ВИДЕО од Света Гора: Пренесување на иконата на Богородица во Струмица

11 март 2017 лето Господово Копија од чудотворната икона на Пресвета Богородица „Скоропослушничка“, денеска беше подигната од Манастирот Дохијар на Света Гора, Грција и е на пат кон Струмица, Македонија. Неколкумина струмичани ја носат иконата кон Струмица, а претходно ќе поминат во Солун, каде ќе биде осветена во Православна црква.

read more
Можен обид за труење на Патријархот Грузиски Илија II

13 февруари 2017 лето Господово Телевизиската компанија „Рустави 2“, повикувајќи се на некои извори, соопшти за можноста од обид на труење на Католикос Патријархот на цела Грузија Илија II, кој се подготвува за операција во

read more
Кумрански ракописи: Откриена уште една пештера близу Мртвото море

13 февруари 2017 лето Господово Археолозите што го спроведуваат ископувањето во Јудејската пустина, пронајдоа пештера во која некогаш се чувале ракописи од Мртвото море. Ова е прво такво откритие после повеќе од 60 години. Во изј

read more
Белгиска фирма им вградува микро чипови на вработените

26 јануари / 08 февруари 2017 лето Господово Белгиската компанија Newfusion специјализирана за дигитален маркетинг на своите вработени им вградила под кожа електронски чипови. Со помош на тие клучеви работниците можат да си ги отвораат своите канцеларии и да ја ползуваат дигиталната технологија, пред сѐ компјутерите. Поткожн

read more
Направил црква од снег!

26 јануари / 08 февруари 2017 лето Господово  Александар Битјокин, поранешен градежен работник од Омск во југозападен Сибир, направил црква од снег висока 3 метра, потфат за кој му биле потребни 45 дена. Битјокин сакал верниците во местото Сосновка да имаат своја црква, па макар и привремена, бидејќи најблиската црква им

read more
Унгарија ќе обновува 4 православни цркви

26 јануари / 08 февруари 2017 лето Господово  Во контекст на претстојната посета на претседателот на Руската Федерација Владимир Путин на Унгарија, Владата усвои предлог за обнова на 4 православни цркви, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. Важна тема на посетата ќе биде соработката во областа

read more
Британска медицинска асоцијација бара бремените да не се нарекуваат „идни мајки“

По мислењето на организацијата, тоа може да ги навреди транссексуалците  03 февруари 2017 лето Господово Во своите официјални препораки, Британската медицинска ас

read more
Министерот за образование на Грција ја повикува црковната ерархија:

Да ги поддржи „трансексуалните“ предмети во училиштата 03 февруари 2017 лето Господово Министерот за образование на Грција, Костас Гавроглу, излез

read more
Конечен став на Англиканската протестантска заедница: Не за истополовите сојузи

01 февруари 2017 лето Господово После двегодишно разгледување, епископите на Англиканската протестантска заедница донесоа одлука да го сочуваат традиционалното учење за тоа дека бракот е заедница помеѓу маж и жена. 

read more
Мошти на новомаченици ќе ја обиколат Русија

23 јануари 2017 лето Господово Во текот на оваа година Русија ќе одбележи 100 години од Октомвриската Револуција. Уште на почетокот на годината Рускиот Патријарх изјави дека според него е неумесно да се користи зборот „чествување“, во врска со годишнината од настаните во 1917 година. „Не може да стане збор дека се празнува с

read more
Грузискиот Патријарх Илија стана кум на 800 деца

23 јануари 2017 лето Господово На празникот Крштение Господово во соборниот храм посветен на Света Троица во Тбилиси се одржа масовно крштение на деца. Претстојателот на Грузиската П

read more
Илјадници муслимани преминуваат во Христијанство

Поради подемот на радикалниот исламизам  3 / 16 јануари 2017 лето Господово  На Блискиот Исток постојано расте бројката на обратени муслимани кон христијанство. Луѓето инсистираат на промена на верата на радикалниот исламски фундаментализам, којшто цути во реги

read more
Атонската комисија бара доработка на документите од Критскиот Собор

3 / 16 јануари 2017 лето Господово  Комисијата на Свештениот кинот на Света Гора Атонска, составена од јеромонах Хризостом Кутлумушки, јеромонах Лука Григоријатски, Архимандрит Јосиф игумен Ксиропотамски, Архимандрит Елисеј игумен на Симонопетра и Архимандрит Тихон, игумен на Обителта Ставроникита, на седницата во врс

read more
Трета Светска Војна, зошто и кога?

3 / 16 јануари 2017 лето Господово При посета на Ватопедскиот манастир, поклоник му постави прашање на еден монах: „Кога ќе се случи Третата Светска Војна и зошто?“ Монахот одговори: „Она што е поважно е ’зошто?‘ Најголемиот проблем во светот денес, не е гревот, иако навистина гревовите се многу поголеми и многу побројни о

read more
Божикно послание на Константинополскиот Патријарх Вартоломеј

+ВАРТОЛОМЕЈ по милоста Божја Архиепископ Константинополски на Новиот Рим и Вселенски Патријарх до сета полнота на Црквата благодат, милост и мир од родениот во Витлеем Спасител Христос 

read more
Видео-колаж за Бигорски од еден православен Либанец

02 јануари 2017 лето Господово Еве како еден наш православен брат во Христа од Либан го доживува благолепието на богослужбите во нашите манастири Бигорски и Рајчица. Emile Saad е духовно чедо на Архимандритот Пантелејмон од Манастирот Хаматура во Либан, од Антиохиската православна црква. Тој никогаш лично не ги посетил наш

read more
Сирискиот Претседател го посети Сајденајскиот манастир за Божик

1 јануари 2017 лето Господово Сирискиот Претседател Башар ал-Асад заедно со своето семејство го посети православното село Сајденај. Посетата се случи на 25 декември 2016 година, ког

read more
Грузискиот Патријарх Илија II е избран за личност на годината во Грузија

1 јануари 2017 лето Господово На крајот од секоја година грузискиот весник „Квирис палитра“ издвојува три личности меѓу кои граѓаните треба да изберат еден човек на годината.  На прашањето: „Кој според вас е личност на 2016 – та година?“, граѓаните имаа можност да одговорат

read more
После 50 – годишната забрана, во Куба има недостиг на Библии

1 јануари 2017 лето Господово Куба се соочува со недостаток на изданија на Библијата. Народот има потреба од неа, откако падна законот на забраната за нејзино распространување во земјата, кој беше на сила во последните 50 години. Сега Библијата се троши необично многу, особено во таканаречените „домашни цркви“, каде шт

read more
Делегација од Москва ги израдува децата од сирискиот манастир во Сајденај

29 декември 2016 лето Господово Православна делегација од Фондот „Апостол Павле“ и Движењето „Сорок Сороков“, во пресрет на Рождеството Христово кое Антиохиската Православна Црква го слави на 25 декември, го посети женск

read more
Алепо: Уметник изработи Божикна пештера врз рушевини од храм

27 декември 2016 лето Господово Во разрушениот од терористите храм посветен на Св. Пророк Илија, којшто се наоѓа на плоштадот Фархат во Алепо, сирискиот уметник Намат ал-Бадави изработи композиција која ја нарече „Божиќна Пеш

read more
Султанатот Брунеи го забрани јавното празнување на Рождество Христово

27 декември 2016 лето Господово Султанатот Брунеи го забрани јавното празнување на Рождество Христово. Христијаните имаат дозвола да го празнуваат Божик исклучиво во сопствените домови. Законот кој беше донесен неодамна, потполно ја забранува отворената Божикна прослава, вклучително и Божикните украси и натписи – в

read more
Европа ја измени смислата на Рождеството Христово

25 декември 2016 лето Господово На своето обраќање по повод претстојниот празник на Рождество Христово, игуменот на Атонскиот манастир Ватопед, Архимандрит Ефрем, го истакна следново:

read more
Атонски старец раскажа за чудата на Св. Пајсиј

25 декември 2016 лето Господово Атонскиот Старец Атанасиј (Топузис), жител на манастирот Кутлумуш, 20 години живеел и бил пријател со Св. Пајсиј Светогорец. Отец Атанасиј раскажа за своето искуство од дружбата со Светиот. 

read more
Чудо во Дохиjaр: Проговорило 18 – годишно немо момче од Струмица

15 декември 2016 лето Господово За чудото коешто се случи на почетокот од овој месец во Дохијарскиот манастир на Света Гора, раскажа еден монах кој присуствувал на собитието. За истото ова се зборув

read more
ИДИЛ ја презеде одговорноста за нападот на Коптскиот храм во Каиро

2 / 15 декември 2016 лето Господово Терористичката организација Исламска Држава је презеде одговорноста за нападот врз Kоптската Црква во Каиро, во кој загинаа 25 луѓе, а 40 до 60 се ранети. Нападот се случил на 11 декември во Патријаршискиот Коптски храм „Св. Марко“, во кој понекогаш богослужи и Патријархот Александриски и на цела Африка Т

read more
Во Тбилиси се гради храм од даровите на жени што се покајале поради абортус

14 декември 2016 лето Господово Жени кои се покајале поради абортус и лекари гинеколози кои вршеле такви дела, ќе градат храм посветен на Св. Троица. Во условите на атеистичкиот режим многумина не сфаќале колку голем грев е аборту

read more
Превод на Библијата и на елзаски дијалект

14 декември 2016 лето Господово По 12 години усрден труд најпосле се појави и превод на Библијата на елзаски дијалект. Тоа е првиот превод на Библијата на овој дијалект во 20 вековната историја на Христијанството. Библиските книги што имаат преку 2 илјади страници беа преведени од Даниел Штајнер, пензиониран пастор при со

read more
Акција за собирање подароци за руско-сириските семејства во Латакија

8 декември 2016 лето Господово Хуманитарниот фонд за поддршка и запазување на духовните споменици „Духовно наследство ан Св. Ап. Павле“, Фондот на Св. Мач. Бонифациј, Здружението на доброволци на Донбас, Православната соција

read more
Британија: апел до работодавците да не ги кршат правата на Христијаните за Божик

8 декември 2016 лето Господово Работодавците во Велика Британија не треба да се вознемируваат што нивните вработени си честитаат Божик. Во тоа нема никаква дискриминација кон претставниците на другите вер

read more
Конечни резултати од истражувањето на Гробот Господов

06 декември 2016 лето Господово Гробот Господов во Ерусалим е токму онаа гробница којашто била пронајдена во IV век од страна на римскиот Император Константин Велики.

read more
Докажана автентичноста на свитоците во кои за првпат се спомнува Христос

06 декември 2016 лето Господово Физичарите од британскиот Универзитет Суреја ја докажаа автентичноста на 2 илјади години старите метални свитоци, кои беа пронајдени во 2008 година во една од пештерите во Јорданија. Во оваа книга

read more
Египет: се демолираат домовите на Христијаните – Копти

01 декември 2016 лето Господово Исламски радикалисти нападнаа домови на коптски Христијани во Египет, откако дознаа дека Коптите се собираат за да изградат црква. Нападот се случи во селото Manshiet El-Naghamish, коешто се наоѓа во горе

read more
Бегалците – Христијани донесоа во Европа интерес за Православието

28 ноември 2016 лето Господово Бегалците Христијани од Блискиот Исток овозможија ширење на интересот за Православие во светот и придонесоа за утврдувањето на оваа вера во земјите каде што се примени, изјави во интервју Претстој

read more
Флеш моб против абортусот во Екатеринбург

28 ноември 2016 лето Господово Екатеринбуршката епархија организира необичен флеш моб против абортусот, насловен како „Еден од нас“. Православните ќе изложат на највидното туристичко место, наречено Плотинка, десет метарск

read more
Главата на Свети Климент Охридски деновиве во Софија

25 ноември 2016 лето Господово По повод торжествената прослава на 1100 години од успението на Св. Климент Охридски (+ 916), членовите на Синодот на Бугарската Православна Црква свечено ја пречекаа чесната глава на Светиот, која што со благослов на Атинскиот Архиепископ Јероним беше донесена во Софија од Грчка црковна делегаци

read more
Турски овчар со децении е чувар на православен храм од понтиските Грци

10 / 23 ноември 2016 лето Господово 60 - годишен турски овчар со децении е чувар на грчки православен храм во северна Турција, заштитувајќи ја историската структура од потенцијалните ловци и ограбувачи.   Изграден во почетокот на XIX век во турската провинција Гиресун, некогашен

read more
Бугарскиот Патријарх Неофит ја поддржа иницијативата против еднополовите сојузи

10 / 23 ноември 2016 лето Господово Бугарскиот Патријарх и Софиски Митрополит Неофит, ја изрази својата поддршка на иницијативата „Мајка, татко и деца“, која инсистира на единствената дефиниција за бракот и семејството во Европската унија: брак помеѓу еден маж и една жена, а градењето на семејството да се темели врз брако

read more
Научниците докажаа: смртта не постои!

8 / 21 ноември 2016 лето Господов Сите луѓе се бесмртни, покажуваат новите откритија.  Животот по смртта е една од најголемите мистерии на човештвото, но според најновите откритија, научниците тврдат дека смртта не постои - само телото умира. 

read more
Александриската Црква реши да го возобнови чинот на ѓаконисите

8 / 21 ноември 2016 лето Господово Неодамна Светиот Синод на Александриската Патријаршија донесе решение за возобновување на чинот на ѓаконисите во мисионерското служење на Православната Црква во Африка. Најсодржинскиот извештај за историјата на чинот ѓакониса, како и за современите услови на живот во православните опш

read more
Во Дубаи, после пријавено силување, туристка затворена за прељуба

05 / 18 ноември 2016 лето Господово  Жителка на Велика Британија била затворена за време на нејзиниот одмор во Дубаи, откако пријавила силување во полицијата. 25 годишна туристка изјавила во локалната полициска станица дека претрпела напад и силување од страна на двајца мажи, после што ѝ било поднесено обвинение за вон

read more
Франција: Казна од 5 илјади евра за цитат од Библијата

05 / 18 ноември 2016 лето Господово Судот казни еден француски политичар со 5 илјади евра за циблиски цитати во врска со хомосексуализмот, кажани за време на интервјуто.   Во април 2014 година поранешната пратеничка во францускиот парламент и лидер на француската демохристијанс

read more
Необјасниви пречки во работата на научниците во гробот Господов

05 / 18 ноември 2016 лето Господово Научниците, кои што го истражуваат местото на Христовото погребение во храмот на Гробот Господов во Ерусалим, се соочуваат со ретка околност: необјасниви електромагнетни пречки ја нарушуваат работата на некои мерни уреди поставени околу Гробот Господов. Имено, уредите почнале да работат со пр

read more
Во Ирак повторно поставуваат крстови и камбанарии на храмовите

3 / 16 ноември 2016 лето Господово За прв пат откако пред две години терористите на ИДИЛ го освоија градот Башика во северен Ирак, овде повторно се слушнаа црковните камбани.   Во црквата после подолг прекин беше отслужена првата Литургија. На покривот од оштетениот од терорис

read more
Православен Христијанин поставен за раководител на администрацијата на Трамп

3 / 16 ноември 2016 лето Господово Доналд Трамп, 45 – от избран Претседател на САД, за раководител на администрацијата на Белата куќа го постави Reince Priebus, досегашен претседател на националниот комитет на Републиканската партија. 44 годишниот Прибус, православен американец со германско-грчко потекло, е активен парохјан на

read more
Кипар отвора детски градинки и школи за „заштита на децата од хомосексуализмот“

13 ноември 2016 лето Господово Архиепископот на Кипар Хризостом, размислува за создавање на детски градинки, основни и средни училишта кои ќе помогнат во „заштитата на децата од хомосексуализмот“. 

read more
Берлин ја отвора првата православна детска градинка

13 ноември 2016 лето Господово Отворањето на првата православна детска градинка во Берлин е предвидено за 20 ноември. „Вработените во детската градинка со огромно задоволство ќе ги п

read more
Христијанството во Индија секоја година доживува пораст

13 ноември 2016 лето Господово Христијанските цркви во Индија доживуваат невиден наплив на парохјани. Оваа појава е уште повеќе за восхит, бидејќи се случува во услови на пораст на гонењето на Христијаните во оваа земја, соопш

read more
Швајцарија: Петиција за сочувување на крстот во јавните установи

09 ноември 2016 лето Господово Речиси 25 илјади жители на Швајцарија потпишаа петиција, во која се бара да се остави Распетието во јавните установи на земјата.  Како иницијатор на ова

read more
Британија: Поради негативен став кон хомосексуализмот забрането посвојување деца

09 ноември 2016 лето Господово Британски брачен пар беше известен дека не му е дозволено да усвои дете, поради негативниот став во врска со посвојувањето на деца од страна на еднополови парови. 

read more
Во Австралија спречен референдум за легализација на еднополови „бракови“

09 ноември 2016 лето Господово Австралискиот сенат го тргна предлог законот за спроведување на референдум во врска со легализацијата на еднополови заедници. Во август коалиционата В

read more
Ирак: богослужба во Каракуш после ослободувањето од ИДИЛ

09 ноември 2016 лето Господово На 30 октомври 2016 година, во поцрнетиот од оган храм во градот Каракуш, северен Ирак, се одржа првата богослужба после 2014 година, кога градот беше окупиран од терористичката организација ИДИЛ. Сега

read more
Грција: Заврши Меѓународната конференција за борба против сектите

07 ноември 2016 лето Господово Од 31 октомври до 2 декември 2016 година во градот Агринио (југозападниот дел од континентална Грција), се одржа 28 – та сеправославна конференција за борбата против сектите. Таа се организира

read more
Археолозите потврдија: Гробот Господов е автентичен

5 ноември 2016 лето Господово Археолозите што го истражуваа гробот Господов во Ерусалим, откако за првпат после 450 години беше тргната заштитната мермерна плоча што го затвораше гробот, утврдија дека погребниот одар на Христос с

read more
Чудотворна појава на икона на ѕидот од храмот во Омск

04 ноември 2016 лето Господово Во Омск, под иконите на храмот посветен на Св. Вмч. и исцелител Пантелејмон, се појавиле и негативи од силуетите на Светиите. Најпрвин некакви чудни сиви контури биле забележани на ѕидовите уште пр

read more
Швајцарија: Судот дозволи евтаназија во христијански старечки дом

04 ноември 2016 лето Господово Во Швајцарија еден христијански старечки дом, којшто е во рамките на добротворната организација „Армија на спасот“, одбива да им овозможи евтаназија на пациентите. Организацијата е во опасност

read more
read more
Отворен Христов гроб: ќе докаже науката дека Евангелските настани се вистинити?

31 октомври 2016 лето Господово „Модерните археолошки откритија се сосема доволни да ги натераат скептиците да поверуваат дека библиските настани се многу повеќе од плод на нечија имагинација“, изјавија неколку експерти за

read more
Културата има способност да го развива човечкиот разум

31 октомври 2016 лето Господово „Културата, тоа е еден од методите за развивање на човечкиот разум, човечките чувства, човечката волја“, истакна Светејшиот Патријарх Кирил во својата неделна проповед, изречена во храмот посвете

read more
Менхетен: продолжува изградбата на православниот храм „Св. Николај Чудотворец“

31 октомври 2016 лето Господово Како последица на терористичкиот напад на 11 септември 2001 година во Њујорк, беше разрушен малиот грчки православен храм посветен на Св. Николај Чудотворец, кој беше под јуриздикција на Грчката Архие

read more
Во Брисел се реализира план за дехристијанизација на Европа

16/29 октомври 2016 лето Господово  Архиепископот Атински и на цела Грција Јероним, при својата посета на пограничниот остров Св. Евстратиј, пред локалните жители проговори за заканата која доаѓа од Европскиот сојуз:  „Во Брисел продолжуваат со реализација на планот за дех

read more
Најнови информации за двајцата киднапирани епископи од Алепо

14 / 27 октомври 2016 лето Господово  Двајцата сириски епископи, киднапирани во 2013 година во близина на Алепо, според најновите информации се живи и се наоѓаат сѐ уште во рацете на терористите во градот Рака. Оваа информација е добиена во средата, на прес-конференцијата во РИА Новости, од страна на католичката монахиња од

read more
Интронизиран новиот игумен на светогорскиот манастир „Св. Пантелејмон“

13 / 26 октомври 2016 лето Господово  Во неделата на 23 октомври, во својата служба игумен на манастирот „Св. Пантелејмон“ на Света Гора, беше воведен архимандрит Евлогиј. Според светогорскиот типик, тој го доби пастирскиот жезол од јеромонахот Никодим, кој е претставник на главниот светогорски манастир „Великата Лавра

read more
Бугарскиот Патријарх ги благословил македонските поклоници

12 / 25 октомври 2016 лето Господово Група верници од храмот „Свети Николај Мирликиски“ во Аеродром, предводени од надлежниот свештеник, отец Бобан Митевски, два дена биле на поклоничко патување во Република Бугарија.  Групата македонски верници, која со благослов на Нег

read more
Русија: отпечатен првиот молитвеник за слепи и глуви

11 / 24 октомври 2016 лето Господово За прв пат во историјата на Руската Црква беше издаден православен молитвеник, изготвен специјално за луѓето со ограничен слух и вид.   При составувањето на молитвеникот, беа следени неколку принципи: да им се дадат најнеопходните податоци

read more
Трогателно видео од ослободувањето на првиот христијански град во Ирак

11 / 24 октомври 2016 лето Господово Камбаните во ирачкиот град Бартала повторно весело прозвучија после две години окупација од страна на исламистите на ИДИЛ.  Полковникот на копнените ирачки сили, Ријад Џалал, изјави дека освен Бартала ослободен е и уште еден град во Ирак, кој

read more
Против волјата на Христијаните: од минарињата на Св. Софија пак ќе зазвучи eзан

22 октомври 2016 лето Господово Од минарињата на „Света Софија“ - Константинопол, подигнати во османскиот период, одново ќе прозвучи езан – повик на муезинот кон муслиманите за м

read more
Архиепископ Јероним против политиката за дехристијанизација на Грција

22 октомври 2016 лето Господово Атинскиот Архиепископ Јероним  во своето обраќање во градот Ливадија, остро ја критикуваше политиката на Владата за дехристијанизација на Грција: „Вие ги распродадовте и продолжувате да ги рас

read more
Мојсеевиот споменик на врвот од планината Нево повторно отворен за поклониците

22 октомври 2016 лето Господово Споменикот на Св. Пророк Мојсеј што се наоѓа на врвот од познатата библиска планина Нево, повторно е отворен за поклониците кои сакаат да го посетат местото на упокоението на овој Боговидец во Св

read more
Во Бугарија донесени мошти на Св. Лука Кримски

21 октомври 2016 лето Господово Честичка од моштите на Св. Лука Симфериополски (27 април 1877 г. – 11 јуни 1961 г.) пристигна во Софија, Бугарија. Моштите се подарок на Руската Православна Црква за Пловдивската епархија и се добиени на мо

read more
Патријарх Кирил се сретна со англиската кралица

19 октомври 2016 лето Господово Во рамките на посетата на Велика Британија, Патријархот Московски и на цела Русија Кирил беше примен и во Бакингамската палата од страна на британската кралица Елизабета II. 

read more
Мисионерска посета во Северна Танзанија

19 октомври 2016 лето Господово Патријархот Александриски Теодор II изврши мисионерска посета во Муазанската Митрополија, во Северна Танзанија. Гледајќи ги фотографиите од неговите средби не можеме, а да не се потсетиме на стихо

read more
Филмот „Монах и демон“ победник на Православниот филмски фестивал во Киев

04 / 17 октомври 2016 лето Господово Гран-при наградата на 14 – от филмски православен фестивал којшто се одржува во Киев, ја доби рускиот режисер Николај Достал за филмот „Монах и демон“. Филмот е приказна за еден монах од машки манастир (Иван Семенович Шапошников), кој станува објект на работата на ѓаволот, кој го искушува

read more
Илјадници парижани излегоа на протести против еднополовите сојузи

04 / 17 октомври 2016 лето Господово Во неделата во Париз беше одржан марш против еднополовите „бракови“, на кој учество зедоа повеќе од 200 илјади луѓе. Учесниците во акцијата повикаа на укинување на законот кој им дозволува на сексуалните малцинства да стапат во брак, а исто така се изјаснија и против можноста, на ЛГБТ зае

read more
Прв православен руски манастир во Јужна Америка

04 / 17 октомври 2016 лето Господово  Во Аргентина, Јужна Америка, ќе биде отворен првиот руски манастир, лоциран на земјиште кое е подарок од свештеникот Вартоломеј (Обедо). Ваквата иницијатива е резултат на тоа што неколку парохјани имаат желба да се посветат на монашки живот.  

read more
Сите православни Претстојатели на роденден кај Рускиот Патријарх

30 септември / 13 октомври 2016 лето Господово На 20 ноември, Патријархот Московски и на цела Русија Кирил, навршува 70 години. По тој повод Патријархот ги покани сите Претстојатели на останатите 13 Помесни Православни Цркви. Родендените на Претстојателите обично не се одбележуваат официјално. Но во Русија, јубилејот на Па

read more
Стејт Департментот се плаши дека Русија е премногу православна

29 септември / 12 октомври 2016 лето Господово  Американскиот Стејт Департмент во својот годишен извештај за верските слободи во светот, особено упати критика до Русија, тврдејќи дека законите што се усвоени во оваа земја против екстремизмот се користат против „верските малцинства“.  

read more
Русија: четирикратно зголемена популарноста на предметот „Основи на Православие“

29 септември / 12 октомври 2016 лето Господово Од времето на воведувањето на предметот „Основи на религиозната култура и светската етика“, православниот модел стана четирикратно попопуларен во училиштата во Москва, изјави раководителот на Одделот за религиозно образование и катехизација при Московската градска епархи

read more
Митрополит Онуфриј: Светот има потреба од добрина

29 септември / 12 октомври 2016 лето Господово  На торжествената церемонија на отворањето на 14 – от Меѓународен филмски фестивал „Покров“, на тема „Верата без дела е мртва“ (Јаков 2, 17), Блаженејшиот Митрополит Онуфриј ги повика сите да творат добро, и покрај тешкотиите кои денес постојат во светот. Според зборовите на А

read more
Научник во областа на Астрофизиката за својот пат кон Бога

29 септември / 12 октомври 2016 лето Господово Научникот Хју Рос, кој има докторски степен од областа на Астрофизиката при Универзитетот во Торонто, раскажа како станал Христијанин. Имено, тој уште од млада возраст се занимавал со космологија, го проучувал настанокот и создавањето на Вселената. Кога ја проучил оваа тема то

read more
Прославата на Св. Антим ги обедини Романија, Грузија и Антиохија

27 септември / 10 октомври 2016 лето Господово На неодамнешниот празник на Св. Антим Грузиски, неговата Светост Aнтиохискиот Патријарх Јован X, чиноначалствуваше со божествената Литургија отслужена под отворено небо, во манастирот на Св. Антим близу патријаршискиот соборен храм во Букурешт, во сослужение со Неговата Свето

read more
Сириските деца бараат мир од политичарите

27 септември / 10 октомври 2016 лето Господово Повеќе од милион сириски деца бараат од светските политичари да направат сѐ што е можно за најпосле во нивната земја да настапи мир. Не помалку од 2 илјади училишта од разни делови на Сирија, зедоа учество во иницијативата, во рамките на која учениците пишуваа писма и создаваа ц

read more
Православната младина од Балканот организира заедничко поклоничко патување

27 септември / 10 октомври 2016 лето Господово Православната младина од Балканскиот православен младински сојуз организира поклоничко патување на крајот од месец октомври. Организацијата е заедничко дело на млади активисти од Варна, Софија, Солун и Атина.   Убавината на пату

read more
Русија: Веронаука во средните училишта на Министерството за елементарни непогоди

07 октомври 2016 лето Господово Во вишите учебни установи на Министерството за елементарни непогоди се планираат предавања на тема „Историја и култура на Православието“. Со указ од Министерството создадена е работа група за реализација на овој проект, во којшто влегуваат претставници на Црквата и на Министерството. 

read more
Претстојателот на ГПЦ се изјасни по предлогот за одделување на Црквата од Држава

07 октомври 2016 лето Господово На Атинската седница на Свештениот Синод Претстојателот на Грчката Црква истапи против планот на Владата за еднострано одделување на Црквата од Државата.

read more
Николај Дроздов: Библијата треба да се чита на радио и на Телевизија

05 октомври 2016 лето Господово ТВ водителот Николај Дроздов предложи редовно да се читаат извадоци од Библијата на водечките руски канали и радио станици.  „Сметам дека е неопходн

read more
Нобелова награда за 2016 година: Научно докажана полезноста на постот

05 октомври 2016 лето Господово Есинори Осуми – специјалист за клеточна биологија од Јапонија, стана Нобелов лауреат во областа на физиологијата и медицината за научна заснованост на полезноста од воздржанието од храна. Открит

read more
Архимандрит Ефрем: Абортусот е ужасно убиство

20 септември / 03 октомври 2016 лето Господово Во текот на реализирањето на документарниот филм „Атон – за животот!“, авторите имаа можност да пребиваат на Света Гора Атонска и да поразговараат со Архимандрит Ефрем, игуменот на големата Обител Ватопед. Старецот одговори на прашање за абортусот. 

read more
Меѓународна Конференција за Новозаветното учење во Москва

20 септември / 03 октомври 2016 лето Господово Од 25 септември до 01 октомври во Москва се одржа 7 – та Источно-европска конференција на проучувачите на Новиот Завет од Светото Писмо. Таа се реализира со поддршката и гостопримството на Руската Православна Црква – Московска Патријаршија и беше на тема „Историјата и богослов

read more
Нов игумен на Рускиот манастир на Света Гора

02 октомври 2016 лето Господово Денес беше избран новиот игумен на Светата Обител Пантелејмон на Света Гора, после упокојувањето на игуменот Јеремија, на 101-годишна возраст.  Бра

read more
Работата на учителот не смее да се третира како услуга

29 септември 2016 лето Господово Министерката за образование и наука на Русија, Олга Василева, изјави дека односите помеѓу родителите и училиштата ќе бидат утврдени според прописи, а не според принципот „укажување на услуга“.&nbs

read more
Мексико: 250 илјади луѓе излегоа да протестираат против еднополовите сојузи

29 септември 2016 лето Господово Организаторите на акцијата против еднополовите сојузи во Мексико изјавија дека на неодамнешниот протест учество зедоа повеќе од 250 илјади луѓе. Демонстрантите побараа од родителите повеќе да

read more
Меѓународна конференција во Италија за улогата на мачеништвото

7 / 20 септември 2016 лето Господово Од 7 до 10 септември во манастирот „Бозе“, Северна Италија по 24-ти пат се одржа меѓународна богословска конференција „Православна духовност“. Оваа година темата беше мачеништвото и општењето. На конференцијата зедоа учество водечки научници и духовници од различни земји и деноминации

read more
Во Полска предлог за потполна забрана на абортус

7 / 20 септември 2016 лето Господово Полската Федерација на заштитници на животот поднесе во Парламентот предлог закон за потполна забрана на абортусот.  Предлог законот бил создаден од страна на спомената Федерација, во која членуваат повеќе од 90 pro-life организации. Законопр

read more
Копенхаген отвора безбожна, верски неутрална црква

4 / 17 септември 2016 лето Господово  Градското собрание на Копенхаген е подготвено да потроши 5 милиони дански круни (околу 800 илјади долари) за „верски неутрална“ црква која ќе биде подеднакво отворена и за верниците и за неверниците.  „Жителите на Копенхаген кои не се чл

read more
Патријарх Кирил: Ја славиме големата сила на Христијанството

13 септември 2016 лето Господово На празникот „Отсекување на главата на Св. Јован Претеча“, Патријархот Кирил ги повика присутните да се задлабочат во тоа како евангелската историја на страдањата на Св. Пророк се однесува на животот на секој Христијанин.  „Денес, разми

read more
Украинците против еднополовите бракови, развратот на телевизија и наркотиците

13 септември 2016 лето Господово Според резултатите на аналитичкиот центар RATING Pro, граѓаните на Украина покажуваат сѐ поголема приврзаност кон традиционалните морални вредности.  Според резултатите на истражувањето, во периодот од 2012 до 2016 година, Украинците станале по

read more
Истражување: како да му се всади на детето љубов кон читањето

07 септември 2016 лето Господово Како родителите да му всадат на своето дете љубов кон книгите? Се покажува дека доста значајна улога во тоа има читањето на глас. Ова го потврдува анкетата спроведена од страна на индиските истражувачи врз повеќе од 1750 родители и деца од различна возраст. Стана јасно дека меѓу децата и ма

read more
Мел Гибсон официјално го најави продолжението на филмот „Страдание“

06 септември 2016 лето Господово Актерот и режисер Мел Гибсон потврди дека работи на продолжението на својот филм од 2004 година „Страдание“ (“The Passion”).  Историската драма „Страдание“ на Мел Гибсон се појави на екранот во 2004 година. Филмот собра 612 милиони долари од него

read more
Гревот против природата е грев против Бога

23 август / 05 септември 2016 лето Господово  На 4 септември 2016 година - денот во којшто Руската Православна Црква низ сите свои храмови го извршува чинот на молебен за зачувување на созданието Божјо, Патријархот Московски и на цела Русија Кирил пред почетокот на молебниот им се обрати на присутните во храмот во Јужен С

read more
Евангелие и икона ќе ја обиколуваат Вселената

03 септември 2016 лето Господово Членот на новиот екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС), рускиот космонаут Сергеј Рижиков, во Космосот со себе ќе понесе Евангелие, икона, писма од роднините и камења од планината Тавор. Н

read more
Турција: Археолозите пронајдоа рушевини од древен христијански храм

03 септември 2016 лето Господово Мермерен кат од древен христијански храм беше пронајден од страна на научници за време на археолошките ископувања на античкиот град Ставроникеја, кој се наоѓа во западна Турција, и е познат како

read more
Во време, кога верата убива, овој човек ја одржува жива

02 септември 2016 лето Господово Христијанството во Европа умира. Црквите се затвораат зашто многумина Европејци ја напуштаат верата. Но CBN News пронајде една малечка нација која е спр

read more
Православните Сиријци и под истрели не ја запираат молитвата

02 септември 2016 лето Господово Православните Христијани во сирискиот град Алепо, редовно ги посетуваат богослуженијата без оглед на гранатирањата од страна на терористите.  „За

read more
Галилеја: пронајдена древната синагога во која можеби влегол Христос

19 август / 01 септември 2016 лето Господово  Во текот на ископувањето во Галилеја била пронајдена една од најдревните синагоги во тој крај. Синагогата била откопана на територијата на една стара еврејска фарма. Тоа дека пронајденото е навистина синагога го докажува присуството на еврејските ритуални садови. Самата с

read more
Научниците: одењето во црква му годи на психо-емоционалниот мир

19 август / 01 септември 2016 лето Господово  Научниците од медицинскиот колеџ Алберт Ајнштајн (САД), тврдат дека одењето во црква секоја недела го намалува ризикот од смрт.   Научниците направиле истражување во коешто ја проучиле здравствената состојба и начинот на жив

read more
Јорданскиот принц во заштита на Христијанството

19 август / 01 септември 2016 лето Господово Јорданскиот принц Хасан, во една статија посветена на кризата на Блискиот Исток, истапи во заштита на Христијанството и Христијаните. Принц Хасан изјави дека Христијанството 2 илјади години наназад е составен дел на животот на Блискиот Исток. Тој истакна дека Христијанството

read more
Благодатниот оган во првите минути е околу 40⁰C

19 август / 01 септември 2016 лето Господово Благодатниот оган во првите минути после неговото слегување е со температура од 40⁰C, и токму затоа е можно да се допира до кожата и да не ја гори, соопшти во интервју раководителот на Здружението на православни научници и настојател на храмот „Покров на Пресвета Богородица“ в

read more
read more
Еврокомисијата го отфрла повикувањето кон христијанските вредности

7 / 20 август 2016 лето Господово  Еврокомисијата започна информативно просветителска кампања против дискриминацијата на ЛГБТ - заедницата. Списокот на мерки во рамките на кампањата е поддржан од Европскиот Совет, кој донесе специјален правен акт за зголемување на социјалната прифатеност на оваа група на население, се

read more
САД: Весник го смета зборот „христијански“ за навредлив

7 / 20 август 2016 лето Господово  Весникот News Sentinel, од градот Ноксвил (држава Тенеси), одбил да го објави огласот на една христијанска продавница, сметајќи го зборот „христијански“ за навредлив. Сопствениците на христијанската продавница Cedar Springs Christian Store, сакале да продадат една од своите филијали и да спроведат во врск

read more
Русија: Почна да мироточи иконата на Св. Пантелејмон

20 август 2016 лето Господово Во Сретенскиот женски манастир мироточи икона на Св. Вмч и исцелител Пантелејмон со честица од неговите мошти. Чудото се случило откако во средината на јули, со благослов на настојателката на Сретенскиот манасти

read more
Чудо на моштите на Св. Лука – двајца исцелени на Кипар

20 август 2016 лето Господово Кипарската Православна Црква објави за чудата што се случија со верниците за време на престојот на моштите на Св. Лука Кримски на Кипар. Кивотот со честичка од моштите бил донесен од Крим за поклонени

read more
Кина упати закана до Христијаните дека ќе им ја укини социјалната помош

17 август 2016 лето Господово Властите од кинеската провинција Гуичжоу упатија закани до Христијаните дека ќе им ја укинат социјалната помош доколку не престанат да одат во црква. Еде

read more
Турција оваа година одби да се отслужи Литургија во манастирот во Трапезунт

17 август 2016 лето Господово Турската власт го одби спроведувањето на празничното богослужение по повод празникот на Успение на Пресвета Богородица, во древниот манастир „Панагиа Сумела“ во Трапезунт.

read more
Литија на Крф со моштите на Св. Спиридон

15 август 2016 лето Господово На Крф се одржа сенародна литија со моштите на Св. Спиридон Тримитунтски. На литијата зедоа учество големо мнозинство на луѓе, не само жители на Крф туку и поклоници од цела Грција и од странство. Верн

read more
Колумбија: повеќе од 70 000 на мирен протест во заштита на семејните вредности

15 август 2016 лето Господово Повеќе од 70 илјади луѓе зедоа учество во мирните протести во знак на поддршка на традиционалните семејни вредности, кои се одржаа во многу градови на Колумбија. Протестите насочени против наклоне

read more
Свештеници на МПЦ секојдневно чистат поплавени куќи

29 јули / 11 август 2016 лето Господово Неколку свештеници на Македонската Православна Црква, како и ѓакони и верници изминативе три дена активно се вклучени во расчистувањето на поплавените куќи, низ населбите во Скопје кои беа зафатени од поплавите.

read more
Успешно заврши 7 – то поклоничко патување „Рилски чудотворец“

10 август 2016 лето Господово Со отслужување на Литургија на празникот Преображение Господово (нов стил 6 август 2016), заврши 7 – то поклоничко патување „Рилскиот чудотворец“, во коешто околу 170 луѓе пеша

read more
Во Грузија пронајдени вредни артефакти

10 август 2016 лето Господово Во текот на реставраторските активности во дворецот на Патријархот, којшто се наоѓа во рамките на манастирот „Успение на Божјата Мајка“ во Хоби, западна Грузија, при расчистувањето на првиот кат би

read more
Во Вера Круз потполно забранет абортусот

07 август 2016 лето Господово Законодавството на мексиканската држава Вера Круз, на 25 јули ја потврди уставната директива за „да се заштити животот од моментот на зачетокот“, прогласувајќи го целосно кривично дело прекинот на б

read more
Се упокои игуменот на Атонскиот манастир Св. Пантелејмон

05 август 2016 лето Господово На 4 август 2016 година, денот кога се празнува Почаевската икона на Божјата Мајка, во својата 101 година од животот се претстави пред Господа игуменот на Рускиот Атонски манастир Св. Пантелејмон, схиархи

read more
Кинеските археолози со доказ за великиот потоп

05 август 2016 лето Господово Археолозите пронашле докази за големо излевање на реката Хоангхо во 1920-та година пред Новата ера, кое довело до подигање на нивото на водата за 38 метри и предизвикало „голем потоп“ за време на имп

read more
Научниците тврдат: читањето книги го продолжува животот

05 август 2016 лето Господово Последните испитувања на американските научници покажале дека читањето книги го продолжува животот. Научниците утврдиле дека љубовта кон литературата, не само што поволно влијае на интелектуалнот

read more
Русија подготвува есенска конференција за заштита на Христијаните во светот

21 јули / 3 август 2016 лето Господово Русија се подготвува за одржување на овогодинешната есенска конференција за заштита на Христијаните во светот. Ова го изјави Министерот за надворешни работи на РФ, Сергеј Лавров, во интервју за сајтот на Кралското Православно Палестинско општество (КППО). 

read more
Легоида: Социјалната неправедност се исцелува со милосрдие

21 јули / 3 август 2016 лето Господово Претседателот на Синодалниот оддел за односи на Црквата со општеството и медиумите, Владимир Легоида, истакна дека Црквата, социјалните разлики и социјалната неправедност ги смета за едни од најголемите и најсериозните проблеми во современото руско општество, чиешто решение е возмо

read more
РПЦ без реакција на интернет верзијата од одлуките на Соборот во Крит

12 / 25 јули 2016 лето Господово РПЦ нема да реагира на интернет објавата на документите од Критскиот Собор, туку ќе го очекува нивното официјално врачување за да ги проучи, изјави раководителот на Одделот за надворешни црковни односи на Московската Патријаршија, Митрополит Волоколамски Иларион. 

read more
Во Карипското море пронајдени пештери со уникатни христијански графити

12 / 25 јули 2016 лето Господово Археолозите најдоа потврда дека првите Европејци кои пристигнале во Америка позајмиле од локалните племиња неколку техники на живопис. За тоа сведочат графитите во една од пештерите на карипскиот остров Мона, каде цртежите на Индијците се наоѓаат веднаш до изобразби на христијанска тем

read more
Руската Црква излезе со став за играта „Pokemon Go“

12 / 25 јули 2016 лето Господово Играта за виртуелен „лов на покемони“ е новата манија во светот на компјутерските игри, која секавично завладеа со светот, и во која играат и деца и возрасни. Таа ги меша реалноста и виртуелното пространство, изведувајќи ги играчите надвор и терајќи ги да се движат и да влегуваат во реални зг

read more
Кипарскиот Архиепископ на посета во Сирија

12 / 25 јули 2016 лето Господово  Кипарскиот Архиепископ Хризостом веќе се наоѓа во посета на Сирија на покана од Башар ал Асад. Во интервју за локалните медиуми Архиепископот изјави дека целта на неговата посета е активна поддршка за христијаните и сирискиот народ. „Кога твојот брат е во неволја треба да му се помогне“,

read more
Романски Патријарх: Младите се активната и креативната сегашност на Црквата

21 јули 2016 лето Господово На 6 јули Неговата Светост Патријархот Романски Данаил, ги пречека во православната Семинарија „Патријарх Јустинијан“ во Букурешт, 190 свештеници од Митрополиите од Монтенија и Добруџа, кои овие денови

read more
РПЦ предложи да се изучува гонењето на христијаните за време на комунизмот

21 јули 2016 лето Господово Во Руската Црква се разработија методолошки упатства за спроведување лекции во училиштата посветени на подвигот на новомачениците и исповедниците, коишто пострадаа заради верата  за време на болше

read more
read more
СПАСЕНОВСKИ: Не треба да брзаме, неизвесно е како тоа ќе заврши

19 јули 2016 лето Господово Македонскиот парламент не треба да брза, па по примерот на украинскиот, да испрати свое барање за признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА до Вселенската патријаршија бидејќи е

read more
Свештениците на РПЦ ќе им укажуваат психолошка помош на младите од Москва

5 / 18 јули 2016 лето Господово Свештениците од Руската Православна Црква ќе укажуваат психолошка помош на населението во институциите на Москва, а психолозите, пак, ќе соработуваат со верниците во парохиите.  Одделот за труд и социјала веќе води заедничка работа со специјал

read more
Свештениот Синод на РПЦ го прогласи Соборот во Крит за неважечки

5 / 18 јули 2016 лето Господово Членовите на Свештениот Синодот на РПЦ, својата седница која се одржа во Даниловскиот манастир во Москва ја започнаа со едноминутно молчење поради жртвите во терористичкиот напад во Ница.   Синодот истакна дека одржаниот Собор во Крит, на кој уч

read more
Фанaр испраќа комисија за разгледување на барањето за автокефалност во Украина

15 јули 2016 лето Господово Се одржа редовна седница на Светиот Синод на Вселенската Патријаршија, под раководство на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во Фанaр.  Синодот

read more
Започна литијата на мирот, љубовта и молитва за Украина

12 јули 2016 лето Господово На 3 јули од Свјатогорската Лавра во источна Украина, започна литија предводена од светињата на обителта, Свјатогорската икона на Божјата Мајка. Неколку денови подоцна, на 9 јули, од Почаевската Лав

read more
Во Англија пронајдени останки на повеќе од 100 рани христијани

12 јули 2016 лето Господово Во црквата на Св. Ајдан, еден од првите христијански мисионери и покрстители на Англичаните, беа препогребани останките на повеќе од 100 души, за кои се смета дека се од првите Христијани покрстен

read more
Во Витлеемската базилика пронајден седмиот ангел

12 јули 2016 лето Господово Седмиот ангел од мозаикот кој се сметаше за уништен, одново е пронајден: ова особено значајно откритие во Витлеемската базилика го направија реставраторите од италијанс

read more
Совеста не ни дозволи да потпишеме

10 јули 2016 лето Господово Неколку од учесниците на Соборот во Крит, на грчкиот портал Ромфеа дадоа свое образложение зошто одбиле да го потпишат документот наречен „Односи на Православната Црква со останатиот христијански

read more
Патријарх Кирил: Господ ни ги зацртал контурите на една духовна цивилизација

10 јули 2016 лето Господово На празникот Рождество на Чесниот и славен Претеча и Крстител Господов Јован, Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил отслужи Божествена Литургија во Смоленскиот соборен храм во Новодев

read more
Соборот на Крит покажа зошто не се решава статусот на МПЦ-ОА

Разговор: Отец Бобан Митевски – МПЦ-ОА  27 јуни / 08 јули 2016 лето Господово Долгоочекуваниот Свет и Голем Собор на Православната Црква што се одржа во втората половина на минатиот месец на грчкиот остров Крит, според познавачите, ги изнесе на површина несогласувањата во православниот св

read more
Синодот на Антиохиската Патријаршија го отфрли авторитетот на Соборот во Крит

05 јули 2016 лето Господово На седмата вонредна седмица, којашто под претседателство на Патријархот Антиохиски и на целиот Исток Јован X се одржа во Баламандскиот манастир во Либан, беше решено Антиохиската Патријаршија да го от

read more
Писмо на грчки богослови: Критскиот собор им даде црковен статус на еретиците

03 јули 2016 лето Господово Организиацијата „Сојуз на православни монаси и клирици“ од Грција во која учествуваат познати теолози испрати коментар и отворено писмо по завршувањето на Соборот на Крит, во кое потенцира дека средбата на грчкиот остров, ниту е Собор, ниту е Голем, ниту пак е Свет. 

read more
Новите атеисти се исто опасни како и верските екстремисти

01 јули 2015 лето Господово Новите атеисти се подеднакво опасни како и религиозните екстремисти. Ова е тезата што колумнистката на „Бангор Дејни Њуз“ Хедер Денкмиер,  ја разработува во својата анализа за состојбите на глобално ниво

read more
Послание од Светиот и Велик Собор на Православната Црква

До православните луѓе и секој човек со добра волја 28 јуни 2016 лето Господово Го фалиме и славиме Бог „на милоста и секоја утеха“, што нè удостои да се со

read more
Петти ден од работата на Соборот во Крит

12 / 25 јуни 2016 лето Господово  „Денес е веќе петти ден и Светиот и Велик Собор не само што напредува туку е речиси во својата завршна фаза, бидејќи веќе следниот ден е последниот од Светиот и Велик Собор. Претходниот ден два документи поминаа низ фазата на подготовка за потпишување, а денес се ставија потписи на уште два

read more
Четврт ден од работата на Соборот во Крит

12 / 25 јуни 2016 лето Господово Со голем интерес беше проследено третото заседавање на Собор, на кое се разработи темата за постот. Претстојателите и Архиереите зборуваа за тоа дека во неразвиените земји, каде што има недостаток на храна или непогодни временски услови, како што е Африка и

read more
Трет ден од работата на Соборот во Крит

22 јуни 2016 лето Господово Денес, Светиот и Велик Собор веќе започна да го дискутира третиот документ насловен како „Автономија на Црквата и начините за нејзино прогласување“. Меѓу другото делегатите се навратија и кон некои од а

read more
Втор ден од работата на Соборот во Крит

22 јуни 2016 лето Господово Вчера на вториот ден од Соборот беше усвоен и првиот документ од предвидените за дневниот ред на Соборот. Станува збор за документот „Мисијата на Православната Црква во современиот свет“. После дискусијата текстот претрпе мали измени, меѓутоа во суштина неговата содржина е претежно истата о

read more
Акценти во словата на Претстојателите во текот на првиот ден од Соборот

08 / 21 јуни 2016 лето Господово Вселенскиот Патријарх Вартоломеј:  „Ние сме една Црква, да не се однесуваме како федерација од Цркви. Неприфаќањето на собо

read more
Првиот работен ден на Светиот и Велик Собор во Крит

08 / 21 јуни 2016 лето Господово На 20 јуни, во Православната академија во Ханија, Крит, започна првата сесија на Светиот и Велик Собор. Работата на Соборот се емитува во живо на националната телевизија ЕРТ 1 и е достапна за сите.  

read more
Во Алепо христијани обезбедуваат храна за муслимани

20 јуни 2016 лето Господово Во огнот на битките за северната престолнина на Сирија, Сиро-јаковитските христијани на Алепо ги снабдуваат со прехранбени продукти сиромашните муслимански семејства од овој град. Секојдне

read more
Кришнаитската идеологија - опасност за државата и општеството

20 јуни 2016 лето Господово Според зборовите на раководителот на Одделот за односи на Црквата со општеството, игумен Теодосиј (Нестеров), се случува масовно ширење на кришнаитската идеологија во вид на културно-образовни

read more
Излезе од печат Божествена Литургија на кмерски јазик

20 јуни 2016 лето Господово Излезе во јавност текст на Божествената Литургија на Св. Јован Златоуст на кмерски јазик. Преводот е направен по благослов на претставникот на Руската Православна Црква во Тајланд, архимандрит Олег Че

read more
Патријарх Вартоломеј: Денес сме една Црква

19 јуни 2016 лето Господово Во овој историски ден, кога Православието ја празнува Педесетницата, десетте Претстојатели на Православните Цркви кои учествуваат на Светиот и Велик Собор во Крит, отслужија архиерејска

read more
Пирејскиот владика за Света Софија, Фанар и САД

18 јуни 2016 лето Господово Современото сквернавење на Сесветиот храм на Божјата Премудрост во Царот на Градовите со секојдневното читање на Куранот, и телевизиското пренесување низ цела Турција за време на целиот пер

read more
Покана до четирите отсутни Претстојатели да сослужуваат за Педесетница на Крит

04 / 17 јуни 2016 лето Господово Денес во Православната академија во Колимбари започна средбата на Претстојатели на Помесните Православни Цркви. На неа се разгледува текстот од посланието изготвено од специјалната комисија минатата седмица, како и процедурални прашања по однос на спроведувањето на Светиот и Велик Соб

read more
Патријарх Кирил испрати послание до Претстојателите собрани на Крит

04 / 17 јуни 2016 лето Господово Светејшиот Патријарх Московски и на Цела Русија Кирил, испрати писмо до Светејшиот Патријарх Константинополски Вартоломеј, како и до собраните на Крит Претстојатели на Помесните Православни Цркви, притоа упатувајќи им срдечни поздрави.  „Сит

read more
Патријарх Вартоломеј: Се надевам дека сите ќе дојдат на Крит

15 јуни 2016 лето Господово Вселенскиот Патријарх Вартоломеј веќе пристигна на Крит заедно со делегацијата на Вселенската Патријаршија. На аеродромот тој ги поздрави претставниците на Критската Право

read more
Прес конференција за ставот на РПЦ во врска со Сеправославниот Собор

14 јуни 2016 Лето Господово На прес конференцијата од 13 јуни, по завршувањето на вонредната седница на Светиот Синод на Руската Православна Црква, претседателот на Одделот за надворешни црковни односи, Митропол

read more
Руската Православна Црква нема да учествува на Светиот и Велик Собор во Крит

31 мај / 13 јуни 2016 лето Господово Свештениот Синод на Руската Православна Црква на своето денешно заседание, свикано по повод проблемите околу одржувањето на Светиот и Велик Собор, изјави дека Руската делегација нема да дојде на Крит.  РПЦ со длабока жалост изјавува дека до

read more
Новости околу одржувањето на Светиот и Велик Собор

31 мај / 01 јуни 2016 лето Господово Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, во својата проповед од 12 јуни изјави дека сите подготовки се завршени и Соборот на Крит ќе започне со својата работа во четврток, 16 јуни.  Во вчерашната проповед произнесена во Московскиот храм „На сит

read more
Богослови од целиот свет бараат одржување на Соборот и учество на сите Цркви

29 мај / 11 јуни 2016 лето Господово Богослови и теолози од целиот свет, во име на организациониот одбор на Сеправославниот Собор испратија отворено писмо до сите поглавари на Православните Цркви во кои ги повикуваат да дојдат на закажаниот собор следната недела на Крит. 

read more
Епископот Солнечногорски Сергиј е повикан од Крит да се врати во Москва

29 мај / 11 јуни 2016 лето Господово Раководителот на административниот секретаријат на Московската Патријаршија, епископот Солнечногорски Сергиј, којшто се наоѓа на Крит по повод учеството во подготовките на Сеправославниот Собор (закажан за 16 јуни, но доведен во прашање поради откажувањето на неколку Цркви да учествув

read more
СПЦ не оди на собор ако не се дефинира автокефалноста пред преговорите со МПЦ

10 јуни 2016 лето Господово Да се дефинира начинот на прогласувањето на автокефалноста на православните цркви и тоа да биде прифатено на сеправославниот собор, е услов што вчера го постави Српската правосл

read more
read more
Српската Православна Црква предлага одложување на Сеправославниот Собор

09 јуни 2016 лето Господово Српската Православна Црква официјално изјави дека заради тековните настани нејзиното учество на Сеправославниот собор е проблематично, па поради тоа бара негово одложување.  Денес (9 јуни) беше објавено Посланието на Свештениот Архиерејски Собор

read more
Да покажеме единство, но и заедничка одговорност

08 јуни 2016 лето Господово На седницата на Светиот Синод на Романската Православна Црква, Романскиот Патријарх имаше свое обраќање во врска со претстојниот Сеправославен Собор. Тој ги повика сите верници, клирици, монаси и ми

read more
Заседанието на предсоборната комисија започнува на Крит

08 јуни 2016 лето Господово Во четврток наутро, во Колимбари на Крит ќе се случи редовното заседание на Комисијата којашто има за цел да го подготви текстот на посланието на Сеправославниот Собор. Таму се веќе присутни Митрополитите на Все

read more
Антиохиската Црква нема да учествува на Соборот доколку нејзиниот глас не се чуе

07 јуни 2016 лето Господово На 6 јуни Секретаријатот на Свештениот Синод на Антиохиската Православна Црква, излезе во јавноста со една проширена изјава, во која се наведува дека отците на Светиот и Свештен Синод на Ан

read more
Вартоломеј не попушта, Собор ќе има и без Бугарската и Руската Црква

07 јуни 2016 лето Господово Вселенската Патријаршија не попушта. Сеправославниот собор закажан за 16 јуни на Крит ќе се одржи. Синодот на Вселенската Патријаршија во проширен состав, вчера во Фанер донел едногласна одлука со која упатува предупредување до сите Помесни Православни Цркви дека треба да учествуваат на Сеп

read more
Порака од Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх, за Светиот и Велик Собор

07 јуни 2016 лето Господово По милоста на Бога, Којшто ја востановил и ја вдахновувал Црквата низ вековите, Којшто ги водел и просветлувал Отците на Црквата преку

read more
Проблеми кои го ставаат под знак прашање Сеправославниот Собор

05 јуни 2016 лето Господово Решението на Свештениот Синод на Бугарската Православна Црква од 1 јуни 216 година, како и сѐ уште актуелната неизвесност во врска со учеството на Антиохиската Патријаршија на Светиот и Велик Собор поради одлагањето на решението на проблемот со Ерусалимската Патријаршија, а исто така и немањето

read more
Послание на Атонските монаси во врска со Сеправославниот Собор

05 јуни 2016 лето Господово Во врска со Сеправославниот Собор до Константинополскиот Патријарх Вартоломеј беше  упатено писмо, потпишано од претставниците на сите Атонски манастири и проследено до сите Помесни Цркви. 

read more
Решение на Светиот Синод на БПЦ во врска со Сеправославниот Собор

03 јуни 2016 лето Господово На заседанието на Светиот Синод на Бугарската Православна Црква – Бугарска Патријаршија, во полн состав, спроведе детална дискусија за прашањата поврзани со свикувањето на Великиот и Свет Собор на Православн

read more
Неочекуван пронајдок во храмот на „Рождеството Христово“ Витлеем

03 јуни 2016 лето Господово Реставраторските активности во значително оштетената црква „Рождество Христово“ Витлеем, доведе до неочекуван пронајдок: Силвија Стариниери внимателно поминувала со терм

read more
Грција: Вечер во спомен на Јосиф Исихаст

03 јуни 2016 лето Господово На 1 јуни во рамките на циклусот „Современи подвижници на Црквата“, во градот Верија се одржа вечер посветена на атонскиот Старец Јосиф Исихаст. Се слушна излагањето на Митрополитот Лимасолски Атан

read more
Ако Соборот не биде свет, нема да биде ни велик - Месогејски Митрополит Николај

02 јуни 2016 лето Господово Возљубени отци и браќа, Христос Воскресна!  Почнувајќи од недела на Педесетница, па во текот на следните 10 дена, на Крит ќе се одржи светиот и велик Собор, ка

read more
Возот на здравјето „Св. Лука“ носи исцеленија на жителите на Сибир

01 јуни 2016 лето Господово Во еден од најоддалечените области на Русија, Краснојарскиот реон (Источен Сибир) поминува необичен воз. Тоа е возот на здравјето или уште Воз – консултативно -дијагностички центар кој го носи името на Воино - ј

read more
Кападокија: пронајден подземен византиски храм кој датира од V век

17 / 30 мај 2016 лето Господово Древна византиска црква била пронајдена во текот на ископувањата во Кападокиската област во Турција. Експертите потврдуваат дека фреските, коишто се пронајдени во внатрешноста на храмот, можат да расветлат некои точки од историјата на Православната Црква. 

read more
Тајланд: заврши изградбата на Православното Духовно Училиште

17 / 30 мај 2016 лето Господово На тајландскиот остров Пукет целосно е завршена изградбата на Православното Духовно Училиште, како и храмот посветен на Св. Инокентиј Московски, којшто се наоѓа во склоп на Училиштето. Во новиот духовно-образовен центар, низ процесот на образование ќе поминуваат православни студенти од реги

read more
Рускиот Патријарх Кирил и Претседателот на РФ В. Путин пристигнаа на Света Гора

15 / 28 мај 2016 лето Господово На 27 мај, Патријархот Московски и на цела Русија Кирил пристигна на Света Гора, во придружба на делегација во чијшто состав влегуваат 96 луѓе. Патријархот има за цел да присуствува на торжествата во светогорскиот Свети-Пантелејмонов манастир, по повод 1000 – годишнината од присуството на руск

read more
„Прости им“ - последните зборови на малечката христијанка запалена од ИДИЛ

13 / 26 мај 2016 л. Господово Последните зборови на малечката христијанка од Мосул, запалена од терористите на ИДИЛ, биле „Прости им“. Овие зборови, непосредно пред својата смрт, таа ѝ ги прошепотила на мајка си.   Девојчето се здоби со тешки изгореници откако терористите на ИД

read more
В. Легоида: Празнувањето на Денот на словенската писменост и култура

особено е важно денес, кога се случува девалвација на зборот 19 мај 2016 лето Господово Во текот на прес-конференцијата, којашто се одржа во вторникот во информативниот центар ТАСС,

read more
Св. Георгиј - Чудотворец и во наши дни

4/17 мај 2016 лето Господово Голема е и неискажлива славата и чудотворната сила на Великомаченикот Георгиј. Неговиот благослов и до ден денес обилно се излева насекаде каде што во молитва го спомнуваат неговото име. Тој им доаѓа на помош на сите без разлика на религиозно определување, доволно е само да веруваме во неговата

read more
Концертот во ослободената Палмира – призив за мир

09 мај 2016 лето Господово Оркестарот при Мариинскиот театар под раководство на Валериј Георгиев одржа концерт на 5 мај во ослободената од терористи Палмира под мотото „Со молитва за Палмира“. Меѓу оние кои присуствуваа на концертниот подиум на светски познатиот амфитеатар во древната Палмира, беше министерот за

read more
Св. Синод на БПЦ изгласа промени во документите за Сеправославниот Собор

22 април 2016 лето Господово На вчерашното заседание Светиот Синод на Бугарската Православна Црква во целосен состав, под претседателство на Неговото Светејшество Бугарскиот Патријарх Неофит, ги разгледуваше прашањата и док

read more
Патријарх Кирил: Наша заедничка цел е да се утврди верата кај народот

19 април 2016 лето Господово „На сите нас лежи големата одговорност за судбината на нашиот народ и тоа не се само пароли“, истакна Светејшиот Патријарх Кирил во своето слово во храмот при Санкт-Петербуршката Академија. 

read more
Елена Мизулина: Стратегијата на Советот на Европа за правата на децата

ги промовира ЛГБТ вредностите 19 април 2016 лето Господово Заменик-претседателот на Комитетот за Уставно законодавство и уредување на државата при Руската Федерација, Елена Мизулина, смета дека Стратегијата за обезбедување на правата на децата за периодот од 2

read more
Бугарија: Деца организираа социјална кујна

19 април 2016 лето Господово Три ученички од Тројан организираа кујна за социјалните случаи, што секојдневно ќе обезбедува топли оброци за луѓето од градот кои имаат таква потреба. Девојчињата биле инспирирани од ни

read more
Уште три нови митрополии во Албанската Православна Црква

15 март 2016 лето Господово На Црковно-народниот собор на Албанската Православна Црква, кој се одржа на 11 и 12 март, беше променет Уставот на Црквата при што се донесе одлука кон веќе постоечките четири епархии да се додадат уште три. Во составот на Албанската Црква досега влегуваа епархиите: на Тирана и Драч, на Берат (Бел

read more
Постапка за вбројување на свештеномаченикот Борис Разумов во Диптихот на Светите

24 март/6 април 2016 лето Господово Светиот Синод на Бугарската православна црква на заседанието одржано на 31 март оваа година, донел одлука да се започне со процесот за собирање на сведоштва за некогашниот Неврокопски митрополит Борис Разумов (1888-1948), со цел негово вбројување во Диптихот на Светиите на правосла

read more
Сеправославен Собор: Дел од клирот на БПЦ се изјасни против еден од документите

5 април 2016 лето Господово На официјалниот сајт на Бугарската Патријаршија се појави соопштение од 1 април 2016 година, во коешто свештенослужителите на Тројанскиот духовен округ на Ловчанската епархија, по одржаната свештеничк

read more
Патријарх Илија: Бог ќе помогне да ја понесеме таа тежина

5 април 2016 лето Господово Во Крстопоклоната недела Патријархот Грузиски Илија се обрати кон паствата со слово за носењето на крстот и за тоа дека, при никакви ис

read more
Крвоточивата икона на Спасителот пристигна во Киев

5 април 2016 лето Господово Крвоточивата икона на Христос Спасителот беше донесена во храмот на Св. Николај Чудотворец во Киев и оваа чудотворна икона ќе пребива во споменатиот храм на престолнината до крајот на Великиот Пост

read more
Вандали – трагачи на злато ја осквернија црквата на св. Варвара

04 април 2016 лето Господово За некои работи не се потребни зборови. Доволно е да ги видите сликите, и да се ужаснете од ова последно вандалско дело што беше извршено во еден вреден храм од XVII век, посветен на Св. Вмч. Варвара, кој се наоѓа во живописниот пејзаж на Горна Рајчица, нешто над Бигорскиот метох и женски манастир

read more
Илјадници верници ја пречекаа подарок иконата од Света Гора

18 / 31 март 2016 лето Господово На 24 март Митрополитот Неаполски и Ставруполски Варнава, во присуство на јереи, монаси и големо мнозинство на верници, ја пречека копијата од чудотворната икона на Пресвета Богородица „Парамитија“ од Атонскиот манастир Ватопед.

read more
Осветен уште еден храм на Св. Преп. Пајсиј Светогорец

18 / 31 март 2016 лето Господово Во градот Патра Митрополитот Патарски Хризостом изврши осветување на храмот посветен на Преп. Пајсиј Светогорец (Параклис при соборниот храм посветен на Св. Николај Чудотворец).  Претходната вечер владиката во сослужение со епископот Кернтиск

read more
Гувернерот на Грузија го отстрани предлог законот за „верска слобода“

18 / 31 март 2016 лето Господово Овој предлог закон допуштал откажување на услуга на хомосексуалците од религиозни причини. Гувернерот на Грузија, во понеделникот ставил вето на овој предлог закон со којшто се дозволувало на верските организации да им откажуваат услуга на хомосексуалците. На отстранувањето на предло

read more
Патријарх Илија: „Го реков тоа што требаше. Да премолчев ќе беше страшно“

30 март 2016 лето Господово Во својата проповед после богослужбата во древната престолнина на Грузија Мцхет, во соборниот храм „Светицховели“, Претстојателот на Грузиската Црква се изјасни за антидискриминацискиот закон шт

read more
Во Шамбези во тек е првата седница на Секретаријатот на Сеправославниот собор

30 март 2016 лето Господово На 29 март во Шамбези започна првата седница на Сеправославниот Секретаријат на светиот и велик собор. Тој е формиран според одлуката на Претстојателите на Помесните православни цркви, коишто се сретнаа во Же

read more
Ерусалим: Ќе се реставрира Кувуклијата на Гробот Господов

25 март 2016 лето Господово Неодамна во Ерусалим, во храмот на Воскресението Христово, Патријархот Ерусалимски и на цела Палестина Теофил изјави дека ќе се извршува голема реставрација на Кувуклијата на Гробот Господов. 

read more
Газа: Христијаните од Западниот брег после 8 години првпат ќе ја прослават Пасха

25 март 2016 лето Господово Израилските власти на палестинските Христијани на возраст од 16 до 36 години кои живеат во појасот Газа, им дозволија да ја прослават Пасха на територијата на Палестинската автономија. 

read more
Ставовите на претходниот Папа блиски до Православието

Истражувајќи низ Догматиката на старата Црква, претходниот Папа Бенедикт XVI дојде до заклучок дека Православието ги чува вистинските догми  09 / 22 март 2016 лето Господово Во еден од навистина ретките настапи во јавност, во по

read more
Патријарх Кирил: Христијанството е оптимистички поглед на светот

09 / 22 март 2016 лето Господово „Искуството од животот со Бога, со Христа, му дава на човекот голема сила“, истакна патријархот Кирил во своето слово по завршувањето на сеноќното бдение во московскиот Сретенски манастир.  „Вистина ви зборувам“, ја продолжи својата мисла Пре

read more
Сирија: Во Сајденајскиот манастир прославена Неделата на Православието

09 / 22 март 2016 лето Господово Без оглед на сложената воено-политичка ситуација во Сирија, Обителите на Антиохиската Православна Црква продолжуваат да живеат во пост и молитва. Исклучок не беше ниту Сајданајскиот женски ставропиги

read more
Во Московските училишта ќе биде воведено посно мени

17 март 2016 лето Господово „До Московското градско собрание веќе во неколку наврати се обраќаат претставници на православната заедница, со молба да се воведе посно мени на школските трпези. Токму затоа ние решивме да се зафатим

read more
Свештеник во Ростов-на-Дон, направи прифатилиште за поранешни затвореници

17 март 2016 лето Господово Православниот свештеник Андреј Мнацаганов, отвори во својот дом рехабилитационен центар за ослободени затвореници. За 4 години низ центарот поминаа повеќе од 300 луѓе.  „Во еден период сфатив дека тие што ги ослободуваат од затвор честопати не

read more
Објавено видео од служењето на Св. Јован Шангајски

11 март 2016 лето Господово По повод одбележувањето на 50 - годишнината од земниот крај на Светијата и чудотворец Јован Максимович, на сајтот на Серафимската парохија во Си-клиф, се објавени ретки кадри од служење

read more
Кина: забранети ТВ серии на штета на семејните вредности

11 март 2016 лето Господово Сериите и телевизиските програми, не треба да содржат сцени и секвенци поврзани со случајни и секакви вонбрачни врски, а исто така и еднополови „односи“, и плотски односи меѓу малолетниците – е наведе

read more
Грузија: пронајден сад со света вода кој не бил отворен 13 века

11 март 2016 лето Господово Во еден голем глинен сад закопан во земја којшто бил затворен веќе 13 века, археолозите пронајдоа кристално чиста света вода. Обемот на садот е приближно 1 тон. 

read more
Во Москва Панихида за починатите бездомници

8 март 2016 лето Господово На 6 март во московскиот храм „Св. Бесребреници Козма и Дамјан“, беше отслужена Панихида за бездомниците кои живееле и починале на улиците во Москва. Прва ваква Панихида е отслужена во 2006 година во спом

read more
Митрополит Месогејски Николај: Властите тонат во својата омраза кон Црквата

8 март 2016 лето Господово Митрополитот Месогејски и Лавреотикиски Николај се изјасни во врска со одлуката на Министерството за образование на Грција, да му забрани пристап во едно од училиштата на Солун, во коешто дошо

read more
Русија: крвоточи икона на Пресвета Богородица

8 март 2016 лето Господово Веќе неколку години во храмот на Свв. Апостоли Петар и Павле во предградието Лог во Вологоградската област, крвоточи Казанската икона на Пресвета Богородица. Оваа Казанска ико

read more
Во Крим забранети фестивали каде се пропагираат наркотици

8 март 2016 лето Господово Како пример за слични деструктивни манифестации обвинителот Наталија Поклонскаја го наведе фестивалот „Казантип“ кој повеќе години наназад се одржуваше во Крим. Извршните органи во Крим повеќе н

read more
Турција: Археолозите истражуваат подводен остров со урнатини од манастир

Изграден од страна на Св. Фотиј Велики 2 март 2016 лето Господово Тим од турски археолози има намера да истражува подводен остров, кој се наоѓа во близина на брегот од пр

read more
Министерот за образование на Грција му забрани на митрополит да се обрати

кон учениците во едно Солунско училиште 2 март 2016 лето Господово Митрополитот Солунски Антим изјави дека на барање на Министерството за образование на Грција, на Ми

read more
Во Грција се донесе закон за кремација

2 март 2016 лето Господово Во Грција се донесе закон за кремирање на упокоените, без оглед на сите протести од страна на Православната Црква. Законот за кремација беше публикуван минатиот понеделник во Службен весник. 

read more
Софија: Канонизација на Св. Серафим Соболев

26 февруари 2016 лето Господово Утрово на 26 февруари, во денот на успението на Св. Серафим Софиски Чудотворец, се одржа неговото прославување во храмот „Св. Александар Невски“.  Прославувањето на Богучарскиот архиепископ Серафим ги просветли сите со благодатна сила

read more
Апел за помош на Томе

На Томе Славески од Скопје сега потребна му е нашата помош повеќе од кога и да е! Тој боледува од хроничен Хепатитис Ц, поради кој настанала цироза. Затоа потребно му е шестмесечно 

read more
Реставрација на базиликата „Рождество Христово“ во Витлеем

25 февруари 2016 лето Господово После 2 години макотрпна работа, експертите ја завршија првата фаза на проектот за реставрација на базиликата „Рождество Христово“ во Витлеем. Проектот којшто делумно е финансиран од Палестинци,

read more
Сириските христијани цврсто решени да останат во својата опустошена земја

25 февруари 2016 лето Господово Мелкитскиот епископ на Алепо, најголемиот град на Сирија, во своето интервју за организацијата „Помош на Црквата во неволја“, изјави дека сириските христијани се цврсто решени да останат во опустошената о

read more
Грузиската Црква го отфрли документот за екуменизам на Сеправославниот Собор

25 февруари 2016 лето Господово По седницата на Светиот Синод на Грузиската Апостолска Православна Црква што се одржа на 16 февруари 2016 година, Неговата Сесветост Илија II, Патријар

read more
Во Адана пронајден мозаик со библиски текст од V век

25 февруари 2016 лето Господово Во јужниот град Адана, за време на ископувањата коишто се заеднички потфат на Одделот за културно наследство при Министерството за култура и туризам и локалната Управа за музеи, пронајден е н

read more
Во САД антидепресивите усмртуваат повеќе од 20 илјади луѓе годишно

22 февруари 2016 лето Господово Научниците изјавија дека употребата на антидепресиви станува причина за смрт на до 23 илјади американци годишно. Сп

read more
Патријарх Илија ΙΙ: „Ако Бог е со нас, сѐ ќе биде подобро, сѐ ќе се успокои“

6 / 19 февруари 2016 лето Господово За време на неделната богослужба, Патријархот Илија ΙΙ се обрати кон верните со проповед.  „Во името на Отецот, Синот, и Светиот Дух. Со нас е Бог! Овие зборови ’со нас е Бог‘ се земени од Библијата. Тие се напишани во Библијата. На еврејски ти

read more
Пратеничка од турскиот Парламент јавно проговори дека примила Православие

18 февруари 2016 лето Господово Пратеничката од најголемата турска опозициона Републиканско-народна партија, Селин Саје Боке била крстена во Православие.  Во интервју за турски

read more
Грузиски Патријарх Илија II: Болката и радоста одат заедно како близнаци

04 / 17 февруари 2017 лето Господово  Грузискиот Патријарх Илија II, кој сѐ уште се наоѓа во Берлин во прилог на неговото закрепнување после операцијата којашто му беше извршена, за првпат во видео запис го прокоментира скандалот во неговата Татковина и апсењето на неговиот близок отец Георгиј Мамаладзе. Видео записот

read more
Се одржа православна богословска конференција во Смирна (Измир)

29 јануари / 11 јануари 2016 лето Господово  На 8 февруари 2016 година, во градот Смирна започна православната богословска конференција на тема „Почетокот на христијанството во Јонија. Свети личности од Библијата“, организирана од страна на Вселенската Патријаршија. На неа зедоа учество научници од областа на Новиот Заве

read more
Во турскиот град Чешме се отслужи Литургија после 93 – годишната забрана

29 јануари / 11 јануари 2016 лето Господово  Денес околу 200 православни христијани се собраа во храмот посветен на Св. Харалампиј – некогашниот соборен храм на турскиот град Чешме, или Крини на грчки. Изграден во 1832 година врз темели на друг постар и помал, овој огромен храм беше затворен во последните 80 години, поради прог

read more
Прва средба на Комисијата за дијалог меѓу РПЦ и Коптската Црква

29 јануари / 11 јануари 2016 лето Господово Од 5 – 7 јануари во Каиро, за првпат во историјата се одржа средба на Комисијата за дијалог помеѓу Руската Православна Црква и Коптската Црква.   Договорот за формирање на Комисијата беше постигнат помеѓу Патријархот Московски и

read more
Украина: Одеската епархија за првпат отслужи Литургија на арапски јазик

29 јануари / 11 јануари 2016 лето Господово Во Одеската епархија се отслужи првата Божествена Литургија за арапската општина од градот Одеса. Богослужението се одржа во помалиот храм на „Свето-Илинскиот“ машки манастир.   Литургијата ја отслужи протоерејот Андреј Пронин, ко

read more
Москва: Прес конференција во врска со Архиерејскиот Собор на РПЦ

28 јануари / 10 февруари 2016 лето Господово  Вечерта на 3 февруари 2016 година, по завршувањето на Свештениот Собор на РПЦ се одржа прес конференција, во прес центарот на храмот на Христос Спасителот. За прашањата на Соборот, на претставниците од медиумите им се обрати Патријаршискиот егзарх на цела Белорусија, Митрополито

read more
Реакции во Грузија во врска со предложениот закон за еднополови „сојузи“

9 февруари 2016 лето Господово Грузиската Патријаршија побара од Министерот за внатрешни работи Георгиј Мгебришвили да му додели привремено обезбедување на адвокатот Георгиј Татишвили, кој го поднесе во Уставниот суд барањето

read more
Православната Црква на Габон доби официјален статус

9 февруари 2016 лето Господово Преосвештенејшиот епископ Бразавилски и Габовски Пантелејмон (Александриска Православна Црква), за време на својот престој во Либревил, престолнината на Габон, во рамките на својата пастирска по

read more
Канонизиран Јован Јаков Њамцки, Нов Хозевит

9 февруари 2016 лето Господово Ерусалимската Патријаршија го причисли кон соборот на Светиите јеросхимонахот Јован Јаков, Романец и воспитаник на Њамцкиот манастир, кој се упокои на 5 август 1960 година. 

read more
Ништо нема да нѐ принуди да одиме против својата христијанска вера

24 јануари / 6 февруари 2016 лето Господово Пекарите – христијани, коишто беа дадени на суд поради одбивањето да направат торта во поддршка на еднополовите „сојузи“, велат дека од она што се случи ги потсетува на животот во безнадежниот свет на „научно фантастичната белетристика“, каде што државата ги принудува луѓето

read more
Подготовки во Критската Црква за Сеправославниот Собор

24 јануари / 6 февруари 2016 лето Господово Во средата на 3 февруари 2016 година, во градот Ираклион се одржа вонредна седница на Свештениот Епархиски Синод на Критската Црква. На седницата членовите на Синодот преку писмо од страна на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј и Свештениот Синод на Вселенската Патријаршија беа запо

read more
Канонизиран Архиепископ Серафим Соболев

3 февруари 2016 лето Господово На 3 февруари 2016 година на Петтата пленарна седмица на Свештениот Архиерејски собор во храмот на Христос Спасителот во Москва, беше разгледано прашањето за вбројувањето на Архиепископот Богуча

read more
Во Украина на фреска од Преп. Сергеј Радоњешки се појави крст

3 февруари 2016 лето Господово Во Покровскиот храм во градот Смел, Черкаска епархија, во неделата на 31 јануари на фреската од Преп. Сергеј Радоњешки се појави крст. Кога рано наутро клисарите на храмот и првите парох

read more
Сеправославен музички симпозиум во јуни 2016 година

3 февруари 2016 лето Господово За речиси сите православни христијани најносталгичниот дел од тоа да се биде православен е апсолутно извонредната химнографија на Црквата. Многу од древната

read more
Масовни протести против еднополовите бракови во Рим

2 февруари 2016 лето Господово Во саботата на 30 јануари, по повод протесниот марш „Ден на семејството“ во Рим пристигнаа туристички автобуси од цела Италија. Целта на луѓето што пристигнаа со нив беше да не се допушти легализаци

read more
Древна христијанска црква пронајдена во Кападокија

2 февруари 2016 лето Господово Пронајдена е древна христијанска црква во подземен град на Кападокија, Турција. Црквата била пронајдена во текот на градежните активности за изградба на приватен дом, во градот Невшехир во центаро

read more
Апел на руските политичари за независен статус на Атон

29 јануари 2016 лето Господово Независниот статус на Атонската монашка република треба да биде сочуван, меѓу другото и од можни посегнувања од страна на Европската Унија, беше ставот на учесниците на конференцијата „Света Ру

read more
Во Франција забранета евтаназијата, но дозволен е прекин на лекувањето

29 јануари 2016 лето Господово Парламентот на Франција одобри закон со кој се забранува евтаназијата, но им се дозволува на лекарите на неизлечливо болните пациенти да им даваат седативни препарати, сѐ до нивната природна смр

read more
Естонските родители протестираат против одземањето на децата

од семејствата во Норвешка заради вршењето на „христијанска пропаганда“ 26 јануари 2016 лето Господово Во саботата во Талин се одржа протест во заштита на правата на децата и против самоволието на социјалните служби на Норвешка. 

read more
Во Кенија 30 деца примија Свето Крштение

26 јануари 2016 лето Господово Во едно од селата на Кенија, 30 деца примија Свето Крштение. Таинството го изврши Митрополитот Кенијски Макариј (Александриска Православна Црква). Нему му помагаа пет свештенослужители од соседните села. Родителите на некои од тие деца претходно

read more
Известување од средбата на Претстојателите на Помесните Православни Цркви

26 јануари 2016 лето Господово Учесниците на средбата на Претстојателите на Помесните Православни Цркви во Шамбези, Женева, се согласија да отпаднат три од десетте претходни теми коишто требаше да влезат во дневниот ред на Светиот и Велик Собор. Тоа се темите за автокефалијата и начинот на нејзино прогласување, за дип

read more
Грузискиот Патријарх Илија II крсти 659 деца

23 јануари 2016 лето Господово На 19 јануари оваа година, кога Грузиската Православна Црква го слави празникот Богојавление, Грузискиот Патријарх Илија II стана кум уште на 659 деца. Крштението се изврши во соборниот храм „Света

read more
Богојавление низ православниот свет

20 јануари 2016 лето Господово На брегот на реката Јордан се собраа илјадници верници, како Израилци така и многубројни поклоници кои пристигнаа од разни земји. Блаженејшиот Патријарх Ерусалимски и на цела Палестина Теофил го изврши чинот на големиот водосвет на местото на Крштението на Исус Христос, на западниот брег н

read more
Известување од Вселенската патријаршија за средбата на Претстојателите во Женева

20 јануари 2016 лето Господово Цариградската Вселенска Патријаршија излезе со официјално соопштение во однос на претстојната средба на Претстојателите на Помесните православни цркви.

read more
Митрополит Онуфриј: Покајанието и молитвата ја уриваат силата на гревот

05 / 18 јануари 2016 лето Господово Сите луѓе имаат потреба од покајание бидејќи на земјата нема човек којшто не згрешил. За ова зборуваше Претстојателот на Украинската Црква, Блаженејшиот Митрополит Киевски и на цела Украина Онуфриј, во својата проповед во Киево-Печерската Лавра. 

read more
Русија вети нова хуманитарна помош за Сирија

05 / 18 јануари 2016 лето Господово Русија вети дека ќе продолжи со испраќање на хуманитарна помош за цивилите во растргнатата од војна Сирија, особено во оние градови коишто се под опсада на терористи, изјави рускиот постојан пратеник при ОН Владимир Стафронков.  „Сега се ис

read more
Божествена Литургија во Дивеевскиот манастир

05 / 18 јануари 2016 лето Господово На 02 / 15 јануари, годишнината од претставувањето на Преп. Серафим Саровски, во Свето-Троицкиот Серафимо-Дивеевски женски манастир собор на повеќе Архиереи отслужија Божествена Литургија. Литургијата се одржа во Троицкиот соборен храм на обителта, каде што пребиваат моштите на Светиот. Со

read more
Патријарх Кирил: Празникот Богојавление – опит во неговата суштина

05 / 18 јануари 2016 лето Господово Во навечерието на празникот Богојавление – Водопост, Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил, ја отслужи Божествената Василиева Литургија и чинот на голем водосвет во Преображенската црква на соборниот храм Христос Спасител во Москва.  

read more
Вселенската Патријаршија го призна Чехословачкиот Архиепископ Растислав

13 јануари 2016 лето Господово Среќен крај се стави денес на проблемот во Чехословачката Црква, која до вчера не беше признаена од Вселенската Патријаршија. Преговорите кои се одржаа во Фанар под претседателство на Ми

read more
Извршено соборно крштение во Конго

13 јануари 2016 лето Господово Четириесет години Словото Божјо слободно се проповеда во благословената земја Конго. Низ градовите и селата провинцијата од Катанга се одвиваше процес

read more
Не уништувајте ги добрите односи меѓу македонската и албанската црква

13 јануари 2016 лето Господово ОДГОВОР НА ПИСМОТО НА ГОСПОДИНОТ Д-Р БРАНИСЛАВ СИНАДИНОВСКИ Господине Синадиновски, Преку овој одговор на Вашето писм

read more
Руски свештеник бил со Црноморската флота во сириската операција преку 100 дена

12 јануари 2016 лето Господово Помошник-командантот на морнарицата за заштита на водните области, свештеникот Кирил Вовк поминал 108 дена во морскиот поход на ракетниот крстосувач „Москва“, кој содржи средства за воздушна од

read more
Патријарх Кирил на Божикна приредба во Московски Кремљ

10 јануари 2016 лето Господово На 8 јануари после богослужбата во Московскиот соборен храм на Кремљ, Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил ја посети детската претстава „Божикна елка“ во државната палата во Кремљ

read more
Средбата на Претстојателите предвидена за во Женева

10 јануари 2016 лето Господово Најверојатно средбата на Претстојателите на Помесните православни цркви што беше планирана за периодот од 21 до 23 јануари 2016 година во Константинопол, ќе се одржи во Женева, известуваат грчките медиум

read more
Патријарх Кирил го пофали пожртвуваниот полицаец

9 јануари 2015 лето Господово Во своето слово во Успенскиот соборен храм при Московски Кремљ, Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил раскажа за полицаецот Даниил Максудов од градот Медногорск во

read more
Божикно послание на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј

По милоста Божја, Архиепископ на Константинопол – Новиот Рим и Вселенски Патријарх  Благодат, милост и мир, до полнотата на Црквата од Христа Спасителот роден во Витлеем  Браќа и возљубени чеда во Господа,  Сладоста на Светата Божикна ноќ уште е

read more
БОЖИКНО ПОСЛАНИЕ на Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил

до архипастирите, пастирите, монасите и сите верни чеда на Руската Православна Црква Божјата љубов кон нас се покажа во тоа,  што Бог Го испрати во светот Својот Единороден Син,  за да живееме преку Него

read more
Патријарх Кирил: Бог не може да биде излажан

02 јануари 2016 лето Господово Во својата беседа пред почетокот на новогодишниот молебен, Претстојателот на Руската Црква се обрати со слово кон присутните, во коешто ја истакна взаемната врска помеѓу делата и постапките на с

read more
Брачен пар од Минск - сведоци на чудо

31 декември 2015 лето Господово Во знак на сведоштво за јавеното чудо од Господа – роденото по молитва долгоочекувано новороденче – брачен пар од Минск донесе на подарок во Минската парохија икона на Божјата Мајка „На сите тажни ра

read more
Бојкот за политичарите што го изгласаа законот

31 декември 2015 лето Господово Веднаш после Митрополитот Пирејски Серафим, бојкот за политичарите што изгласаа легализација на Содомијата, објавија и Митрополитот Фтиотидски Николај и Сијатишки Павле. 

read more
Писмо од атонски монах до Премиерот на Грција

31 декември 2015 лето Господово Во врска со новоизгласаниот закон, монах Арсениј од Кутлумушкиот скит на Света Гора, му упати писмо на Премиерот на Грција Алексис Ципрас:  „Запрете. Грч

read more
Бразилската лидерка на „Фемен“ јавно им се извини на христијаните

31 декември 2015 лето Господово Сара Фернанда Гиромин, која во 2012 се прочу како „Сара Винтер“, беше основач на бразилското феминистичко движење „Фемен“ и организатор на цела низа разголени и богохулни протести што привлекоа го

read more
Напади во Витлеем за Божик

31 декември 2015 лето Господово Палестински напаѓачи облечени во одело на Дедо Мраз и со гас маски на лицето изведоа неколку напади во Витлеем, почнувајќи од Божикната вечер па сѐ до викендот. Во нападите има и жртви. 

read more
Митрополит Гортински Еремиј: Нашата славна нација доживеа пад оти се одвративме

од Бога на нашите татковци 30 декември 2015 лето Господово Отакао отслужи Божествена Литургија, четири дена по озаконувањето на еднополовите заедници од страна на грчк

read more
Атонски монаси во посета на Сирија

29 декември 2015 лето Господово Делегација на атонски монаси пристигна во Сирија. Светогорците пристигнаа за да го поддржат „сирискиот народ кој е подложен на искушенија“.  Монаси од манастирот Симонопетра присуствуваа на празничните настани планирани за поставувањет

read more
Во Високо-петровскиот манастир се враќа Влахернската икона на Богородица

28 декември 2015 лето Господово Со благослов на Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил, старата копија на Влахернската икона на Мајката Божја ќе се врати во Високо-петровскиот манастир. 

read more
Се изработи икона за слепи луѓе

27 декември 2015 лето Господово Необичната икона беше осветена во Михаило-Архангелскиот храм на Новочеркаск. Изработена е во техника на висок релјеф, за да им овозможи на слепите луѓе да го „видат“ ликот на покрстит

read more
Сомнеж за можноста за спроведување на Сеправославниот собор

27 декември 2015 лето Господово Раководителот на Синодалниот оддел за надворешни црковни односи Митрополитот Волоколамски Иларион, темелно ги оцени можностите за одржување на Сеправославниот собор. 

read more
ГПЦ за пет години поделила 18, 6 милиони прехранбени пакети на сиромашните

27 декември 2015 лето Господово Во рамките на програмата „Црква на улиците“, којашто ја реализираше Атинската Архиепископија и црковното добротворно здружение „Апостоли“, секојдневно се поделуваат околу 10 илјади пакети со храна во 78 парохиски центри во Атина.  Во

read more
Наспроти забраната, Дедо Мраз (Св. Николај) пристигна во Брунеј

25 декември 2015 лето Господово Дедо  Мраз (Св. Николај), пристигнувајќи да им подари на децата подароци за Рождество, ја игнорираше одлуката на Владата на Брунеј за забрана на овој празник и во четвртокот раздаде подароци и

read more
Сеправославниот Собор: Грижа за запазување на чистотата на Православието

25 декември 2015 лето Господово Засегајќи го прашањето за подготовка за Сеправославниот Собор планиран во 2016 година, Претстојателот на Руската Православна Црква, Патријарх Кирил, рече дека перспективата за с

read more
Патријарх Кирил го повика духовенството активно да работи со младината

24 декември 2015 лето Господово Светејшиот Патријарх Кирил го повика духовенството да ги благослови и активно да ги поддржи младинските иницијативи. „Еднаш ја почув

read more
Света Гора со официјално писмо против легализација на истополовите „заедници“

23 декември 2015 лето Господово Законот којшто на претставниците на малцинствата им дава право за стекнување на државни надоместоци и пензиски права на партнерите, беше усвоен на пленарната седница на Грчкиот Парламент со мнозинство гласови.  По тој повод, до пратениците на

read more
Тбилиси: Мироточи икона од Преп. Гавриил Ургебадзе

23 декември 2015 лето Господово Во Тбилиси во близина на метрото Самгори, во малечка продавница каде се продаваат различни црковни предмети веќе единаесет месеци обилно мироточи изображението на Старец Гавриил (Ургебадзе). Дн

read more
Словенија го отфрли законот за еднополови „бракови“

23 декември 2015 лето Господово По второто читање на предлог законот од 2012 година, Словенија се искажа против еднаквите права на хомосексуалните заедници со бракот помеѓу маж и жена, како и против посвојувањето на деца од страна

read more
Во „земјата Гадаринска“ пронајдени натписи на арамејски

20 декември 2015 лето Господово Израелските археолози направија восхитувачки, да не кажеме сензационален пронајдок на североисточниот дел од Тиверијадското езеро, во „Гадаринскиот крај, спроти Галилеја“ (Лука 8, 26). Имено тука, п

read more
Петербург: десеткратно поголем бројот на ученици за Православно вероучение

20 декември 2015 лето Господово  Во Петербург за неколку години значително порасна бројката на родители и деца, коишто го избраа курсот „Основи на Православната култура“ во рамките на школскиот предмет „Основи на религиозна култура и светска етика“. Бројот на оние што изучуваат основи на Православието се зголеми од

read more
Грчките ерарси велат дека дојде време на гонење на верата:

„Ние сме православна Грција. Нема да станеме предавници“  19 декември 2015 лето Господово  „Примањето на новиот закон официјално ја отвора страницата на државното гонење на нашата Вера. Политичарите бесрамно се повикуваат на европскиот консензус по

read more
Jonathan Jackson: “Духовниот живот vs Шоубизнисот“

Холивудскиот актер Jonathan Jackson, добитник на 5 Еми награди во интервју дадено за “Пемптоусиа“ за време на неговата неодамнешна посета на манастирот Ватопед - Света Гора, Грција, зборува за големата дистанца помеѓу духовниот живот и вредностите на шоубизнисот.

read more
Електронска петиција за сочувување на Киево-Печерската Лавра под управа на УПЦ

17 декември 2015 лето Господово На сајтот на Киевската градска управа објавена е електронска петиција за сочувување на Киево-Печерската Лавра под раководство на Украинската Православна Црква. 

read more
Во Архангелск ќе биде донесена мироточивата Богородична икона „Семистрелнаја“

17 декември 2015 лето Господово Во овие тешки времиња, кога во разни делови на светот се случуваат трагични собитија, на иконата од Пресвета Богородица „Семистрелнаја“ се појавуваат солзи црвени како крв. 

read more
Осудена постара жена бидејќи ги повикувала муслиманите да примат христијанство

14 декември 2015 лето Господово Во Велика Британија постара жена со писмо се обратила до директорката на едно муслиманско училиште во Манчестер, со молба да не ги принудува учениците да носат муслиманска облека, предложувајќи ѝ д

read more
Њујорк: во училиште во Бруклин забранија да се споменува Божик и Дедо Мраз

14 декември 2015 лето Господово Божик и Дедо Мраз (Св. Николај) се отфрлени од употреба во едно од училиштата во Бруклин, Њујорк.  Раководството на училишната институција

read more
Најголемата црква во Централна Азија отворена во Бишкек

14 декември 2015 лето Господово Најголемата црква во градот Бишкек (Киргистан, Централна Азија), посветена на Св. Рамноапостолен кнез Владимир, неодамна беше официјално осветена.  По

read more
Во Келнската катедрала се одржа првата православна вечерна богослужба

14 декември 2015 лето Господово Минатиот месец за првпат во историјата на Келнската катедрала беше отслужена православна Вечерна богослужба, и тоа за време на есенската сесија на Православната Епископска Конференција во Германија. Повеќе

read more
Во манастир во близина на Астрахан мироточат 59 икони

10 декември 2015 лето Господово Во Високогорскиот Успенско-Николаевски Чуркински манастир, кој се наоѓа на еден од островите во Володарскиот регион на Астраханската област, мироточат 59 икони. 

read more
„Помеѓу планините и небото“ Холивудски режисер направи филм за грузиските монаси

10 декември 2015 лето Господово Неодамна беше промовиран документарен филм за православните монаси од Грузија, направен од страна на американскиот добитник на „Еми“ наградата, режисерот Џејмс Хигинсон. 

read more
Апел за помош на Марија

Почитувани наши читатели, до нашата редакција стигна апел за помош на едно малолетно дете, којшто ви го принесуваме во целост:  До сите добри и хумани луѓе, имам дете со Апертов синдром кој е многу редок

read more
Грузија: „Противниците на Црквата ги заштитува ’Сорос‘, а нас верните Бог“

9 декември 2015 лето Господово „Нашиот Патријарх носи два крста: на народот и на Црквата. Оној што него го осудува, тој врз својата глава си става вжарен јаглен“. Овие зборови на Преп. Гавриил Ургебадзе се паметат и денес, особе

read more
Чудотворна икона на Пресвета Богородица во Грузија

9 декември 2015 лето Господово Во 2015 година во Грузија била зографисана копија од Иверската икона на Пресвета Богородица. Заедно со своите сопственици режисерот Зураб Шиошвили и музичарот Георгиј Чолокава, иконата престојувала

read more
BBC: само 4 часа од програмата се посветени на Рождеството Христово

9 декември 2015 лето Господово Британската глобална информативна корпорација BBC, е подложена на критика поради тоа што годинава само малку од нејзиното време на емитување ќе биде посветено на празникот „Рождество Христово“.

read more
Уставниот суд на Русија може да не ги признае одлуките на Европскиот суд

9 декември 2015 лето Господово Државната Дума го усвои, после второто и третото завршно читање, предлог законот со којшто му се дава право на Уставниот Суд на РФ да не ги признава одлуките на меѓународните судови, пред сѐ на Европс

read more
Трагичен инцидент во црква на „Св. Андреј“ во Латакија

7 декември 2015 лето Господово Во еден трагичен инцидент што се случи на 28 ноември оваа година, непознат млад човек фрли граната во дворот на црквата на Св. Андреј. 

read more
Според индиректни податоци двајцата сириски митрополити се убиени

7 декември 2015 лето Господово Водачот на единствената православна партија на Блискиот Исток наречена „Mashriq“, Roderick Khoury, на средбата со координаторот на пратеничката група на Државната Дума за заштита на христијанските

read more
Утврден е концептот за детската информативна безбедност

7 декември 2015 лето Господово Претседателот на Владата на РФ. Димитриј Медведев, го потпиша документот во кој се утврдува концептот на информативната безбедност на децата.  „Докум

read more
Патријарх Кирил: Многу значи подвигот на родителите

7 декември 2015 лето Господово „Ние ги крштеваме своите чеда, ги внесуваме во храмот и можеби до крајот не сме свесни за тоа дека ги благословуваме за посебен живот. И тие го примаат дарот на Светиот Дух, но неретко се случува пора

read more
Израелските научници открија печат од царот Езекиј

3 декември 2015 лето Господово  За време на ископувањата во текот на 2010 година, израелските научници на Храмовиот рид открија глинен печат со натпис којшто тогаш не успеаја да го прочитаат. Тој беше катал

read more
Бугарија: Ќе се канонизира Архиепископот Серафим Соболев

3 декември 2015 лето Господово На 2 декември во Софија се случи првата средба на заедничката бугарско-руска комисија, којашто има за цел да ги проучи податоците за канонизација на Архиепископот Серафим Соб

read more
Русија треба да биде заштитена:

На нејзината северна граница се гради параклис 1 декември 2015 лето Господово  Изградбата на воен параклис на далечниот Север е во вистински момент.

read more
Апел за помош за Горазд Николовски – Гого

На Горазд Николоски-Гого од Битола му е потребна нашата помош сега повеќе од кога и да е!  Да ја покажеме нашата хуманост и да помогнеме со нашите донации. Лекувањето е веќе започнато и мора брзо да се реагира за да може да се спаси ногата на Гого и

read more
Норвешка: државната служба е принудена да ги отстрани крстовите

од објектите каде што се сместени бегалците 30 ноември 2015 лето Господово Норвешката Дирекција за односи со бегалците треба да ги отстрани сите крстови од црковните објекти во кои ќе бидат сместени бегалците.

read more
Кризата во Грција го оддалечи народот од Црквата

30 ноември 2015 лето Господово Економската и социјална криза во Грција во последните шест години не само што не ги обрати луѓето кон Црквата, туку напротив, ги оддалечи уште повеќе од неа, тврди грчкиот свештеник Димитри Теофилу. „Тре

read more
Либански новинар: Русија е бастион на традиционалните вредности

28 ноември 2015 лето Господово Во својот неодамна објавен материјал за арапската телевизија, либанскиот новинар Хабиб Фуани истакнува дека денес Владата на Русија се потпира на традиционалните вредности, наспроти неопаганиз

read more
Речиси 30 илјади Русинки се предомислија во намерата да направат абортус

28 ноември 2015 лето Господово Во Русија работат 385 кризни центри за помош на бремени жени во тешки животни околности, соопшти раководителот на Државниот Комитет по прашање на семејството, жените и децата, Олга Епифанова.  „Со цел намалување на бројот на абортуси во 2014 година

read more
Хабаровска епархија: Мироточат 3 икони

28 ноември 2015 лето Господово Во почетокот на ноември 2015 година во селскиот храм на селото Троицко, Нанајскиот регион, започнаа да мироточат 3 икони: Образот на Спасителот, на Св. Вмч. и Исцелител Пантелејмон и на Св. Игнатиј Ирк

read more
Руско барање за враќање на Св. Софија во функција на христијански храм

26 ноември 2015 лето Господово Денес во Државната Дума на Русија се слушна барањето Турција да му го врати статусот на христијански храм, на византискиот споменик „Св. Софија“ во центарот на Истанбул.

read more
Во Москва панихида за пилотот и морнарот пострадани во Сирија

25 ноември 2015 лето Господово На 26 ноември во храмот посветен на Архангел Гаврил во Москва ќе биде отслужена панихида за спомен на руските војници коишто вчера пострадаа од рацете на терористите, полагајќи го својот живот за Татковината.

read more
Древно-грчки папирус од Новиот Завет објавен на сајтот Ebay

24 ноември 2015 лето Господово Експертот за периодот на раното христијанство при Универзитетот на Тексас Џефри Смит, открил на аукциониот сајт на интернет Ebay оглас за продажба на фрагмент од древно грчки папиру

read more
Московскиот суд ја забрани саентолошката црква

24 ноември 2015 лето Господово За време на истрагата на руското Министерство за правда, беше откриено дека зборот „саентологија“ бил регистриран како авторско права на Американскиот религиозен технолошки центар. И судот

read more
Садад: Мажите остануваат со оружје во раце да ги заштитат своите светињи

24 ноември 2015 лето Господово И покрај сѐ поголемото утврдување на Исламистите од ИДИЛ во близината на библискиот древен христијански град Садад, секојдневниот живот на ова населено место си продолжува: мажите и момчињата за

read more
Дохијар: По повод славата на манастирот се одржа служба која траеше 21 час

24 ноември 2015 лето Господово Вечерта на 20 ноември, на Света Гора во манастирот посветен на Св. Архангели - Дохијар, се одржа познатото богослужение во чест на славата на манастирот. 

read more
Празнична трпеза за бездомници по повод роденденот на Патријархот Кирил

23 ноември 2015 лето Господово На 20 ноември, денот на раѓањето на Патријархот Московски и на цела Русија Кирил, во неколку социјални центри во Москва беа организирани празнични трпези за бездомниците, соопштија од Младинскиот оддел на М

read more
Њујорк: Се одржа вечер во спомен на свештеникот Даниил Сисоев

21 ноември 2015 лето Господово  На 19 ноември 2009 година, во московскиот храм посветен на Апостол Тома, беше убиен свештеникот и познат мисионер отец Даниил Сисоев. Маскирано лице влегло во храмот и испукало најмалку четири куршуми кон настојателот и регентот. Од здобиените повреди, следниот ден отец Даниил почина во б

read more
Владимир Путин му го честита роденденот на Патријарх Кирил

21 ноември 2015 лето Господово На 21 ноември во Московски Кремљ се одржа средба помеѓу Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин и Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил.  Претседателот на државата му упати честитки на Претстојателот на Руската Прав

read more
Патријарх Кирил: Споменот за новомачениците треба да живее кај народот

20 ноември 2015 лето Господово Патријархот Московски и на цела Русија Кирил ја отвори втората седница на црковно-општествениот совет при Московската Патријаршија, за овековечување на споменот на руските новомачен

read more
Митрополит Волоколамски Иларион:

За победа над тероризмот потребна е меѓународна коалиција  20 ноември 2015 лето Господово Само вистинска меѓународна коалиција денес може да се справи со меѓународ

read more
Сириски христијани организираат заштита на библискиот град

20 ноември 2015 лето Господово Стотици војници со христијанска вероисповед од цела Сирија, се организираат да земат учество во заштита на древниот библиски град Садад, претежно населен со христијани, кој се наоѓа југоисточно од разрушениот од војната град Хомс. Стотици христијански семејства веќе го напуштија градот и п

read more
Во Ахелој се организира воведување на првачињата во храмот

20 ноември 2015 лето Господово На 21 ноември Бугарската Православна Црква го празнува споменот на Воведението на Пресвета Богородица во храмот. Тогаш во градот Ахелој се празнува и Денот на христијанското с

read more
Алепо ќе ја отвори Светата врата на почетокот на Јубилејната година на милосрдие

13 ноември 2015 лето Господово И покрај војната што продолжува на северниот дел од Сирија, сите христијани од полуразурнатиот град Алепо ќе земат учество во подготовките во врска со извонредната јубилејна година на милосрдие

read more
Американски актер после снимање реши да прими Православие во Русија

12 ноември 2015 лето Господово Американскиот актер од јапонско потекло Кери – Хиројуки Тагава, познат по холивудските филмови, реши да прими Крштение во православна црква, соопшти на својата страница на социјалната мрежа познатиот актер и режисер Иван Охлобистин.   „Денес

read more
Во градот Ижевска Црквата отвори пункт за затоплување на бездомници

11 ноември 2015 лето Господово На територијата на храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во градот Ижевска, се отвори пункт за затоплување на бездомници. Тој ќе работи ноќно време, а во него ќе можат да престојуваат 50 луѓе нае

read more
Истражната комисија: „Експертизата ја потврди автентичноста на царските останки“

11 ноември 2015 лето Господово Првичното генетско испитување на останките на императорот Николај II и императорката Александра Фјодоровна ја потврди нивната автентичност. Генетски извлечената ДНК погодна за генетска

read more
Литија во Почаевската лавра

11 ноември 2015 лето Господово Во неделата на 8 ноември во Успенската Почаевска Лавра, започна прославата во чест на споменот на блажениот крај на Преподобниот и богоносен отец наш Јов. Тој ден во светата Обител беа отслужени 2

read more
Патријарх Кирил: Моралната држава не ја претвора културата во товар

10 ноември 2015 лето Господово „Моралната држава не ја претвора културата и знаењето во товар, особено не достапни по одредена цена и не секогаш, бидејќи тоа води кон општествена сегрегација и информативна нееднаквост“, иста

read more
Во едно село се обновува иконата на Св. Николај

9 ноември 2015 лето Господово Се обновува иконата на Св. Николај Чудотворец во селото Јагодинка, Романовски регион, при Житомирската област. Духовенството и верниците стануваат сведоци на чудесни исцеленија, коишто се случуваат

read more
Посета на Вселенскиот Патријарх на БПЦ

8 ноември 2015 лето Господово Во 7 – та недела по Воздвижение на Чесниот Крст, во Патријаршискиот соборен храм „Св. Александар Невски“ беше отслужена заедничка Света Литургија возглавена од Претстојателите на Вселенската и Бугарск

read more
Започна посетата на Претстојателот на УПЦ на Света Гора

5 ноември 2015 лето Господово Започна поклоничката посета на Претстојателот на Украинската Православна Црква, Блаженејшиот Митрополит Киевски и на цела Украина Онуфриј, на Света Гора Атон. На денот на празнувањето на Казанската

read more
Народот може да биде победен само во случај кога ќе падне во блуд, ќе се заблуди

5 ноември 2015 лето Господово На празникот на Казанската икона на Божјата Мајка, 5 ноември 2015, Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил, отслужи Божествена Литургија во Патријаршискиот Успенски соборен храм во Мо

read more
Патријархот Александриски Теодор II во пастирска посета на Уганда

5 ноември 2015 лето Господово Патријархот Александриски ина цела Африка Теодор II, придружуван од Митрополитот Нубиски Наркис, пристигна во Уганда во понеделникот на 2 ноември. Поглаварот на Александриската Православна Црква има намера да спроведе пастирска посета во епархијата Кампала која е престолнина на Уганда. 

read more
Илјадници муслимани од Северен Ирак, коишто се соочиле со ѕверствата на ИДИЛ

ја преиспитуваат својата религиозна припадност  5 ноември 2015 лето Господово Сѐ поголем број на муслимани – Курди, кои претходно се соочиле со ѕверствата на ИДИЛ, се обраќаат кон Христа, соопштуваат мисионерите кои дејствуваат во Ирак. 

read more
Бугарија: Заврши меѓународната конференција

„Градење на општество врз основа на христијанската одговорност“  5 ноември 2015 лето Господово Во Бугарија заврши меѓународната научна конференција „Градење на општество врз основа на христијанската одговорност“. 

read more
Рака под рака Црквата и Државата

04 ноември 2015 лето Господово Социјалната работа на Црквата во поглед на актуелното бегалско прашање, како и црковното образование беа темата на разговорите помеѓу премиерот на Р. Грција, Алексис Ципрас (радикална леви

read more
Во Грузија прославен споменот на Преп. Гавриил Јуродив (Угербадзе)

3 ноември 2015 лето Господово Во Мцхет, кој неодамна го доби статусот на „Свет град“, во манастирот „Преображение“ каде што се случуваат моштите на Св. Гавриил Јуродив, епископ Григолски, беше отслужена празнична Литургија. Во х

read more
Halloween забавите – враќање кон примитивниот паганизам?

2 ноември 2015 лето Господово Потсетуваме што се случуваше на Halloween забавите во 2015 година: Halloween прославата во централен Лондон се претвори во насилство кога полицијата се обиде да затвори нелегално организирана забава.

read more
Грузија: Крстот на Св. царица Тамара вратен во Ачискиот храм

30 октомври 2015 лето Господово Во Ачискиот храм посветен на Св. Георгиј Победоносец (Шемокмедска епархија), вратен е крстот на Св. благоверна царица Тамара. Во оваа светиња вградена е честица од Крстот на кој бил распнат нашиот Спаси

read more
Детска православна рубрика на радио во Бугарија

30 октомври 2015 лето Господово Православна рубрика за деца под името „Кандилце“ започнува на радиот Благоевград. Тоа е заеднички проект на Православниот информативен центар на Неврокопската митрополија и радио Благоевград. Иницијативата се остварува со благослов на Неврокопскиот Митрополит Серафим. Автори и водачи

read more
Романската Православна Црква го прослави Преп. Георгиј Нов Исповедник

30 октомври 2015 лето Господово На 28 октомври 2015 година во комплексот на Романската Патријаршија во Букурешт, под претседателство на Блаженејшиот Патријарх Даниил се одржа редовна седмица на Свештениот Синод на Романската Православна Црква.  Пред почетокот на седницат

read more
Грузија: Во близина на ледниците во Сванетија се гради машки манастир

28 октомври 2015 лето Господово Завршено е поставувањето на покрив на храмот во манастирот, изграден во спомен на 13 – те Преп. Отци Асирци (во руската традиција овие големи грузиски Светии се нарекуваат Сиријци, а во Грузија ги нар

read more
Од седницата на Свештениот Синод на УПЦ

28 октомври 2015 лето Господово На седницата од 27 октомври оваа год., Свештениот Синод на Украинската Православна Црква меѓу останатото донесе решение и за причислување на уште двајца подвижници кон ликот на Светиите. Се р

read more
Во Грузија потврдена автентичноста на моштите на Преп. Максим Исповедник

27 октомври 2015 лето Господово Во Тбилиси со благослов на Патријархот Илија заврши 5 – та Меѓународна богословска конференција. Во оваа година, на конференцијата посветена на животот и делото на Преп. Максим Исповедник, учест

read more
Хиротонија на Архимандрит Тихон (Шевкунов), авторот на делото „Несвети, а свети“

во Епископ Егоревски 24 октомври 2016 лето Господово На 24 октомври 2015 год., во денот кога се празнува Соборот на ОптинскитеСтарци, Светејшиот Пат

read more
Вредностите на семејството - Како славните луѓе го живеат Православието

<span id="XinhaEditingPostion"></span>&amp;lt;span id=&amp;quot;XinhaEditingPostion&amp;quot;&amp;gt;&amp;lt;/span&amp;gt;&amp;amp;amp;amp;amp;amp;lt;span id=&amp;amp;amp;amp;amp;amp;quot;XinhaEditingPostion&amp;amp;amp;amp;amp;amp;quot;&amp;amp;amp;amp;amp;amp;gt;&amp;amp;amp;amp;amp;amp;lt;/span&amp;amp;amp;amp;amp;amp;gt; Славниот холивудски актер Џонатан Џексон, носителот на пет Еми награди, во своето инте

read more
Игуменот на „Св. Павле“: „Водачот на рускиот народ е вистински христијанин“

22 октомври 2015 лето Господово Игуменот на Атонскиот манастир „Св. Павле“, Архимандрит Партениј, еден од најпочитуваните атонски монаси, ја посети редакцијата на ТВ каналот „Цариград ТВ“ и одговори на неколку прашања: 

read more
Грузија: Во Самтавро се појави ликот на Преп. Гаврил Ургебадзе

22 октомври 2015 лето Господово Во Мцхет, во манастирот на Св. Нина, на чудесен начин се појави ликот на Св. Гаврил. Ликот се појави на истото место каде што после пронаоѓањето, некое време се чуваа неговите свети мошти. Се соопшту

read more
Грчки војници градат храм на Преп. Пајсиј Светогорец

22 октомври 2015 лето Господово Военослужителите од грчкиот град Амбелона (Тесалија) започнаа изградба на храм во чест на новопрославениот светија – Преп. Пајсиј Светогорец. Првиот камен во темелот на храмот, којшто се наоѓа во рамк

read more
„Улогата и мисијата на семејството во Црквата и во современиот свет“

Поздравно слово од Митрополит Иларион Волоколамски на седницата на католички епископи на тема: 21 октомври 2015 лето Господово „Од името на Неговата Светост, Патријарх Московски и на цела Русија Кирил, ви упатувам братски поздрав по повод ова генерално собрани

read more
Во Рим откриено местото каде Апостол Павле се сретнал со христијаните

21 октомври 2015 лето Господово Археолошка екипа под раководство на Николета Касиери, го утврди местото на древната римска станица „Tres tabernae“(„Трите Крчми“), односно поштенската станица којашто се наоѓа на 33 милја на Виа Апиа

read more
Патријарх Јован Χ: Нѐ поставија како бранители на Православието

21 октомври 2015 лето Господово Во понеделникот на 19 октомври во Атина започна со работа конференцијата „Религиозно-културниот плурализам и мирниот соживот на Блискиот Исток“. Со поздравно слово кон учесниците на конференција

read more
Во Камбоџа примија Крштение 13 Кмери

21 октомври 2015 лето Господово Во саботата на 10 октомври во Свето-Георгиевскиот храм при бугарската амбасада во Пномпен (привремен храм на православната заедница во престолнината на Камбоџа), се изврши крштение на 13 Кмери, кои по

read more
Во Цариград ИДИЛ подготвувал деца за тероризам

20 октомври 2015 лето Господово Од 50 странци задржани во неделата од страна на полицијата во Турција, 24 од нив биле деца, кои ја поминале подготовката во центрите на терористичката организација ИДИЛ во Цариград. Странците – граѓа

read more
Знаете ли кои 10 познати личности исповедаат Православие?

20 октомври 2015 лето Господово Џенифер Анистон – на верското воспитување на познатата актерка најголемо влијание имал нејзиниот татко, Јанис Анастасис, православен христијанин од грчкиот остров Крит. Џенифер често ја п

read more
Заврши V Сеправославен предсоборен совет

20 октомври 2015 лето Господово На 16 октомври во православниот центар на Цариградската Патријаршија во Шамбези беше издадено следново соопштение до медиумите, во кое се вели:  „Од V 10 до 17

read more
Во манастирот „Св. Пантелејмон“ во подготовка е книга за чудеса и исцеленија

20 октомври 2015 лето Господово Во атонскиот манастир „Св. Пантелејмон“ се подготвува за печат книга со сведоштва и записи за чудеса, исцеленија и божествени посети што ги доживеале поклониците во руската светогорска обител

read more
Патријарх Кирил: „Од ближните да не правиме непријатели“

20 октомври 2015 лето Господово „Кога ние зборуваме за љубовта кон непријателот, тоа не се однесува на непријателот на Татковината, којшто доаѓа кај нас со меч и се обидува да ја ослаби земјата толку, што таа да пропадне“, изјави П

read more
Романските поклоници во толпи кон храмот на Св. Параскева

15 октомври 2015 лето Господово Половина милион Романци зедоа учество во тридневното поклоничко патување до храмот на Св. Параскева, кое започна од 10 октомври. Верниците се редеа во километарски долги колони за да се поклонат на

read more
Предлог за канонизација на докторот и слугите на Николај II

14 октомври 2015 лето Господово РПЦ ја разгледува можноста за канонизирање на Евгениј Боткин, докторот на последниот Руски Император Николај II, како  и тројцата негови слуги. Предлогот произлезе од Екатеринбу

read more
Бугарија му доделува орден од највисок ред на Претстојателот на БПЦ

14 октомври 2015 лето Господово  Кабинетот на бугарската Влада изјави дека упатил предлог до Претседателот на државата Росен Плевнелиев, да му додели државен орден од највисок ред, орден

read more
Калифорниските христијани се законски принудувани да одат против својата вера

14 октомври 2015 лето Господово Гувернерот на Калифорнија Џери Браун, потпиша нацрт закон кој ги утврдува дејностите на медицинските и религиозните организации што ги консултираат жените вернички во време на бременоста. 

read more
Пронајдени останки од сириски монаси во Созопол

13 октомври 2015 лето Господово  Двата човечки скелети откриени неодамна во еден ран христијански гроб на островот Св. Јован во Црното море, во непосредна близина на Бугарскиот туристички центар Созопол, е утврде

read more
Послание до јеромонасите, монасите и монахињите

Митрополит гортински и мегалополски г. Јеремија Преподобни отци и мајки, јеромонаси, монаси и монахињи на нашата Света Митрополија,  Благословете!  Посакав да ви го напишам следново кратко послание, за да искомуницира

read more
Грција: жителите на селото Сохос сведоци на чудо по молитвите на Богородица

12 октомври 2015 лето Господово Во селцето Сохос на полуостровот Халкидики се наоѓа подворјето на Атонскиот манастир „Дохијар“. Секоја година во ова мало селце се донесува главната светиња на Атонската об

read more
Киев: Пристигна чудотворната икона „Плаштаница на Божјата Мајка“

12 октомври 2015 лето Господово На 11 октомври со благослов на Ерусалимскиот Патријарх Теофил и Митрополитот Киевски Онуфриј, во Киев од Ерусалим пристигна чудотворната икона „Плаштаница на Божјата Мајка“. Светињата беше донесе

read more
V-от предсоборен Сеправославен Совет во Шамбези започна со Света Литургија

12 октомври 2015 лето Господово На 11 октомври со Литургија во храмот „Св. Апостол Павле“, во Православниот центар на Вселенската патријаршија во Шамбези, започна V предсоборен сеправославен Совет. Светата Литругија беше отс

read more
Во Мозамбик отворен Православен Мисионерски Центар

12 октомври 2015 лето Господово Со благослов на Александрискиот Папа и Патријарх Теодор II, епископот на Мозамбик постави камен темелник на првиот православен храм во северниот дел на земјата, во селото Муракела. 

read more
Православен храм во Хонг Конг објави зборник на песнопенија

врз основа на кинески народни мотиви 9 октомври 2015 лето Господово Православната парохија „Свв. Апостоли Петар и Павле“ во Хонг Конг, објави зборник на литургиски песнопенија работени врз основа на кинеската народна музика. 

read more
Завршен преводот на Библијата на Цоцилски јазик

9 октомври 2015 лето Господово Деновиве во мексиканската држава Чијапас заврши преводот на Библијата на цоцилски јазик, кој е еден од јазиците на кој говореле Маите - домородното население на Мексико.   Денес на јазикот цоцил зборуваат 350 илјади луѓе во 59 општини на територи

read more
Во Москва се отвори центар за работа со глувонеми

6 октомври 2015 лето Господово  Во Новокосино, во склоп на московскиот храм посветен на Сите Светии се отвори црковен социјално-мисионерски центар за работа со глуви и луѓе со оштетен слух.

read more
Романската Црква започна процес на канонизација за еромонахот Арсениј (Бока)

6 октомври 2015 лето Господово Трансилванската Митрополија на Романската Православна Црква, започна процес на канонизација за Отец Арсениј (Бока). Во овој период се собираат сведоштва за животот на буќушката и тоа може д

read more
Грција: Се освети првиот храм во чест на Преп. Порфириј Кавсокаливит

6 октомври 2015 лето Господово  На 04 октомври 2015 год., Константинополскиот Патријарх Вартоломеј по завршувањето на неделното богослужение во соборниот храм на Лангадаската епархија, го освети новоизградениот храм посве

read more
Презентација на „Православна енциклопедија“

05 Октомври 2015 лето Господово АМБАСАДА НА РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА  Скопје, 2 октомври 2015 година  Соопштение 

read more
Масовно крштение на Роми во Грција

2 октомври 2015 лето Господово На 29 септември, Митрополитот Димитриадски Игнатиј изврши Света Тајна Крштение врз 33 деца со различна возраст, кои припаѓаат на ромската заедница (една од западните гранки на циганите). 

read more
Во Севастопол започна изградба на православен храм под вода

01 октомври 2015 лето Господово Во Крим започна изградба на подводен православен храм. Севастополските нуркачи поставија крст во еден од заливите во Фиолент на дваесетина метри длабочина.  Како што изјави претставник на прес службата, ова е прв во светот подводен храм к

read more
Собир на православната младина од Европа и светот

Живејќи во време на секуларизација на општеството и распаѓање на традиционалните вредности, православната младина е лицето на нашата Мајка Црква, и сведочи за Христа пред современото општество. Од тоа, во која мера секој од нас ќе го наполни својот живот и животот на своите ближни со вистинскиот христијански дух, зависи какво ќе биде Православието во овој век. 

read more
Изјава на Синодалниот информативен оддел при Московската Патријаршија

Во врска со дискусијата за утврдување на автентичноста на царските останки 30 септември 2015 лето Господово Прашањето за утврдување на автентичноста на останките од царските маченици, причислени во РПЦ кон соборот на Светиите, се разгледува во општеството в

read more
Патријарх Кирил: Да не бидеме нечувствителни кон страдањата на сирискиот народ

30 септември 2015 лето Господово Претстојателот на Руската Православна Црква изрази надеж дека учеството на Руската Федерација во разрешувањето на сирискиот конфликт ќе го донесе долгоочекуваниот граѓански мир во регионот.  „РПЦ не еднаш се обраќаше кон раководството на

read more
Уште околу 200 Филипинци се крстија во Православие

29 септември 2015 лето Господово Уште 187 Филипинци, кои претходно беа членови на Аглипајанската Црква (Филипинска независна католичка црква) се крстија во Православната вера. После крштението беше отслужена Божествена Литургија на која новообратените ја примија првата причест. 

read more
Претстојателот на Грчката Црква против предлогот

за отстранување на религијата од училиштата 29 септември 2015 лето Господово Архиепископот Атински и на цела Грција Ероним, упати жестока критика на изјавата на заменик Министерот за образование на Грција, Сиа Анагностопулу. Службеничката предложи да се отстрани религиозн

read more
Изложбата „Мисијата на РПЦ во современиот свет“ отворена на „Експо 2015“

18 септември 2015 лето Господово  Изложбата „Мисијата на РПЦ во современиот свет“ се отвори на 14 септември 2015 год., во Рускиот павилјон на „Експо 2015“ во Милано. Изложбата содржи цитати од „Основи на социјалната концепција на Р

read more
Меѓународна библиска конференција во Белград

18 септември 2015 лето Господово Минатата седмица Православниот богословски факултет на Белградскиот Универзитет беше домаќин на Меѓународната конференција на европските библисти, со наслов: „Христо

read more
Во Санкт Петербург организирана литија со 100 илјади учесници

во чест на Св. Александар Невски  18 септември 2015 лето Господово  На 12 септември во северната престолнина на Русија беше организирана торжествена литија во

read more
Во Москва отворен најголемиот детски православен дом за сирачиња

17 септември 2015 лето Господово  На 17 септември во Москва беше отворен духовно-социјалниот центар „Несогорливата капина“.   „Тоа е најголемиот детск

read more
Русија: Пожарникарите и спасителите на молебен

во чест на иконата „Несогорливата капина“  17 септември 2015 лето Господово На овој ден посветен на Богородичната икона „Несогорливата капина“, која е заштитничка на

read more
Ким Дејвис ја ослободија од затвор

14 септември 2015 лето Господово Ким Дејвис, службеничка од Кентаки која одби да им даде дозвола за брак на еднополов брачен пар, беше пуштена од затвор во вторникот на 8 септември и пресретната од толпа радосни сограѓани, соопш

read more
Русија го одбележа Денот на трезвеноста

14 септември 2015 лето Господово Денот на трезвеноста беше востановен во Русија во 2014 година. Тој најпрвин започна да се одбележува во 1913 год., односно во 1914 година. По 100 години, не случајно 11 септември беше избран од страна на Р

read more
Сирија која останува: Во Сајданај ја прославија манастирската слава

14 септември 2015 лето Господово Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица – Сајданај“, е еден од првите којшто пострада од терористите во Сирија. Сестрите  и духовенството по преживеаното се наоѓаат на своето молит

read more
Њујорк: Најпосле започна изградбата на храмот на местото на разурнатиот

11 септември 2015 лето Господово Се навршија 14 год., од трагедијата од 11 септември 2001 год., и во Њујорк најпосле започна изградбата на националниот меморијален центар, вклучително и Грчки православен храм во име на Св. Никола

read more
Дијарбакир: пронајдени урнатини на црква од ранохристијански период

7 септември 2015 лето Господово Во јужно-источниот дел на Турција во провинцијата Дијарбакир, група археолози пронајдоа црква изградена од првообратените христијани – поданици на Римската Империја. Овој ранохристијански

read more
Тирана: Ерарсите од Помесните Православни Цркви учествуваа на миротворен форум

7 септември 2015 лето Господово  На 6 септември 2015 год., во православниот соборен храм „Воскресение Христово“ во Тирана, се изврши богослужение кое беше возглавено од страна на Архиепископот Албански и Анастасиј. 

read more
Собор на Архиереите на Вселенската патријаршија во Цариград

6 септември 2015 лето Господово На 29 август во Цариград започна соборот на сите Архиереи на Цариградската Вселенска Патријаршија на кој основна тема е претстојниот Сеправославен Велик Собор во 2016 година. Особеност на о

read more
Патријархот Кирил ги сподели своите спомени:

Откако го проследи анимираниот филм „Необичното патешествие на Серафима“ 3 септември 2015 лето Господово Патријархот Московски и на цела Русија Кирил,

read more
За викендот „Патешествието на Серафима“ го видоа 150 илјади луѓе

3 септември 2015 лето Господово Анимираниот филм „Необичното патешествие на Серафима“, започна да се прикажува во кинотеките на 27 август. За првиот викенд него го видоа повеќе од 150 илјади луѓе, а до сега веќе преку 200 илјади. 

read more
На Кипар вратени црковно-уметнички предмети

Одземени во северниот дел на островот 2 септември 2015 лето Господово Според Апелациониот суд во Минхен од 16 март, во врска со турскиот шверцер антиквар Ајдин Д. на Кипа

read more
239 Филипинци крстени во Тихиот океан

2 септември 2015 лето Господово На 21 август 2015 год., на Филипините се изврши масовно православно крштение. Во Православие премина целата заедница на Аглипајанската Црква (исто така позната како Филипинска независна Католичка Цр

read more
САД: Поранешен методистички храм – црква на Блажена Матрона

1 септември 2015 лето Господово Објектот го доби православната парохија на Св. Блажена Матрона Московска во Мајами (РПЦЗ). Првиот молебен на почетокот на ова богоугодно дело го изврши настојателот на парохијата Архимандрит Ал

read more
Патријарх Илија II: „Не смееме да се сомневаме кога просиме од Господа“

31 август 2015 лето Господово За време на неделната проповед Патријарх Илија II се обрати со беседа кон паствата. Во името на Отецот, Синот, и Светиот Дух:  „Со нас е Бог! Времињата се м

read more
Порака на Вселенскиот Патријарх за новата Црковна Година

и денот за заштита на природната околина 31 август 2015 лето Господово Вартоломеј, по Божја милост, Архиепископ на Константинопол - Новиот Рим и Вселенски Патријарх.  До полнотата на Црквата, благодат, мир и милост о

read more
Патријарх Кирил: Христијанскиот систем на вредности бара преосмислување на Живот

31 август 2015 лето Господово „Христијанскиот систем на вредности бара од човекот преосмислување на целиот живот, и пример за тоа е самиот кнез Владимир“ истакна Светејшиот Патријарх Кирил во своето слово после осветувањето на

read more
Филм за схимонах Антониј Зографски

31 август 2015 лето Господово На Youtube е објавен документарен филм во којшто се раскажува за современиот бугарски подвижник на Света Гора – схимонах Антониј Зографски, кој се упокои сосема млад во 2000 год., на Атон. 

read more
Претстојателите на Александриската и Руската Црква

За Успение отслужија Литургија во Успенскиот храм 29 август 2015 лето Господово На 28 август 2015 год., на празникот Успение на Пресветата Владичица наша Богородица и Приснодева Марија,

read more
Ерусалим: Прослава во храмот „Благовештение на Успението на Богородица“

29 август 2015 лето Господово Во вторникот 25 август 2015 год., беше отслужена Божествена Литургија во параклисот посветен на „Благовештение на Успението на Богородица“, во рамките на манастирот „Галили Вири“, каде што според Пре

read more
Иконата на Богородица пренесена во Гетсиманија

29 август 2015 лето Господово  Пред зори утрото на 25 август 2015 год., започна литија со иконата на Успение на Богородица од метохот на Гетсиманија спроти црквата на Воскресението, до гробот на Мајката Божја во Гетсима

read more
Списите пронајдени во Мртвото Море најпосле дешифрирани

25 август 2015 лето Господово Цели 45 години една голема мистерија - многу оштетен и осетлив на надворешни влијанија свиток, поцрнет како јаглен, се чуваше во просториите на Израелскиот музеј, заштитен од чувари и дигитални бра

read more
Во САД најмасовни протести против абортусот во последните 20 години

24 август 2015 лето Господово На сите страни луѓето излегуваат на протести со пароли „Државни службеници тргуваат со детски органи“, „Бараме неизоставно распуштање на Федерацијата“, и „Прекратете го финансирањето на уби

read more
Американците го поддржаа слаткарот христијанин

24 август 2015 лето Господово Џек Филипс повеќе од 40 години поседува слаткарница во којашто меѓу другото правеле и свадбени торти. Но тој добил порачка да направи свадбена торта за еден хомосексуален пар. И покрај тоа што Филипс љуб

read more
Во Палестина пронајдени два византиски храма

24 август 2015 лето Господово За време на раскопувањата во Рамала, Кафр Гамла, археолозите открија христијански храмови од византискиот период. Според специјалистите, самата градба на древните цркви датира од IV век. Во своето инт

read more
Фрески на Преп. Андреј Рубљов пронајдени во Звенигород

21 август 2015 лето Господово Фрески кои можеби припаѓаат на Преп. Андреј Рубљов беа пронајдени оваа год. во Успенскиот соборен храм во Звенигород. Тие беа откриени за време на реставраторските активности. Успенскиот соборен храм в

read more
Русин ќе гради џамија во Трапезунт за да го врати храмот на Св. Софија

21 август 2015 лето Господово Иван Савиди им предложил на турските власти финансиски да покрие изградба на џамија во Трапезунт, а за возврат побарал храмот на Св. Софија да биде вратен под јуриздикција на Вселенската Патријарш

read more
Бројот на христијани во Кина за 25 години се зголеми за 90 милиони

19 август 2015 лето Господово Во Кина бројот на христијаните расте со забрзано темпо. Според податоците на познатиот американски социолог Родни Старк, во 1980 год., во земјата имало 10 милиони христијани, а во 2014 год., околу 100 милиони. Бројот на Христови следбеници во Кина се зголемува за 7% годишно. 

read more
Илјадници верници на литија во Јосафатовата долина

17 август 2015 лето Господово Медиумските дописници присутни на местото на настанот ги споделија своите впечатоци: „Неколку илјади луѓе течат како една човечка река по земјениот пат, над колоната се издигнуваат крстови и прашин

read more
Брод – Црквата „Св. Ап. Андреј Првоповикан“ се упати кон Новосибирската област

17 август 2015 лето Господово  Во составот на социјално-добротворната и духовно-просветната акција на брод-црквата се наоѓаат и свештенослужители, лекари, мисионери, социјални работници. Пловидбата која започна на 15 август ќе тра

read more
Во Сајданајскиот женски манастир прославен празникот Успение на Богородица

17 август 2015 лето Господово Манастирот „Рождество на Божјата Мајка“ во Сајданај е еден од првите во Сирија кој пострада од терористите. Во неделата на 29 јануари 2012 год., обителта која се наоѓа на 35 км. од Дамаск била гаѓана од

read more
Ерарх на РПЦ ги посети Филипините

16 август 2015 лето Господово Од 10 до 13 август 2015 год., со благослов на Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил, раководителот на административниот секретаријат при Московската Патријаршија, епископот Солнечногорски Сергиј ја

read more
Имам се одрекол од исламот и станал христијанин

16 август 2015 лето Господово Тофик пораснал посетувајќи ги муслиманските училишта и се издигнал до позиција на имам во источно-африканско село од каде што потекнувал. Неколку длабоки, лични откровенија го довеле до христијан

read more
Бугарија: заврши литијата низ планините на „Рилскиот Чудотворец“

14 август 2015 лето Господово На 6 август во Рилскиот манастир, на празникот Преображение Господово по нов стил, заврши литијата „Рилски Чудотворец“ која започна на 1 август во Софија.  Повеќе о

read more
Биење на камбаните во Франција за поддршка на источните христијани

13 август 2015 лето Господово Камбаните од познатиот париски соборен храм Нотр Дам (Богородичната црква) и многубројните цркви ширум Франција, во сабота ќе се огласат во знак на поддршка на источните христијани, извести Лионската епархија (

read more
„Основи на Православието“ влегува во програмата за V одд., во Москва

9 август 2015 лето Господово Учениците од 30 училишта во Москва, кои во IV одделение го изучуваа предметот „Основи на Православната култура“, во V одделение ќе продолжат да го изучуваат овој предмет во рамките на пилот проектот за

read more
Во Магдала се одбележа споменот на Св. Рамноапостолна Марија Магдалена

5 август 2015 лето Господово На 4 август во подворјето на Руската Духовна Мисија во Магдала беше одбележан патрониот празник – споменот на Светата Рамноапостолна Марија Магдалена.  По

read more
Раководителот на мисијата во Сиера Леоне:

Ова е голема помош за нас кои живееме во епицентарот на Еболата  4 август 2015 лето Господово Вакцината против Еболата се покажа како 100 % ефикасна во кл

read more
Семинар за обука на учители во Тројанскиот манастир

2 август 2015 лето Господово На 1 и 2 август во Тројанскиот манастир (Бугарија) се одржа семинар за обука на учители од бугарските училишта надвор од земјата, коишто дојдоа во Бугарија по повод годишната с

read more
Литија во Москва со учество на единицата за Воздушно-десантни напади

2 август 2015 лето Господово Намесникот на Новоспаскиот манастир, епископот Воскресенски Сава и епископот Славонски Јован (Српска Православна Црква), го возглавија торжествениот молебен на Црвениот Плоштад, кој се одржа

read more
Илјадници луѓе се искачија на планина за да се помолат во манастирот Оаша

31 јули 2015 лето Господово Илјадници луѓе се искачија на планината Шуреану, за да земат учество во патрониот празник на манастирот Оаша во округот Алба, и да му се помолат на светиот великомаченик и исцелител Пантелејмон. На праз

read more
Летна школа во Романија

30 јули 2015 лето Господово Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Јоаким, Архиепископот на општините Роман и Бакау, на денот на празнувањето на Свети великомаченик и исцелител Пантелејмон, во Парохијата „Св. Георг

read more
Слово на Светејшиот Патријарх Кирил за 1000-летието од претставувањето

на Светиот рамноапостолен кнез Владимир 17/30 јули 2015 лето Господово На 28 јули 2015 година, на денот на споменот на Светиот Рамноапостолен кнез Владимир,

read more
Местото на Христовото Крштение внесено во светското наследство на УНЕСКО

29 јули 2015 лето Господово Неодамна „Местото на Крштението на Исус Христос“, на брегот на реката Јордан во Јорданија, каде што се наоѓа поклоничкиот комплекс на Руската Духовна Мисија „Страноприимни дом“, беше ставено под з

read more
На денот на 1000 – годишнината од упокојувањето на Св. кнез Владимир

Патријарх Кирил отслужи Литургија во храмот на Христос Спасителот 29 јули 2015 лето Господово На 28 јули 2015 год., денот кога се слави споменот на Светиот Рамноапостолен кнез Владимир,

read more
Патријарх Јован X: Историјата се пишува од победниците, но Христовата светлина

ги брише нејзините лаги 29 јули 2015 лето Господово Пред неколку дена се заврши повеќедневната посета на Патријархот Јован X во Њујоршката и Северноамериканската Архиепископија на Антиохиската Црква,

read more
Претседател на Русија: Ние сме му верни на изборот на кнез Владимир

28 јули 2015 лето Господово Во Кремљ се одржа торжествен прием за именденот на Претседателот на Русија по повод 1000 – годишнината од упокојувањето на Светиот Рамноапостолен кнез Владимир. На приемот присуствуваа претставници на

read more
На литијата во Киев повеќе од 20 илјади луѓе

27 јули 2015 лето Господово Неофицијални извори соопштуваат дека на литијата зедоа учество многу повеќе луѓе отколку што е наведено во официјалните вести – тврдат дека на молитвената процесија излегле околу 100 илјади луѓе. 

read more
Грција: На островот Самос крвоточи икона од Св. Вмч. Ирина

27 јули 2015 лето Господово Неверојатни реакции во цела Грција, како и низ целиот свет, предизвика веста за крвоточењето на иконата која се наоѓа во црквата посветена на Св. Ирина, во Вати на островот Самос. 

read more
Патријарх Кирил: „Да се сплотиме како народ околу Мајката Црква“

23 јули 2015 лето Господово На 21 јули 2015 год., на празникот на јавувањето на иконата на Пресвета Богородица во градот Казан, Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил, изврши чин на големо осветување во Успенскиот со

read more
По чудо спасени од пожар моштите на Свети Николај и икони

23 јули 2015 лето Господово Во еден од грчките православни храмови во Њујорк на Лонг Ајленд, се случи голем пожар којшто направи голема материјална штета и ги уништи вре

read more
Храмот изграден за еден ден во Царицино ќе биде пренесен во Крим

23 јули 2015 лето Господово Круна на големиот фолклорен фестивал на Русија посветен на 1000 – годишниот јубилеј на Св. кнез Владимир, ќе биде поставувањето на за еден ден изградениот православен храм. 

read more
Археолозите ги пронајдоа во Новгород моштите на св. Теоктист

22 јули 2015 лето Господово Научниците од археолошкиот институт РАН при ископувањата во Георгиевскиот соборен храм во Новгород, ја пронајдоа загубената во почетокот на XX век гробница на Св. Теоктист, којшто

read more
Грузија: Во тврдината Гонио пронајден древен мозаик и црква од VI век

22 јули 2015 лето Господово Во музеј-тврдината Гонио – Апсарос пронајдоа мозаик исполнет со геометриски орнаменти и црква од VI век. Мозаикот се простира на прилично голема територ

read more
Во Ставрополскиот крај почна да мироточи икона на Преп. Сергиј Радонежски

21 јули 2015 лето Господово Во храмот на Свв. Апостоли Петар и Павле во градот Новопавловск, почна да мироточи икона на Преп. Сергиј Радонежски. Уште повосхитувачко е тоа што ова се случи на денот на неговиот спомен. Иконата е литог

read more
Децата сирачиња од Сирија го посетија Владимирскиот соборен храм во Херсонес

21 јули 2015 лето Господово На 17 јули 2015 год., Владимирскиот соборен храм во Херсонес го посетија група на сириски ученици од училиштето – интернат за децата на постраданите военослужители во Дамаск и претставници на православната заедница на Сирија,

read more
Во Турција е откриен 120 квадратен византиски мозаик со библиски текст

21 јули 2015 лето Господово Во јужната турска провинција Адана, археолозите открија византиски мозаик од V - VI век со големина од 120 квадратни метри, кој содржи библиски стихови на грчки јазик. На мозаикот се изобразени

read more
Русија: 60 илјади луѓе присуствуваа на литијата

по патот низ кој во 1918 год., беше спроведено убиеното царско семејство 17 јули 2015 лето Господово Во пресрет на 16 јули во „Храмот на Крвта“ (целосен назив: „Спомен Храмот на пролеаната Крв во чест на Сите Светии,

read more
Обраќање на Светиот Синод на БПЦ

15 јули 2015 лето Господово Минатата недела Светиот Синод на БПЦ излезе во јавноста со следното обраќање: „Во последните години сѐ почеста појава е вработените во Бугарија да работат во сабота, не

read more
Одреден ден за празнување на Благоверен Кнез Димитриј Донски и Кнегиња Евдокија

14 јули 2015 лето Господово На седницата на Свештениот Синод која се одржа на 13 јули 2015г. во Санкт-Петербург беше востановено празнувањето на заедничкиот спомен на Светиот Благоверен Кнез Димитриј Донски и Кнегиња Евдокија, на 1 јуни (19 мај).

read more
Торжества во Грција во чест на преподобниот Пајсиј Светогорец

13 јули 2015 лето Господово Со особено торжество беше прославен споменот на преподобниот старец во манастирот на Св. Јован Богослов во Суроти. Константинополскиот патријарх Вартоломеј кој беше возглавител на ова торжество, во својата проповед по в

read more
Романија: Соработка и заедничка одговорност за образованието на младите генераци

10 јули 2015 лето Господово На 2-ри јули 2015 година, Патријархот на Романската Православна Црква во соборниот храм во Букурешт им додели дипломи и ордени „Свети Јован Златоуст“ на одредени личности од романската јавност, академци, у

read more
Погребение на христијаните на територијата под опсада на ИДИЛ

10 јули 2015 лето Господово Повеќе илјадници христијани го напуштија Ирак, но некои од нив ги враќаат назад кога ќе се упокојат, така што врските на заедницата со местото и својата историја поврзана со исто

read more
Во војската на југот од Русија се зголеми бројот на духовенството

двајца свештеници се грижат за Кримската дивизија 10 јули 2015 лето Господово Во соработка со воените единици на Јужниот воен округ, во последните три години за една третина се зголеми бројот на вработени кои се одговорни за работа со верниците вое

read more
А. Унгиадзе: Организациите финансирани од Западот

работат кон озаконување на развратот во Грузија 9 јули 2015 лето Господово Да се затворат невладините организации – со таков повик пред канцеларијата на организацијата „Меѓународна транспарентност - Грузија“,

read more
Меѓу предците на принцезата Шарлота е и Светата велика кнегиња Елисавета

8 јули 2015 лето Господово Кентерберискиот Архиепископ Justin Welby, на крштението на двомесечната принцеза Кембриџска Шарлота ѝ ја наведе како пример великата кнегиња Елисавета Фјодоровна Романова: 

read more
Педијатрите од САД против легализацијата на истополовите бракови

Ова е трагичен ден за децата на Америка 6 јули 2015 лето Господово Во соопштението објавено во минатиот петок, претседателот на Американскиот колеџ за педијатри, доктор Мишел Кретела,

read more
Правата на христијаните се прекршуваат во 75 % од земјите во светот

3 јули 2015 лето Господово Во моментов, христијаните се најпрогонувани религиозни заедници на планетата и нивните права и достоинство се прекршуваат во 75 % од земјите во светот, изјавија учесниците на конференцијата посветена на гонењето на христијаните, којашто се одржа во зградата на Европскиот парламент во Брисел.

read more
Архиепископ Севастиски ѝ одговори на „Исламската Држава“:

„Остануваме во Палестина по секоја цена“ 3 јули 2015 лето Господово По втор пат во две недели христијаните од Светиот Град добиваат закани од терористите на „Исламската Држава“;

read more
„Денот на семејството, љубовта и верноста“ на 8 јули 2015 година

по осми пат ќе се празнува низ цела Русија 3 јули 2015 лето Господово Во Русија многу векови наназад 8 јули се празнува како ден на споменот на Светите благоверни кнезови Петар и Февронија.

read more
Патријархот Вартоломеј ќе присуствува на првото чествување

на Преп. Пајсиј Чудотворец во Суроти  1 јули 2015 лето Господово На 12 јули Црквата за првпат ќе го одбележи споменот на Преп. Пајсиј Чудотворец,

read more
На Валаам кон крајот на јули ќе се одржи фестивал на православно пеење

1 јули 2015 лето Господово Фестивал за православно пеење за прв пат ќе се одржи на островот Валаам од 26 до 28 јули; празникот на пеењето, организиран од Спасо-Преображенскиот машки манастир и Фондот за поддршка на руската уметност и православната култура „Општество за препород на уметничка Русија 1915“, се поклопува со дено

read more
Во Тајланд ќе се отвори првото православно духовно училиште

30 јуни 2015 лето Господово Во Тајланд започна изградбата на првото во земјата православно духовно училиште.  Образовната институција ќе биде создадена на територијата на Троицкиот храм во Пхукет, во согласност со плановите за развивање на православната мисија во оваа земј

read more
Заврши снимањето на документарецот за бугарскиот жив светец

28 јуни 2015 лето Господово После неколку месеци работа заврши снимањето на „Тивкиот Ангел“, документарецот посветен на бугарскиот стогодишен Старец Дедо Добри (Дјадо Добри), известуваат локалните медиуми. 

read more
Рим: Повеќе од 300 илјади луѓе протестираа

против легализацијата на истополовите „бракови“ 23 јуни 2015 лето Господово Не се сите за евросодомот: саботата на 20 јуни стотици илјади жители на Италија и други европски земји притекнаа во Рим

read more
Слово на Светејшиот Патријарх Кирил во Брестовата тврдина

За годишнината од почетокот на Големата татковинска војна 22 јуни 2015 лето Господово На 22 јуни 2015 год., во 74 – годишнината од почетокот на Великата татковинска војна, Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил,

read more
ИДИЛ со булдожери го срамнија со земја гробот на Св. Пророк Јона

22 јуни 2015 лето Господово Коресподент на иранската новинска агенција ИРНА во понеделникот соопшти дека ИДИЛ го срамнија со земја гробот на пророкот Јона и на негово место имаат намера да направат градина. 

read more
Протојереј Јован Осјак: „Ние имаме 18 деца: 8 машки и 10 девојчиња“

Протојереј Јован Осјак со семејството. Не ги собра сите деца Отец Јован Осјак ги надмина сите можни и невозможни планови во однос на градењето на дом, садење на дрва и раѓање на деца. Кога му изгоре првата ку

read more
Потпишана согласност за соработка помеѓу РПЦ и Министерството за здравство на РФ

19 јуни 2015 лето Господово На 18 јуни 2015 год., во работната Патријаршиска резиденција во Москва се потпиша документот за согласност за соработка помеѓу Руската Православна Црква и Министерството за здравство на Руската Федерација.  Документот го потпишаа Светејшиот Патрија

read more
Првата свеќа во спомен на жртвите од Големата татковинска војна

ќе се запали на 21 јуни 19 јуни 2015 лето Господово Главната свеќа во спомен на жртвите на Големата татковинска војна ќе биде запалена после Панихидата во Елоховскиот собор, во кој 1418 дена по ред, од 22 јуни 1941 год., до 9 мај 1945 год., секојдневно с

read more
На моштите на Св. кнез Владимир се поклонија околу 100 илјади верници

18 јуни 2015 лето Господово Денес заврши првата маршрута на пренесувањето на моштите на Рамноапостолниот кнез Владимир низ градовите во Русија и Белорусија. Во рамките на првата маршрута, моштите пребиваа во 8 градови на територи

read more
Тихоокеанска флота: Литија низ заливот Крашениников

18 јуни 2015 лето Господово Мисијата на Теодосиската епархија, која ги пренесува низ градови на Русија моштите на Св. Вмч. Георгиј Победоносец, Св. Димитриј Солунски и Вмч. Варвара ја посети нуклеарната подморница, стратешки имену

read more
Синодот на Грчката Православна Црква: Јогата нема место во животот на Христијани

16 јуни 2015 лето Господово Свештениот Синод на Грчката Православна Црква излезе со став по повод прогласувањето на „Светскиот ден на јогата“, од страна на ООН, кој ќе се одбележува секоја година на 21 јуни. 

read more
Во манастирот „Петру-Вода“ одбележан споменот на познатиот старец Јустин (Пирву)

16 јуни 2015 лето Господово На 13 јуни, празникот на сите Романски светии, илјадници верници од цела Романија се собраа во манастирот Петру – Вода во регионот на Њамц, Молдавија, за да го одбележат споменот на архимандритот Јустин (Пирву), кој беше старец, духовник и настојател на манастирот. 

read more
Во Малула ја вратија од исламистите уништената статуа на Дева Марија

15 јуни 2015 лето Господово Во древниот сириски град Малула беше вратена пред две години уништената статуа на Дева Марија. Таа е поставена на ридот, каде се наоѓаше сè до почетокот на војната за ослободување на градот од исламистите „Фронт Ан - Нусра“ и другите бунтовнички групи. 

read more
Пронајдена е непозната византиска црква во Израил

15 јуни 2015 лето Господово Во Израил при тековните работи за проширување на автопатот помеѓу Тел - Авив и Ерусалим, откриена е непозната древна византиска црква, која се проценува дека е стара околу 1500 години. Таа била изградена на територијата на попатна станица од тоа време, соопштува christiantoday.com 

read more
Терорист на ИДИЛ сака да Го следи Христа

15 јуни 2015 лето Господово  Стана честа појава за муслиманите од Блискиот Исток кои се обратиле

read more
На Атон се изврши предавање на власта на новата Свештена Епистасија

14 јуни 2015 лето Господово На 14 јуни 2015 год., на денот на празнувањето на Соборот на сите Преподобни, кои засветлија на Света Гора Атонска, на то

read more
Патријарх Илија II: Золошката градина беше изградена со парите од камбаните

Но ни еден грев не поминува неказнет  14 јуни 2015 лето Господово Ноќва во Тбилиси се случи природна катастрофа. Од поплавите кои се случија како резултат на поројните до

read more
Од муслиманка до иконописец: Интервју со Ала Мешчерова

12 јуни 2015 лето Господово Во животот на Ала Мешчерова сè се одвивало како по правило: земала часови по сликарство на Академијата за уметност „И. Е. Репин“ во родниот Санкт Петербург, а потоа учела иконопис во тверската „Школа за црковни занаети“. Сè се одвивало како по правило, освен една околност: Алфи

read more
На моштите од св. Лука Војно-Јасенецки беа осветени медицинските мантили

11 јуни 2015 лето Господово На 10 јуни, во Свето-Троицкиот Собор при Свето-Троицкиот женски манастир, каде своевремено беше архиерејската катедра на Архиепископот Симфериополски и Кримски Лука, и каде сега почиваат неговите свети

read more
На денот на Св. Лука во Москва се прикажа режисерската верзија на филмот

„Да се излечи стравот“  10 јуни 2015 лето Господово На 11 јуни Руската Православна Црква го одбележува денот на претставувањето на свети Лука, Архиепископот Симфериополски и Крим

read more
Русија на Блискиот Исток иницира создавање на мисии за заштита на христијаните

10 јуни 2015 лето Господово Мисија за заштита на христијаните на Блискиот Исток ќе биде создадена во Либан, Сирија и Палестина, соопшти Рускиот претседател на организациониот комитет на Третиот Форум за христијанска младина Алексеј Черкезов, по неговото завршување во Сочи. 

read more
ИДИЛ киднапираа 88 Еритрејски Христијани во Либија

10 јуни 2015 лето Господово Неколку меѓународни групи за човечки права и медиуми известија дека терористичката организација ИДИЛ киднапирала околу 88 Еритрејски Христијани во Либија. Ова беше потврдено и од некои

read more
Филм на Казанските семинаристи го освојува Youtube

10 јуни 2015 лето Господово Казанските семинаристи настапија во краткометражен филм чијашто цел е да ги привлече младите кон прашањата за духовниот живот. „Во филмот секој семинарист се соочува со своето алтер его. Ваквата екранизација на христијанската борба со самиот себе, на борбата со гревот врз примери од братст

read more
Панихида на едногодишниот помен од упокојувањето на Старец Георгиј Капсанис

10 јуни 2015 лето Господово Вечерта на 5 јуни во Атонскиот манастир „Григоријат“ беше отслужена Панихида за блаженоупокоениот архимандрит Георгиј Капсанис. За покој на душата на Старецот се молеа, митрополитот Фтиотидски Никола

read more
Бугарија: Петиција на родителите против пропагандата на јога во училиштата

9 јуни 2015 лето Господово Родителите од целата земја пратија отворено писмо до Министерот за образование и наука Тодор Цанев и организираа петиција против, според нив, пропагандата на јога во бугарските училишта. Протестот на р

read more
Отворен првиот Православен Универзитет во Мадагаскар

9 јуни 2015 лето Господово На 3 јуни 2015 год., Патријархот Александриски го посети градот Манакара, каде беше пречекан од регионалниот комесар и големо мнозинство луѓе. Претстојателот ги посети канцелариите на регионалниот комеса

read more
Во Романија се гради највисокиот православен храм во светот

9 јуни 2015 лето Господово Романската Православна Црква инвестира скоро 100 милиони евра во изградбата на соборниот храм наречен „Спасение на нацијата“ во Букурешт, кој ќе биде највисокиот православен храм во светот, соопштува Roman

read more
Ново чудо на Св. Јован Руски

9 јуни 2015 лето Господово Околу два часа Константин Полихрониу, висок државен службеник, со плач се молеше пред Светителот. Беше влезен во храмот по пижами, привлекувајќи им го вниманието на сите. Еден свештеник го повика и праша зошто толку долго плачеше и зошто не е облечен прописно. 

read more
Во Сиера - Леоне ќе се отвори православно прифатилиште за децата

чиишто родители починаа од Ебола  9 јуни 2015 лето Господово Во неделата на 31 мај, на празникот на Света Троица, митрополитот Гвинејски Георгиј (Александриска Патријаршија) изврши богослужение во црквата „Свв. Константин и Елена“ во Фритаун, главниот град на

read more
На Валаам мироточи Казанската икона на Божјата Мајка

8 јуни 2015 лето Господово Претходната вечер во скитот „Сите Светии“ при Валаамскиот манастир, се прослави споменот на сите светии со торжествена Божествена Литургија на која чиноначалствуваше игуменот на манастирот епископот Троицки Панкратиј,

read more
Во Санкт Петербург се случуваат чуда од десницата на св. Георгиј

8 јуни 2015 лето Господово Чудесните собитија и особената благодат во храмот, каде што се наоѓа кивотот со десницата на св. Георгиј Победоносец, ги потврдуваат не само верните, туку и самиот возглавител на

read more
Патријарх Илија II: Нашата младина во странство работи како послуга

и тоа во време кога нашата Татковина ја заземаат туѓинци  8 јуни 2015 лето Господово „Нашата младина работи како послуга, и тоа во време кога кај нас во Татковината продираат туѓинци и ги завземаат нашите имоти“,

read more
Медведев утврди список на традиционални духовни вредности

8 јуни 2015 лето Господово Во Русија се појави официјален документ со листа на традиционалните духовно-морални вредности на земјата. Кон нив органите на власта ги вклучуваат верата во доброто, човекољубието и правда

read more
Торжествени богослужби на местото на наоѓање на Великоретска икона на св. Никола

7 јуни 2015 лето Господово На 3 јуни 2015 год., во Вјатската митрополија започна традиционалната Великоретска литија – торжествен настан со Великоретската икона на светителот Николај Чудотворец низ Вјатската земја,

read more
Психолог: Медиумите пропагираат нездрав начин на живот и доведуваат до нервоза

7 јуни 2015 лето Господово „Руските средства за масовна информација пропагираат нездрав начин на живот и предизвикуваат нервоза кај децата“, изјави директорката на Институтот за демографска безбедност, психологот Ирина М

read more
Египет: Радикалните муслимани ги палат коптските домови со молотови коктели

4 јуни 2015 лето Господово Нов бран на омраза против христијаните-Копти ги зафаќа жителите на Египет: овој пат исламските радикали ги уништија куќите на неколку соселани и нивните имоти, известува новинската агенција. 

read more
Во Кенија затворени околу сто државни училишта:

Педагозите си заминуваат поради страв од исламистите 4 јуни 2015 лето Господово  Во Кенија се затворени околу 100 државни училишта, откако повеќе од 2 илјади христијански наставници ја напуштија работата, поради страв од напади на ради

read more
Лавров соопштува дека расте опасноста од ИДИЛ во Централна Азија

4 јуни 2015 лето Господово Раководителот на Министерството за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, соопшти дека во Централна Азија расте опасноста од терористичката организација „Исламска Држава на Ирак и Левант“.  „Ограноци на ИДИЛ забрзано се создаваат во А

read more
Христијаните на Блискиот Исток остануваат во родната земја

и ќе се борат со терористите, потврдуваат учесниците на Меѓународниот Форум 3 јуни 2015 лето Господово И покрај масовното заминување на христијаните од Блискиот Исток, многу од нив се решени да останат во својата родна земја и сметаа на помош од Русија, изј

read more
Хеврон: Литургија и молебен кај Мамврискиот даб

3 јуни 2015 лето Господово Во Хеврон во подворјето „Свети Праотци“, отслужија празнична Литургија и молебен кај Мамврискиот даб. На 2 јуни, третиот ден од празникот Света Троица, духовенството на Руската духовна м

read more
Во Сиктивкар поставија 5 метарска Библија од стакло

2 јуни 2015 лето Господово 5 метарска Библија од стакло и метална рамка е поставено во близина на Свето-Стефановскиот соборен храм во Сиктивкар.  После поставувањето на констру

read more
Патријарх Кирил: Црквата ќе постои во веки

1 јуни 2015 лето Господово „Доколку Црквата беше само човечка организација, доколку таа ги обединуваше само истомислениците, подобно на тоа како ги обедуваат истомислениците мноштвото на постоечки човечки организации, тогаш таа одамна не би постоела“,

read more
Во Мадагаскар се освети православен храм посветен на Пресвета Дева Марија

1 јуни 2015 лето Господово Папата и Патријарх Александриски и на цела Африка Теодор II, придружуван од архимандритот Марко (Теодосиј), е во официјална посета на Мадагаскар. 

read more
Осветен храмот кој „Бурановските бабушки“ го изградија со свои средства

1 јуни 2015 лето Господово Во удмуртското село Бураново, „Бурановските бабушки“го отворија храмот кој го изградија со свои средства.  Според зборовите на тимот на извршители

read more
Српската Црква канонизира нови светии

1 јуни 2015 лето Господово Во изминатиот период од 14 – 29 мај во Белград, на Архиерејскиот Собор на Српската Православна Црква беше донесено решение за канонизирање на нови светии и востановување на ден за празнување на нивниот спомен. 

read more
Актерката Мила Јовович сподели фотографии од крштението на својата ќерка

28 мај 2015 лето Господово Познатата американска актерка, фотомодел и пејачка од руско-српско потекло Мила Јовович, сподели со корисниците на мрежата Instagram фотографии од крштението на својата новородена ќерка Дашиел Идн, кое се с

read more
Руска делегација достави хуманитарна помош во Сирија

27 мај 2015 лето Господово Во Сирија пристигна делегација на руски членови на Парламентот и претставници на општествените организации, која достави хуманитарна помош со продукти и лекарства во земјата пострадана во војната. 

read more
Во Донецк и Горловка ќе се одржи „Празник на децата“

27 мај 2015 лето Господово Во Донецк и Горловка ќе се одржи традиционалниот „Празник на децата“, посветен на меѓународниот ден на заштита на децата. Малечките и возрасните учесници ги очекуваат концер

read more
Старите камбани вратени во арамејската Малула во Сирија

27 мај 2015 лето Господово Камбаните украдени од страна на терористите од манастирите во градот Малула, кој се наоѓа на 55 км. од Сириската престолнина, беа повторно вратени, раскажа во средата за Риа новости претседателот на градск

read more
Патријархот Илија му стана кум на синот на Претседателот на Грузија

26 мај 2015 лето Господово Католикос Патријархот на цела Грузија Илија II му стана кум на Темо Маргвелашвили, кој е син на Претседателот на Грузија Георгиј Маргвелашвили и неговата сопруга Маки Чичуа.  Светата Тајна Крштение беше извршена во дворот на храмот посветен на Свети

read more
На социјалната мрежа „Во контакт“ се појави страница на Патријарх Кирил

26 мај 2015 лето Господов На социјалната мрежа „Во контакт“ се појави официјална страница на Патријархот Московски и на цела Русија Кирил; отворањето на овој блог е темпирано за Денот на славјанската писменост и култура, која

read more
Критика на Патријарх Кирил за Евровизијата

26 мај 2015 лето Господово  Патријархот Московски и на цела Русија Кирил, упати критика кон меѓународниот фестивал „Евровизија“. Тој смета дека Русија има што да му покаже на Запад врз основа на својата сопствен

read more
Молебен на гробот на свети Кирил во Рим

25 мај 2015 лето Господово На 24 мај 2015 година, на гробот на свети Кирил во црквата „Свети Климент“ во Рим се одржа молебен, со кој чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение со Неговот

read more
За првпат после години Кина дозволи ракополагање на православен свештеник

25 мај 2015 лето Господово Дописникот на ТАСС, Андреј Кирилов, известува дека во Кина за првпат после повеќе од половина век е дозволено ракополагање на кинески православен свештеник. Митрополитот Волоколамски Ила

read more
Учители и ученици од бугарските училишта во странство

заедно со Премиерот Борисов на молебен во Рим 25 мај 2015 лето Господово Директори, учители и ученици од бугарските училишта во странство присуствуваа заедно со Премиерот Бојко Борисов и членовите на државната делегација на молебенот

read more
Путин: Руската Црква е една од главните духовни темели на општеството

25 мај 2015 лето Господово Претседателот на Русија го истакна суштинскиот придонес на Руската Црква во соработката со различните религии во земјата. „Руската Православна Црква, како една од

read more
Патријарх Кирил: Да ја просветлиме душата и искорениме злото

24 мај 2015 лето Господово „Стана традиција да се одбележува овој празник овде, на Црвениот плоштад, со сенародно пеење, при што нашето пеење не се ограничува само на површината на овој плоштад. Пее цела земја и извонредно е тоа шт

read more
Чудо во Ајова: Девојка со дијагностицирана смрт на мозок исцелена после молитва

24 мај 2015 лето Господово Девојка четири години во кома се разбуди откако пријател на семејството се помоли за нејзино исцеление, соопштува USA Today.  Сега Те

read more
На 26 мај ќе се одржи традиционалниот детски празник „На гости кај Патријархот“

22 мај 2015 лето Господово На 26 мај 2015 год., во близина на Патријаршиската резиденција ќе се одржи годишниот детски празник „На гости кај Патријархот во Переделкино“.  Организацијата

read more
Грчките полицајци на поклонение во Атос

22 мај 2015 лето Господово Со благослов на Патријархот Константинополски Вартоломеј и Архиепископот Атински и на цела Грција Ероним, триесетина офицери на „Z“ групата од полицијата на Грција ќе извршат поклоничка посета на манастирите Ксенофонт, Ксиропотам, Ватопед и Ивирон на Светата Гора Атонска, во периодот помеѓу 25

read more
Мисијата на Кирил и Методиј во славјанските земји стана откритие на целиот свет

20 мај лето Господово Претседателот на Синодалниот информативен оддел, В.Р Легоида, во вторник во рамките на конференцијата во прес-центарот ТАСС, посветена на празнувањето на Денот на словенската култура и писм

read more
Во Красногорск се оддржа Ден на православната младина на Подмосковје

20 мај 2015 лето Господово Повеќе илјади момчиња и девојки се собраа во Красногорск за да го одбележат денот на православната младина на Московската област, соопшти прес-службата на обласното министерство за

read more
Ерменците – муслимани во Турција се враќаат кон христијанството

19 мај 2015 лето Господово Турските ерменски потомци на христијаните, кои примиле ислам масовно се враќаат кон верата на своите предци, известува информативниот портал Линга.  Според објавениот материјал на страниците

read more
Во Севастопол се дискутира за демографскиот суверенитет на Русија

18 мај 2015 лето Господово Со благослов на митрополитот Симфериополски и Кримски Лазар и со поддршка на некомерцијалната организација „За животот“, се одржува општо кримски фестивал „Крим за животот - 2015“. Фестив

read more
Моштите на св. рамноап. Владимир низ градовите на Русија и Белорусија

18 мај 2015 лето Господово  Во рамките на серуското празнување на илјада годишнината од упокојувањето на кнез Владимир – Покрстителот на Русија и со благослов на Светејшиот Патријарх Московски и на цела Руси

read more
По улиците на Никшиќ помина свечена литија

во слава и чест на св. Василиј Острошки Чудотворец 17 мај 2015 лето Господово На празникот на св. отец наш Василиј Острошки Чудотворец, 12 мај 2015 год., во п

read more
Црквата отвори нов рехабилитационен центар за наркозависниците

18 мај 2015 лето Господово Во градот Шахти во Ростовската област е отворен нов црковен рехабилитационен центар за наркозависници. Во него можат истовремено да се рехабилитираат до 30 луѓе. Денес на територијата на

read more
Американскиот Стејт Департмент им вели „не“ на Ирачките христијани

18 мај 2015 лето Господово Пишувајќи во USA Today за убиството на 12 христијански мигранти, кои беа фрлени во морето од страна на муслиманите затоа што Му се молат на Исус наместо на Алах, новинарката Kirsten Powers изјави

read more
Патријарх Кирил: Татковината e голема светиња

16 мај 2015 лето Господово На 16 мај 2015 год., Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил отслужи Литургија во храмот на Руските Новомаченици и исповедници на Бутовско поле. По завршува

read more
Во храмовите на Руската Црква се извршува помен за луѓето починати од СИДА

15 мај 2015 лето Господово  Панихида за луѓето кои починале од СИДА ќе биде извршена во недела во храмовите на Руската Православна Црква.  „Тие ќе станат духовна и мо

read more
Осветен храм на територијата на клиничкиот центар за зависности

14 мај 2015 лето Господово Чинот на осветување го возглави епископот Дмитровски Теофилакт и раководителот на Координациониот центар за борба со наркоманијата при Синодалниот оддел за добротворни работи, еп

read more
Православната Црква во Молдавија ќе спроведе марш

во поддршка на традиционалното семејство 14 мај 2015 лето Господово Повик од поглаварот на Православната Црква во Молдавија кон учество на клирот и паствата во Маршот на Семејството.

read more
Најпопуларниот човек во Грузија – Светејшиот Патријарх Илија II

14 мај 2015 лето Господово Католикос-Патријархот Илија II го освои првото место во рангирањето на најомилените личности на Грузија. После него е претседателот Георгиј Маргвелашвили, а на трето место е бившиот минис

read more
Светите браќа Кирил и Методиј се и ваши, и наши

13 мај 2015 лето Господово - Ваше Блаженство, втора година по ред официјално гостувате во Софија за заедничките прослави на 11 мај меѓу БАН и Македонската академија на науките и уметностите. Заедно со Бугарскиот Патр

read more
Заеднички молитвен спомен на празникот на светите Кирил и Методиј во Софија

13 мај 2015 лето Господово По повод празникот на светите рамноапостолни Браќа Кирил и Методиј, во понеделникот на 11 мај 2015 година, во патријаршискиот соборен храм „Св. Александар Невски“ во Софија беше отслужена

read more
Фестивалот на СИНДЕСМОС за православната младина ќе се одржи во Полска

12 мај 2015 лето Господово Од 25 до 30 август во Полска ќе се одржи Меѓународниот младински православен фестивал на СИНДЕСМОС. Православната младина од сите земји ќе има можност да се вклучи во традиционалната манифеста

read more
Отиде при Господа Старец Спиридон од Мала Света Ана

11 мај 2015 лето Господово Утрово на 11 мај, по неколкумесечна борба со ракот, се упокои Старецот Спиридон, од братството на Химнографот во Скитот Мала Света Ана на С

read more
Претстојателот на РПЦ се сретна со Претседателот на Р. Македонија Ѓ. Иванов

10 мај 2015 лето Господово На 9 мај 2015 година во Кремљ се оствари средба на Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил со Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој ја посети Москва за да земе учество во торжествената прослава по повод 70-годишнината од големата Победа. 

read more
Десницата на св. Георгиј Победоносец доставена во Русија

по повод 70 – годишнината од Големата Победа 07 мај 2015 лето Господово Кивотот со десницата на св. Великомаченик Георгиј Победоносец, небесниот покровител на Руската војска и градот Москва, пристигна во Русија. Ова значајно собитие е во согласнос

read more
Патријарх Кирил: Победата во Големата татковинска војна е Божјо чудо

Москва, 6 мај 2015 лето Господово „Несомнено по Божја промисла, овој ден, 6 мај, во 1945 година се совпаднал со празникот Пасха, и од страна на целиот наш народ бил примен како Ден на Победата“, - истакна Светејшиот Пат

read more
Преподобен Пајсиј Светогорец вклучен во месецословот на Руска Православна Црква

6 мај 2015 лето Господово На 13 јануари 2015 год., Свештениот Синод на Константинополската Православна Црква го причисли преподобниот Пајсиј Светогорец кон ликот на светиите,

read more
Во Канада 35 илјади деца не одат на училиште

Поради новата програма на сексуално воспитување 6 мај 2015 лето Господово Во градот Торонто се одржува најголемиот во историјата на Канада неделен штрајк на родителите.

read more
Jonathan Jackson: “Како станав Православен“

<span id="XinhaEditingPostion"></span> Холивудскиот актер Jonathan Jackson, добитник на пет Emi награди, во интервју дадено за „Pemptousia“ за време на неговата скорешна посета на манастирот Ватопед, Света Гора, зборува за тоа како станал православен. Извор:

read more
Преп. Гаврил Светогорец, еп. Велички - „Не сум тоа јас…“

01 мај 2015 лето Господово Долго време немало дожд во Лесново и селаните дошле да го молат отец Гаврил да се помоли на Бога да им испрати дожд. „Дојдете, ајде сите да се молиме на Бога…“ и среде молитва, за чудо и рад

read more
Популарниот американски актер беше на поклонение на Светата Гора Атонска

1 мај 2015 лето Господово Познатиот американски актер Џонатан Џексон го посети Атос заедно со неговиот син и со духовниот раководител, отец Матеј.  За време на своето прво поклонен

read more
Повеќе од 500 илјади христијани ја видоа Торинската плаштаница за 10 дена

1 мај 2015 лето Господово Повеќе од половина милион христијани од разни земји во светот ја видоа оригиналната Торинска плаштаница, изложена за прв пат после 5 години на јавно поклонение во катедралата „Сан – Џовани“ во Торино од 19 април. &nbs

read more
Света Гора ѝ подари на Австралија копија од Иверската икона на Богородица

29 април 2015 лето Господово Со благослов на архиепископот Австралиски Стилијан во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во австралискиот град Мелбурн донесена е копија од чудотворната икона „Иверска“ (Порт

read more
Исламистите претворија древен христијански манастир во камп за обука

27 април 2015 лето Господово Милитантите од терористичката организација на „Исламската држава“ продолжуваат да водат војна против многувековното христијанско наследство на Сирија: овој пат на нивно осквернува

read more
Пасхално послание на Светејшиот Патријарх Кирил

До архипастирите, пастирите, ѓаконите, монаштвото и до сите верни чеда на Руската Православна Црква Возљубени во Господа, собраќа архипастири, сечесни отци, благочестиви монаси и монахињи, драги браќа и сестри!  Радосно ве поздравувам со древниот и во сите времиња нов и животоутврдувачки

read more
Патријаршиско послание за света Пасха 2015 г.

† Вартоломеј,  По милоста Божја архиепископ на Константинопол – Нов Рим  и Вселенски Патријарх,  до сета полнота на Црквата,  благодат, мир и милост од Христа, воскреснат во слава!  Браќа сослужители и возљубени чеда во Господа,  Христ

read more
Во Египет положен темел на првиот храм посветен на Либиските маченици

02 април 2015 лето Господово Во египетското село Ал – Авар се одржа чинот на осветување камен темелник на храмот посветен на Либиските маченици – 21 копт, кои пострадаа од раката на џихадистите во февруари оваа

read more
Прва меѓународна конференција во Атина:

Електронските медиуми и православната пастирска грижа  02 април 2015 лето Господово Во последниве две децении како луѓе

read more
Трета седница на Специјалната меѓуправославна комисија

за изготвување документи за Сеправославниот Собор  30 март 2015 лето Господово Специјалната меѓуправославна комисија за изготвување документи за Сеправославниот Собор, започна со својата трета седница во Патријаршискиот центар на Константинополската Патријаршиј

read more
Во Грција мироточи икона на архангел Михаил

28 март 2015 лето Господово На неколку километри од градот Трикала, во сенката на свештените карпи во близина на Метеори, беше посведочен еден потресен податок. Икона со свештеното изобразение на Архангел Михаил зографисана п

read more
Во детската болница Јошкар-Ола донесени мошти од св. Нектариј Егински

26 март 2015 лето Господово На 23 март во детската болница Јошкар-Ола во Богородично-Сергиевата обител пристигна кивот со мошти на св. митрополит Пентаполски и Егински чудотворец Нектариј.  Ки

read more
Пакистан: младо дете се фрлило врз бомбаш – самоубиец на влезот во црква

23 март 2015 лето Господово Нема поголема љубов од таа да се положи душата своја за своите пријатели, вели Светото Евангелие. Христијански младич, прегрнувајќи го самоубиецот во мигот кога тој го извршувал својот с

read more
Крадел во храм и само што не умрел на местото на престапот

23 март 2015 лето Господово Ноќта спроти 21 март во градот Здолбунов во Ровенската област, се случил обид за кражба во Свето-Екатеринскиот храм, соопштува сајтот на епархијата. 

read more
Во Турција при реконструкција на џамија е откриена прекрасна црква

23 март 2015 лето Господово Неверојатно собитие се случи деновиве во Турција: при спроведување на реставрационата работа во една од цамиите се откри православен храм. Тоа предизвика голем скандал во турскиот печат

read more
Во Тбилиси се одржа презентација на двотомното научно издание „Св. Нина“

22 март 2015 лето Господово Во Младинскиот центар за духовен и интелектуален развој при соборниот храм Самеба – Пресвета Троица – се одржа презентација на двотомното научно издание „Света Нина“, соопштува неделниот весник „Сапатриаркос уцкебани“ („Весник на Патријаршијата“). На ова фундаментално изд

read more
Советот за човечки права при ОН ја усвои првата декларација

Во поддршка на христијаните на Блискиот Исток 20 март 2015 лето Господово На 13 март 2015 година Советот за човечки права при ОН на споредните дискусии од својата седмица бр. XXVII, усвои изјава „Во поддршка на човечките права на христијаните

read more
Терористите на ИДИЛ разурнаа древен Ниневиски манастир

20 март 2015 лето Господово Терористите на исламската терористичка организација ИДИЛ уништија уште еден ниневиски споменик на христијанската култура, известува информативниот портал „Линга“, повикувајќи се на

read more
Останките на Царската фамилија да се ексхумираат и повторно испитаат

Предлог на Раководителот на Рускиот државен архив 19 март 2015 лето Господово „Сите недоумици за автентичноста на моштите на семејството на императорот Николај II би биле елиминирани“, смета раководителот на Рускиот државен ар

read more
Подари радост на Пасха

Акција на православната добротворна организација „Милосрдие“ 19 март 2015 лето Господово Повеќе од 22 илјади подароци за најобесправените ќе подготви православната добротворна организација „Милосрдие“ во рамките на големата акција „Подари

read more
Патријарх Московски и на цела Русија Кирил: Загрозен е самиот темел

на којшто почива Европската цивилизација 18 март 2015 лето Господово Поглаварот на Руската Православна Црква Кирил оцени дека мисијата на современа Русија е да помогне да се обнови и сочува заедничкиот христијански фундамент,

read more
Во Ирак активисти ги откупуваат христијаните од трговците со робови на ИДИЛ

и ги враќаат на семејствата 17 март 2015 лето Господово Одредени активисти и доброволци, раширени по целата територија на Ирак и Сирија, без оглед на големата опасност по сопствениот живот, секојдневно се трудат да ги откупуваат христијаните и је

read more
Во Шпанија се одржа многуилјадна демонстрација против абортусот

16 март 2015 лето Господово Илјадници луѓе од разни краишта на Шпанија зедоа учество во големиот марш во заштита на животот, заштита на жените и мајчинството, којшто се одржа во Мадрид на 14 март оваа година. Учесниците на демонстрациите побараа од властите да го заостри законодавството во областа на аборту

read more
Во Донецк икона спаси пензионери од погибел за време на бомбардирањето

02/15 март 2015 лето Господово Во Донецк икона ги спаси пензионерите Александар Григоревич и Ана Никитична Безверхих од погибел за време на бомбардирањето. Тешко е да се поверува, но веќе неколку месеци таванот се држи на навидум кршливо постоље, кое старите

read more
Нешто што би требало да нѐ замисли во Постот

Господ устрои така што целиот свет го доби ова сведоштво на верата: ние со свои очи видовме вистинско мачеништво за Христа.  „Јас не тагувам: мојот син е маченик за Христа... се молам нашиот Господ да им ги трогне срцата на убијците, за да не се најдат во адот. Им благодарам!“

read more
Патријарх Илија II: Лесно е да се бориме со другите

но борбата со себеси е потешка 11 март 2015 лето Господово Во својата неделна проповед, Светејшиот Патријарх Илија II ја засегна темата за исповедта.

read more
Во Русија не се смета за културен тој што не ја знае историјата на Православието

изјави заменик Претседателот на Државната Дума на РФ  11 март 2015 лето Господово На 10 март во салата на Соборниот храм на Христос Спасителот се одржа церемонија на наградување на победниците на VII Општоруска школска олимпијада за Основите на православна

read more
Одложено ослободувањето на 52 – те асирски семејства киднапирани од ИДИЛ

11 март 2015 лето Господово  Според амбасадорот на Ватикан во Дамаск, Марио Зихари, 52 - те асирски семејства кои беа киднапирани од страна на ИДИЛ и кои требаше да бидат ослободени вчера, не беа пуштени бидејќи Курдските сили го бомбардираа караванот во кој се наоѓаат семејствата. После бомбардирањето ИДИЛ одлучи д

read more
Хабаровск: во прифатилиште за бездомници извршена Св. Тајна Крштение

11 март 2015 лето Господово На 06 март, во ѕидините на хабаровското прифатилиште за бездомници „Отворено срце“ за првпат беше извршена Св. Тајна крштение. Веќе неколку месеци свештеникот Георгиј Митин, кој е соработник на Одделот за црковна добротворна работа и социјално служење при Хабаровската епархија, го посету

read more
Црквата отвори Мониторинг центар за правата на православните верници во Европа

10 март 2015 лето Господово Претставништвото на Московската Патријаршија при Советот на Европа (Стразбург), во вторникот отвори Мониторинг центар за правата и слободите на православните христијани во Европа, чијашто главна задача е набљудување на запазувањето на правата на верниците, кои припаѓаат на различните П

read more
Спор меѓу државата и Црквата за соборниот православен храм во Тирана

10 март 2015 лето Господово Во Албанската престолнина Тирана започна разрушувањето на оградата околу соборниот православен храм „Воскресение Христово“, кој беше торжествено осветен на 01 ј

read more
Чудотворната Ерусалимска икона на Богородица ќе биде донесена во Атина

10 март 2015 лето Господово Чудотворната Ерусалимска икона на Богородица за скоро време ќе ја посети Грција. Иконата, која се наоѓа на местото на погребението на Божјата Мајка во Гетсиманската градина во Ерусалим, на 25 март 2015 год., ќе му биде доставена на егзархот од братството на Светиот Гроб во Грција,

read more
Архиепископ Туниски: Нема да ја оставам Либија

макар и да има само еден жив христијанин 10 март 2015 лето Господово И покрај алармантната положба на христијаните во земјите на Северна Африка, архипаст

read more
На човек што воспоставил врска со Бога не му се потребни рационални одговори

Патријарх Кирил  09 март 2015 лето Господово  „Понекогаш луѓето прашуваат: зошто некои луѓе веруваат во Бога, а други не? Одговорот

read more
ИДИЛ ја срамнија со земја историјата на Асирија

09 март 2015 лето Господово Милитантите од терористичката организација „Исламска држава на Ирак и на Левантот“ со булдожери ги срамниле со земја руините на древната асирска престолнина – градот Нимруд. И покрај тоа што највредните историски скапоцености од Нимруд уште одамна биле разнесени по нај

read more
Терористите од „Исламската држава“ ослободија од заробеништво

уште четири асирски христијани  4 март 2015 лето Господово По неодамнешното ослободување на извесен број сириски христијански заробеници, терористите од „Исламската држава“ ослободија уште четири заложници, вклучително и едно шестгодишно девојче, со

read more
Грчката Црква ја прогласи шестата недела од Великиот пост

за Недела на молитва за христијаните од Блискиот Исток и Северна Африка  04 март 2015 лето Господово Решението го донесе Светиот Синод на Грчката Црква  Свештениот Синод на Грчката Православна Црква на засе

read more
Доделено турско државјанство на десетина високи духовници

на Вселенската Патријаршија 04 март 2015 лето Господово Анкара им додели турско државјанство на десетина претставници на високото духовништво на Константинополската

read more
Коптската црква ги прогласи за новомаченици егзекутираните христијани од Либија

04 март 2015 лето Господово Коптскиот Патријарх Теодор II објави дека неодамна егзекутираните христијани во Либија се причислени кон соборот на светиите на Коптската Црква. Нивниот спомен ќе се честву

read more
Повеќе од 97 милиони рубљи собра Руската црква како помош за жителите на Украина

03 март 2015 лето Господово Повеќе од 38 милиони рубљи во текот на осум дена – ова се првичните резултати од последната акција за собирање средства како помош за жителите од Украина, спроведена по благослов на Свете

read more
Патријарх Кирил: Невозможно е да се допреш до Божественото

без да се подготвиш себеси духовно 18 февруари/3 март 2015 лето Господово На 1-ви март 2015 година, во Неделата на Торжеството на Православието,

read more
Родителите ќе можат да ги погребуваат мртвородените деца

28 февруари 2015 лето Господово Владата на Р. Бугарија ги одобри промените во Законот за граѓанска регистрација, со кои ќе се дозволи погребение на мртвородени деца, или такви кои починале не

read more
Запалена православната семинарија во Ерусалим

28 февруари 2015 лето Господово Утрото на 26 февруари беше запалена православната семинарија во Ерусалим. Пред тоа, ѕидовите на зградата беа испишани со навредливи натписи адресирани до христијаните и Христос. Малку

read more
Патријарх Кирил: помеѓу гордите луѓе нема такви коишто се среќни

15/28 февруари 2015 лето Господово Вечерта на 27 февруари 2015 година, во навечерието на саботата од првата седмица од Великиот Пост, Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил отслужи полиелејна утрена во Новоспаскиот с

read more
Патријарх Вартоломеј и Франсуа Олланд во „еколошка посета“ на Филипините

27 февруари 2015 лето Господово Константинополскиот Патријарх Вартоломеј и претседателот на Франција Франсуа Олланд на 26 – 27 февруари остварија „еколошка посета“ на Филипините.  Девет месеци пред Светскиот Самит за климата, кој треба да се одржи во декемвр

read more
За трагичните собитија, во земјите

населени со христијани-асирци, во северо-источна Сирија 27 февруари 2015 лето Господово Изјава на Службата за комуникации на Одделот за надворешни црковни односи при Московската Патријаршија. 

read more
Повеќе од 200 христијани се наоѓаат во заложништво во Сирија

26 – 27 февруари 2015 лето Господово Бројот на заробени христијани од страна на терористите од организацијата „Исламска Држава“ во северо-источна Сирија се зголеми до 220,

read more
Патријарх Кирил: Самопознанието – една од најважните цели на Великиот пост

23 февруари 2015 лето Господово „Самопознанието е една од најважните цели на Великиот пост“, истакна Светејшиот Патријарх Кирил во своето слово во понеделникот од првата седмица на Великиот по

read more
Заврши седницата на Специјалната меѓуправославна комисија

21 февруари 2015 лето Господово На 20 февруари 2015 год., во православниот центар на Константинополската Патријаршија во Шамбези (Швајцарија) заврши втората седница на Специјалната меѓуправославна комисија за подготовка за Светиот

read more
Трогателно чудо на гробот на старец Пајсиј

17 февруари 2015 лето Господово „Од свои дванаесет години страдав од демон. Животот ми стана мачеништво. По егзорцизмите кои ми ги читаа  се чувствував како да ме имаа тепано. 

read more
Патријарх Јован X: Великиот Пост од современиот христијанин

бара особено дејствување 17 февруари 2015 лето Господово Во предворјето на Великата Четириесетница, Патријархот Антиохиски и на целиот Исток, Јован X, се

read more
Музеј на Библијата ќе биде отворен во Вашингтон до крајот на 2017 година

17 февруари 2015 лето Господово Стивен Грин, претседател на компанијата Hobby Lobby, вложува големи напори да создаде Музеј на Библијата во Вашингтон.  The Washington Post соопшти дека Музејот, за чиешто создавање ќе бидат потрошени околу 400 милиони долари, ќе биде отворен к

read more
ИД емитуваше снимка од егзекуцијата на 21 египетски христијани Копти

16 февруари 2015 лето Господово На снимката се гледаат Египќаните облечени во портокалова облека, како клечат на колена непосредно пред да им бидат отсечени главите... Џихадистичката

read more
Повеќе од 250 илјади деца во светот се војници

16 февруари 2015 лето Господово На 2 февруари беше прославен Меѓународниот ден за борба против употреба на деца - војници. Последните години, со цел да се запре оваа ужасна експлоатација на најмладите беа потпиш

read more
Во Смоленск ќе се извршува богослужение на знаковен јазик

15 февруари 2015 лето Господово На 12 февруари се одржа средба помеѓу раководителот на епархискиот Мисионерски оддел, ерејот Георгиј Свитцов и претставниците на Смоленското одделение на серуското општество на глу

read more
Во Петербург се одржа литија за трезвеноста

15 февруари 2015 лето Господово На 14 февруари во Санкт Петербург се одржа литија за трезвеноста.  Со иконата „Неиспиена чаша“, верниците тргнаа од храмот на „Сите Св

read more
Во осквернет и запален Египетски храм продолжува литургискиот живот

10 февруари 2015 лето Господово Без оглед на големиот степен на разрушеност на изгорениот и ограбен храм на св. вмч. Георгиј Победоносец во градот Ел-Ариш, неговите парохјани и клирици продолжуваат да го живеат воо

read more
Тексашки хор е добитник на наградата „Греми“ за руска православна музика

09 февруари 2015 лето Господово Хорот „Conspirare“ од Тексас беше еден од добитниците на најпрестижната награда во музичкиот свет – „Grammy Awards“ – во категоријата „Најдобар хорски настап“. Информацијата за победниците се појави на сајтот на Националната академија за уметност и грамофонски техники на САД, неколку час

read more
Ирачките христијани формираат одбрана за борба со исламистите

8 февруари 2015 лето Господово Христијаните од Ирак формираа одбрана за ослободување на Ниневиската долина – традиционалниот регион за живеење на христијани – од „Исламската држава“. После заземањето на регионо

read more
Епископ Пантелејмон: Им предаде подароци од Патријархот Кирил на децата

кои пострадаа во конфликтот во Украина 7 февруари 2015 лето Господово На 5 февруари епископот Орехово-Зуевски Пантелејмон им предаде на ранетите деца од Донбас и децата-инвалиди,

read more
Кивотот со десницата на св. вмч. Димитриј Солунски пристигна во Москва

06 февруари 2015 лето Господово На 05 февруари 2015 год., митрополитот на Верија, Наус и Кампанија Пантелејмон и намесникот на Новоспаскиот ставропигијален машки манастир и викар на Светејшиот Патријарх Московски

read more
Се упокои баба Маријанти – симболот на Битола

24 јануари/6 февруари 2015 лето Господово Денес, на денот кога го славиме споменот на блажената Ксенија, јуродива Петроградска, на Влашките гробишта во Битола, во близина на локалитетот Хераклеја, беше погребано телото на необичната сограѓанка на битолчани Марија Шундовска, попозната како баба Маријант

read more
Сириската народна одбрана освои христијанско село во „Исламската држава“

5 февруари 2015 лето Господово Сириските доброволни сили ги продолжуваат своите напади во северниот дел на Сирија и Ирак против силите на исламските милитанти.  Како резулт

read more
Полската православна Црква се враќа кон Јулијанскиот календар

5 февруари 2015 лето Господово Стариот Јулијански календар e објавен како официјалниот календар на Полската Православна Црква уште во минатата година, но всушност влезе во употреба од јануари 2015 година,

read more
Џихадисти од „Исламска држава“ убија христијански свештеник киднапиран

пред осум месеци 03 февруари 2015 лето Господово Џихадисти од терористичката група „Исламска држава“ во Северен Ирак убија христијански свештеник Пол Јакуб, киднапиран пред ос

read more
На Атон е пронајдено нетлено тело од упокоен подвижник

01 февруари 2015 лето Господово Во скитот Кавсокаливија на Света Гора Атон се случи чудо – пронајдено е телото на упокоениот жител на обителта о. Стефан, кое после месец и половина од смртта немаше знаци на распа

read more
Проблемот на дискриминација против христијаните во Европа постои – резолуција

на ПАСЕ 01 февруари 2015 лето Господово Во резолуцијата донесена на Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПАСЕ) се изразува загриженост во врс

read more
Слепите и полуслепите се запознаа со устројството на храмот во Јакутија

30 јануари 2015 лето Господово Во рамките на соработката помеѓу Јакутската епархија и Републичката библиотека за слепи, јеромонахот Симеон (Березкин) во содејство со соработниците од библиотеката,

read more
Во Москва ќе се отслужи молебен на преп. Пајсиј Светогорец

30 јануари 2015 лето Господово Следнава недела, на 1 февруари, учесниците во движењето против абортусот во Москва ќе се соберат на молебен кон светиот Пајсиј Светогорец – покровителот на движењето за запирање на абортусот

read more
Ракоположен Финскиот Православен Митрополит на Оулу Илија

27 јануари 2015 лето Господово Православната Финска Црква доби нов владика во лицето на архимандрит Илија кој беше ракоположен за епископ и митрополит на Оулу во неделата на 11 јануари 2015 год., во Соборниот храм на Света Т

read more
Во Пантелејмоновиот манастир на Атон пронајден негативот од чудотворната икона

на Пресвета Богородица „Светописанаја“ 27 јануари 2015 лето Господово Оригиналниот негатив од чудотворната икона на Пресвета Богородица „Светописанаја“ – фотографија,

read more
Левичарскиот Премиер Ципрас, сепак, по благослов кај Атинскиот Архиепископ

26 јануари 2015 лето Господово Пред малку заврши посетата на новиот Премиер на Грција г. Алексис Ципрас кај Архиепископот Атински и на цела Грција Јероним. Претседателот на лев

read more
Наш, а светски, Христов

26 јануари 2015 лето Господово Денес отец Гаврил, игумен на манастирот „Св. Прохор Пчински“ Донибрук, Австралија, доби награда за „Денот на Австралија“ за неговата мисија во оваа земја од Министерот за

read more
Тркалезна маса: Христијанските вредности како фактор во современите

меѓународни односи 24 јануари 2015 лето Господово На 23 јануари 2015 год., во рамките на XXIII Меѓународни Рождественски образовни читања, во конференциската сала на Општоцрковните п

read more
Видлив знак на присуството Божјо

24 јануари 2015 лето Господово Женскиот манастир на светиот апостол и евангелист Јован Богослов од Ливенско-Малоархангелската епархија, сооштува за едно чудесно собитие:  Ноќта сп

read more
Во маска на мумија можеби е пронајдено древно евангелие

22 јануари 2015 лето Господово Научниците од Богословскиот колеџ Акадија (Канада), испитувајќи една маска на мумија, заклучиле дека нејзините составни листови од папирус содржат фрагменти од Еванг

read more
Грчката Црква прави напори за ослободување на поранешниот Патријарх Иринеј

21 јануари 2015 лето Господово Свештениот Синод на Грчката црква донесе решение за создавање на комисија од три архиереи, чијашто задача е подготовка на неопходен материјал за осдлободување на затворениот бивш Патри

read more
Откриен ракопис на Евангелие од IV век

21 јануари 2015 лето Господово Европските истражувачи соопштија за неверојатно откритие –Евангелие во ракопис од IV век, кое до неодамна се наоѓаше во една од италијанските библиотечни фондови, соопштува информативниот п

read more
Митрополит Николај Месогејски: Гаврил–атеист студент по Философија на Света Гора

20 јануари 2015 лето Господово  Пред неколку години, ми пристапи еден млад студент. Ми кажа дека е атеист, иако многу неверлив, сепак со силен стремеж на потрага, имал волја да верува и сѐ уште не можел. Се обидува

read more
Богојавление во Свештениот Манастир Ватопед

20 јануари 2015 лето Господово Во текот на 18 и 19 јануари, Преосветениот митрополит на Верија, Науса и Кампаниа Пантелејмон, како одговор на поканата, отиде во Свештениот Манастир Ватопед на Света Г

read more
Каиро: Црква на св. Георгиј ќе биде отворена на 24 Април

19 јануари 2015 лето Господово Патријархот на Александрија и на цела Африка Теодор II, го покани Премиерот на Египет Ибрахим Махлаб да го проследи отворањето на Грчката Православна Црква

read more
Празникот Богојавление во Москва

19 јануари 2015 лето Господово  Во Московската Патријаршија со големо торжество беше прославен Господовиот празник Богојавление. Патријархот Московски и на цела Русија

read more
Во Севастопол изграден храм за еден ден

17 јануари 2015 лето Господово  На територијата на историско-археолошкото наоѓалиште Херсон Тавриски (град Севастопол) за еден ден ќе биде изграден едноставен храм посветен на Светиот Рамноапостолен кнез Владимир, соо

read more
Повеќе од 16 илјади книги собраа православните за војниците на ЦВО

17 јануари 2015 лето Господово 63 парохии од православните епархии на Волга, Урал и Сибир собраа повеќе од 16 илјади книги во добротворната акција „Подари книга на војникот“, која се спроведува во Централниот воен округ (ЦВО).  „Парохјаните даруваа книги од домашните б

read more
Обраќање на Светејшиот Патријарх Кирил по повод Денот на православната младина

2/15 февруари 2015 лето Господово Претстојателот на Руската православна црква се обрати со послание до верните по повод празникот Сретение Господово и Денот на православната младина.

read more
Во Јужен Судан се буди Православието

15 јануари 2015 лето Господово  По Божја благодат и со благослов на Неговото Блаженство Теодор II, Патријарх Александриски и на цела Африка, митрополитот Нубиски Нарксис (Гаммох) на 10 јануари 2015 година го основа првиот пр

read more
Во градот Патра е изграден храм во чест на преподобниот Старец Пајсиј Светогорец

15 јануари 2015 лето Господово  Овој храм беше изграден во чест на преподобниот Пајсиј во исчекување на неговата канонизација, чии што датум беше непознат. По Божја промисла сите градежни работи завршија еден ден пред о

read more
Патријарх Илија II ќе стане кум уште на илјада деца

15 јануари 2015 лето Господово  Католикос Патријархот на цела Грузија Илија II ќе стане кум на уште 1000 деца, соопштува Geomigrant.  Како што соопштија во младинскиот центар „Д

read more
По вторпат во историјата беа осветени водите на Конго

13 јануари 2015 лето Господово  Големиот празник Богојавление, или Крштение Господово, благочестиво беше отпразнуван на 6 јануари 2015 год., од православните христијани на Република Конго, која се наоѓа под јурисдикција на Александри

read more
ЕКСКЛУЗИВНО: Вселенската Патријаршија го вброи Старец Пајсиј помеѓу светиите

Вселенска Патријаршија Соопштение 13 јануари 2015 лето Господово Денес, вторник 13 јануари 2015 година, под претседател

read more
Пронајден е древен параклис во пештера на манастирскиот комплекс Давид – Гареджи

12 јануари 2015 лето Господово  Во манастирскиот комплекс Давид – Гареджи, чиишто ќелии и храмови се наоѓаат во пештерите во планините на границата меѓу Грузија и Азербејџан, откриен беше досега непознат параклис со фрески со лик

read more
Проповед на светејшиот Патријарх Кирил на великата вечерна на Рождество Христово

07 јануари 2015 лето Господово Вечерта на 7 јануари 2015 год. на праникот на Рождеството на нашиот Бог и Спасител Господ Исус Христос, светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил отслужи

read more
Божикно послание на Вселенскиот Патријарх

†ВАРТОЛОМЕЈ По милоста Божја, Архиепископ на Константинопол – Новиот Рим и Вселенски Патријарх До сета полнота на Црквата благодат, мир и милост

read more
Божикно послание на Патријархот Московски и на цела Русија Кирил

кон архипастирите, пастирите, монасите, и сите верни чеда на Руската Православна Црква Преосвештени архипастири, достојнопочитувани отци, сечесни монаси и монахињи, драги браќа и сестри!  Кон сите вас, коишто живеете во разни земји, градови, и села, но

read more
Патријархот Кирил: Господ, во одговор на нашата верност

нѐ изведува од секакви искушенија 01 јануари 2015 лето Господово  Вечерта на 31 декември 2014 год., Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил направи Нов

read more
Митрополит Иларион (Алфеев): „Нема проблеми кои би налагале итно свикување

на Сеправославен Собор“ 30 декември 2014 лето Господово  Во интервју за програмата „Хоризонт“ на БНР, Волоколамскиот митрополит Иларион (Алфеев) го к

read more
Класични музичари ќе свират за бездомниците на Рождество

30 декември 2014 лето Господово  Православната служба „Милосрдие“ за прв пат годинава ќе постави Божикна елка за бездомниците во затоплениот шатор, каде бездомниците добиваат сестрана помош. За нив ќе биде организиран

read more
Филипини: „Сакаме целиот свет да знае: Тагбиларан е богобојазлив град“

30 декември 2014 лето Господово  Пред 22 години властите на градот Тагбиларан, што се наоѓа на островот Бохол, држава Филипини, на 630 км. од Манила, донеле закон на задниот дел на сите трицикли, кои се основно и единствено н

read more
Божикно послание на Патријарх Антиохиски и на целиот Исток, Јован X

29 декември 2014 лето Господово По милоста Божја Патријарх Јован X Православен Патријарх на Антиохија и на целиот Исток До моите браќа, пастири на Светата Антиохис

read more
На територијата на „Исламската Држава“ и зборот „Рождество“ се казнува со смрт

27 декември 2014 лето Господово  Неконтролираното насилство на радикалните исламисти на територијата на Ирак и Сирија, не само што ги лиши христијаните кои се наоѓаат под ропството на такфиристите од Божикната радост, туку и на

read more
Во месецословот на РПЦ е вклучено името на св. Порфириј Кавсокаливит

27 декември 2014 лето Господово  Ова решение беше донесено на седницата на Свештениот Синод. Во согласност со востановувањето, празнувањето на споменот на св. Порфириј Кавсокаливит ќе се прави на 02 декември. 

read more
Војната е сè поблиску до градот, но децата од Дамаск го пречекаа Божик

25 декември 2014 лето Господово  И покрај војната која сè повеќе се приближува до сириската престолнина, жителите на Дамаск го пречекуваат Рождеството Христово според најсветлите традиции на Исток и Запад, соопштува ин

read more
Претседателот на Синодалниот оддел за религиозно образование и катехизација:

Во храмот „Христос Спасител“ раководи со заседанието посветено на училишната олимпијада 24 декември 2014 лето Господово  На 23 јануари 2015 година во Сергиевата сала на „Христос Спасителот“ ќе се одржи заседание за „развивање на училишно

read more
Руската Црква предлага решение на кризата преку „Православно банкарство“

23 декември 2014 лето Господово  Новиот православен финансиски систем ќе може да ја заштити руската економија од кризата. Тоа го изјави протоереј Всеволод Чаплин, претседател на Синодскиот оддел за взаемни односи меѓу црквата

read more
Во Ирак убиени 150 жени кои одбија принуден „брак“

23 декември 2014 лето Господово  Брутално масовно убиство беше извршено во Ирак: повеќе од 150 жени, вклучително и бремени, беа казнети за тоа што одбија да се омажат за џихадистите од самопрогласената „Исламска Држава“.  Според соопштението на Министерството за чо

read more
Русија предлага да се одржи конференција против христијанофобијата

23 декември 2014 лето Господово  Русија следната година предлага да се одржи конференција против христијанофобијата. За ова соопшти министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Лавров, после состанокот

read more
Се одржа средба на митрополитот Волоколамски Иларион со Претседателот

и Премиерот на Република Македонија  21 декември 2014 лето Господово  На 20 декември со благослов на Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил, пристигна во Скопје раководителот на Одделот за надворешни црковни односи при Московс

read more
Божикна порака на о. Теми од Сиера Леоне

20 декември 2014 лето Господово Наместо да посетува црковни служби сето население на Сиера Леоне мора да остане дома овој Божик. Ние ќе бидеме во некаков вид на полупритвор за Божикните празници. Нема ресторани, н

read more
Ограбија црква и ги погоди гром

20 декември 2014 лето Господово  Група маскирани луѓе ограбија црква во Санкт Петербург. Веднаш потоа полицијата започна да ги гони по улиците со голема брзина. Само што запре потерата, кога гром ја погоди колата и на мест

read more
Антиисламските демонстрации во Германија земаат замав

19 декември 2014 лето Господово  Минатиот понеделник, 15 декември 2014 година во Дрезден по 9 – ти пат беа одржани демонстрации на здружението „Европски патриоти против исламизацијата на западниот свет, ПЕГИДА“, на коишто

read more
Митрополит Иларион Волоколамски одликуван со највисок орден на БПЦ

19 декември 2014 лето Господово  На 17 декември 2014 год., митрополитот Иларион Волоколамски, раководител на Одделот за надворешни црковни односи при Московската Патријаршија, се сретна со Неговата Светост Бугарскиот Патрија

read more
Соопштение на Патријаршиската комисија за семејство

заштита на мајчинството и детска заштита  19 декември 2014 лето Господово  Во ноември 2014 год., УНИЦЕФ (детскиот фонд на ООН), објави документ со из

read more
Востоличен митрополитот на Пилусиу

19 декември 2014 лето Господово  На 19 декември, петокот, Неговата Светост, Папата и Патријарх Александриски и на цела Африка Теодор II, отслужи Литургија во Соборниот храм на Порт Саид и го востоличи митрополитот на П

read more
Патријархот Кирил: „Гревовните навики вкоренети во срцата на затворениците

се показател на општата духовна болест на општеството“  19 декември 2014 лето Господово  Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил се обрати со послание кон архипастирите,

read more
Митрополит Илија: „Христијаните се гонети, но љубовта ќе надвладее“

17 декември 2014 лето Господово  Неговото Високопреосвештенство, митрополитот на Тир и Сидон Илија, одржа кратка беседа во црквата „Св. Марија“ во Кембриџ, Масачусетс, после вечерната на 14 декемвр

read more
Во Руанда крстени 126 луѓе

17 декември 2014 лето Господово  126 домородни жители на Руанда примија свето крштение, соопштува Orthodox news journal. Заедничкото крштение го изврши епископот од Александриската Православна Црква, домородниот африкански епископ Инокентиј (Бјакатонда

read more
Првата американска конференција за ѓаконисите, привлече учесници

од цела Америка и Англија  17 декември 2014 лето Господово  Ентузијазам и молитва ја одбележа првата американска конференција за ѓакониси во православната Црква,

read more
Древен храмов комплекс на Кипар: пронајден значаен византиски натпис

16 декември 2014 лето Господово  Значаен византиски натпис кој содржи два стиха од Псалтирот е пронајден во петокот за време на ископувањата во близина на градот Лимасол на југ од Кипар, соопштува Orthodox News Magazin

read more
Во Русија започна „Недела на молитва за затворениците“

15 декември 2014 лето Господово  Во градските центри за притвор Руската Православна Црква започна акција за „Недела на молитва за затворениците“. Првата во овие рамки богослужба се одржа во неделата во затворот „Бут

read more
Атонските монаси: Продолжуваат да протестираат против студиите по ислам

во Универзитетскиот град Солун 15 декември 2014 лето Господово  Против отворањето на катедрата за исламски студии на Богословскиот фаултет на Аристотеловиот Универзитет во Солун,

read more
Черкеск: Во Соборниот храм се отвори уникатна неделна детска градинка

13 декември 2014 лето Господово  Младите родители сега имаат можност спокојно да дојдат во храмот на воскресна Литургија, да посетуваат богословско-катехизациони курсеви и да извршуваат други неопходни работи. 

read more
Демонстрации во Германија и Данска: против исламизацијата на Европа

и за сојуз со Русија  12 декември 2014 лето Господово  Во последните неколку денови илјадници жители на Германија и Данска протестираа против исламизацијата на Европа,

read more
Руски експерти го запазуваат христијанското наследство на Либан

12 декември 2014 лето Господово  Група археолози и реставратори, вклучувајќи и руски научници ја започна реализацијата на обемен проект за реконструкција на древен христијански храмов комплекс, кој влегува на листата н

read more
Синодот на БПЦ: „Детето не може да биде биолошки отпадок“

11 декември 2014 лето Господово  Еден месец пред Рождеството Христово, Светиот Синод се вклучи во дебата за статусот на мртвородените или предвреме родените деца и како тие се третираат според Бугарскиот закон. Во последните

read more
ИДИЛ ги казнува децата поради „одбивањето да примат ислам“

11 декември 2014 лето Господово  Исламистичката терористичка група „ИДИЛ“ продолжува да води жестока борба против христијаните на Ирак; овој пат терористите безмилосно измачуваа деца, соопштува информативниот портал

read more
Епархијата на Санкт Петербург ќе го отвори најголемиот Центар за бездомници

во северната престолнина  11 декември 2014 лето Господово Започна реконструкциската активност во куќата на крајбрежјето од водениот канал на Санкт Петербург,

read more
Схиархимандритот Илија го напушти надзорниот совет

на Националниот антинаркотички сојуз  10 декември 2014 лето Господово  Схиархимандритот Илија (Ноздрин) обитател и духовник на ставропигијалниот Воведенски машки манастир „Оптина Пустина“, на 07 декември 2014 год.

read more
Манастирот на св. Екатерина на Синај го прослави својот патрон

09 декември 2014 лето Господово  Манастирот на св. Екатерина на Синај ја празнува својата манастирска слава. Во овој древен скапоцен камен на христијанскиот свет доаѓаат стотици поклоници од целиот свет, објавува инфо

read more
Во Грузија обилно мироточи иконата на Гавриил Ургебадзе

09 декември 2014 лето Господово  Во едно семејство во Грузија уште од крајот на јули обилно мироточи иконата на преподобно исповедникот Гавриил (Ургебадзе).  Тоа е

read more
Патријархот Кирил се моли за спречување на војна помеѓу Русија и Западот

08 декември 2014 лето Господово Патријархот Кирил Московски и на цела Русија освети црква во чест на св. Александар Невски во Калинград, повикувајќи го народот да се моли за спречување на војна.  „Ќе се молиме, особено овде, за Господ да ја спаси Русија од напади, вклучува

read more
Руската Влада ги утврди основите на државната младинска политика до 2025 година

06 декември 2014 лето Господово Соодветниот распоред беше објавен од страна на кабинетот на министерот, пренесува ИТАР ТАСС. „Основите се насочени кон создавање на благ

read more
Серуска литија со иконата „Избавителка од беди“

поминува низ Нижегородската Митрополија 05 декември 2014 лето Господово  Серуска литија со икона, организирана од Волшкото казачко воено здружение со благослов на Све

read more
Учесниците на православниот митинг им укажаа помош на 190 бездомници

во девет градови на Русија 03 декември 2014 лето Господово За време на митингот кој беше организиран од страна на Одделот за добротоворна црковна дејност и добротворниот фонд „Помошник

read more
Блаженејшиот митрополит на цела Америка и Канада Тихон пристигна во Москва

03 декември 2014 лето Господово На 02 декември започна официјалната посета на Претстојателот на православната Црква во Америка, Блаженејшиот архиепископ Вашингтонски и митрополит на ц

read more
Девојка од Британија пребегна во Сирија за да учествува во војната против ИДИЛ

02 декември 2014 лето Господово  Активната проповед на радикалниот ислам што се спроведува од страна на терористите на „Исламската Држава“ на територијата на Европските земји, доведува до спротивен ефект. Сега почнаа

read more
Денес во цела Грција беше прославен споменот на преподобен Порфириј Кавсокаливит

02 декември 2014 лето Господово На 02 декември во цела Грција беше прославен споменот на познатиот старец Порфириј Кавсокаливит, којшто официјално беше причислен кон ликот на светиите мината

read more
Патријархот Илија II: „Насилството раѓа неверие“

1 декември 2014 лето Господово Во своето слово изречено после неделното богослужение, Патријархот на цела Грузија Илија II се осврна на темата за насилството.

read more
Прва генерација на завршени студенти од Византискиот музички центар во Албанија

01 декември 2014 лето Господово Византиското музичко училиште сега е прекрасна реалност. Тоа претставува не само воскресение на вековната традиција, туку исто така и квалитативен ч

read more
Патријархот Вартоломеј и папата Франциско потпишаа заедничка декларација

30 ноември 2014 лето Господово Денес заврши тридневната посета на Римскиот папа Франциско I  во Турција, која тој ја оствари на покана на турската Влада и на Все

read more
Практична поддршка од Романскиот Патријарх за Антиохискиот Патријарх

30 ноември 2014 лето Господово Денес, недела 30 ноември, Православната Црква го чествува споменот на апостолот Андреј, кој е покровител на Романија.

read more
Мадридски „Реал“: Го отстрани од својот амблем христијанскиот крст после договор

со една арапска банка 28 ноември 2014 лето Господово Еден од христијанските симболи традиционално е украсен со круна,

read more
Пренос на мошти во селото Хилиодендро

27 ноември 2014 лето Господово Во селото Хилиодендро кое се наоѓа во Костурската Митрополија, во свечена атмосфера на Вечерната богослужба, се случи пренос на светите мошти од ед

read more
Избрани нови архиереи во Александриската Православна Црква

26 ноември 2014 лето Господово На 26 ноември 2014 год., под претседателство на Патријархот Теодор II се одржа заседание на свештениот Синод на Александриската православна Црква, соопштува Ромфеа. Со Синодско р

read more
На Кипарската црква ѝ е вратен храм после 443 години

26 ноември 2014 лето Господово 24 ноември беше историски ден за православната Црква на Кипар. После 443 години од освојувањето на средновековниот град Амохоста од страна на турците-османл

read more
Митрополит Даниил имаше излагање на V Форум посветен на татковците

одржан во Архангелск 26 ноември 2014 лето Господово Потребно е да се вратиме кон христијанската култура,

read more
„Криминал“ - aвтокефалијата на Црквата во Грција

25 ноември 2014 лето Господово „Криминал“ и „еклисиолошко оддалечување“, ја карактеризираат омилијата – катапулт против автокефалноста на Црквата во Грција, од митрополитот на Петра и Херони

read more
Русија предлага дискусија за одбраната на христијанството во рамките на ОБСЕ

25 ноември 2014 лето Господово На средба со руските новинари после политичките консултации во Атина, заменик-министерот за Надворешни работи на Руската Федерација Алексеј Мешков, изјави

read more
Во Москва сакаат да се поклонат на чудотворната икона „Достојно ест“

и Зографската икона на св. Великомаченик Георгиј 23 ноември 2014 лето Господово Рускиот поклонички центар „Света Гора“ заедно со уште два фонда,

read more
Варненци го одбележаа денот на христијанското семејство со литија

21 ноември 2014 лето Господово Со литија, предводена од копиите на чудотворните икони „Сецарица“ од манастирот „Ватопед“ на Света Гора и Молдавската чудотворна икона на св. Великомаченик Георгиј од Зографскиот манастир,

read more
Русија го повика Советот за безбедност на ОН да го блокира финансирањето

на „Исламската држава“ 21 ноември 2014 лето Господово Рускиот заменик-министер за надворешни работи Михаил Богданов, во интервју за „Интерфакс“, потврди дека „Исламската држава“ почнува да продава нафта од зароб

read more
Патријархот Кирил: „Комформизмот како поглед на светот

претставува пат кон деградација“ 20 ноември 2014 лето Господово Неговата Светост Патријархот Московски и на цела Русија Кирил,

read more
Патријархот Кирил: Православната младина треба да биде современа:

нема потреба од дрес – кодови и „етнографско гето“ 19 ноември 2014 лето Господово Патријархот Московски и на цела Русија, Кирил, ги повика младите кон создавање на совреме

read more
Јужен Судан: „Крштевањето на овие деца – порака упатена

кон западното конформистичко општество“ 18 ноември 2014 лето Господово Митрополитот Нубиски Наркис изврши крштевање на пет деца од Јужен Судан.

read more
Хиротонија на епископ во Антиохиската Патријаршија

17 ноември 2014 лето Господово На 8 ноември 2014 година, Ромфеа извести дека Светиот Синод на Антиохиската Патријаршија го избра архимандритот Григориј (Кури), за епископ на Обединетите Арапски

read more
Во Москва се одржа советување посветено на забраната за абортуси

14 ноември 2014 лето Господово На 13 ноември 2014 лето Господово во Салата за црковни состаноци на престолниот храм на Христа Спасителот  се одржа отворено советување за забрана на поттикнати абортуси,

read more
Московската Патријаршија: Западните медиуми намерно го игнорираат

проблемот на прогонствата на христијаните на Блискиот Исток 14 ноември 2014 лето Господово В. Р. Легоида, раководител на Синодалниот информативен оддел на Московската Патријаршија,

read more
Најдено е местото на гробот на св. првомаченик и архиѓакон Стефан

13 ноември 2014 лето Господово Во текот на ископувањата недалеку од палестинскиот град Рамала, археолозите успеаја да откријат една од најголемите хрис

read more
Јасер Арафат можеби Го најде Христа

13 ноември 2014 лето Господово На 11 ноември се исполнија 10 години од смртта на водачот на ПЛО, Јасер Арафат. Р. Т. Кендал, познатиот лутерански писател и проповедник, даде сензационална из

read more
Осветување на нов соборен храм на св. Димитриј во Берат

12 ноември 2014 лето Господово „Секоја православна црква е место за мир и утеха; место каде што луѓето Го наоѓаат не само Бога, туку и самите себеси. Истовремено тоа е место за братска љубов, кад

read more
Бдение во чест на света Анастасија Римјанка во манастирот Григоријат

12 ноември 2014 лето Господово На 29.10/11.11, свештената обител Григоријат на Света Гора, го прослави споменот на света преподобномаченичка Анастасија Римјанка.

read more
Патријархот Кирил се сретна со настојателот на Атонскиот манастир „Св. Павле“

11 ноември 2014 лето Господово На 11 ноември 2014 година во работната Патријаршиска резиденција во Москва, се одржа средба на Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил со игуме

read more
Патријархот Кирил: „Општеството и Владата умираат кога луѓето ќе почнат

да ги остваруваат своите лични интереси на сметка на заедницата“ 10 ноември 2014 лето Господово Неговата Сесветост,

read more
Патријархот Александриски: „Првпат после 40 години се враќам во Ризарион“

09 ноември 2014 лето Господово Денес, недела 09 ноември на денот на празникот на св. Нектариј (по нов календар), некогашен директор на Црковното училиште Ризарион и голем заштитник на цр

read more
Шест судии во САД дадоа оставка, одбивајќи да склучуваат еднополови „бракови“

08 ноември 2014 лето Господово Со легализацијата на еднополовите „бракови“ во државата Северна Каролина. шест судии дадоа оставка, откажувајќи се поради својата христијанска вера да од

read more
Грција: митрополит сведочи за чудото со него

07 ноември 2014 лето Господово На денот на споменот на св. старец Георгиј (Карслидис) во Драма, пристигна на поклониение митрополитот Филаделфиски Бенедикт. Владиката сакаше срдечно да му

read more
Во Њу Џерси го одбележаа споменот на чуварот на Монтреалската икона

на Божјата Мајка 06 ноември 2014 лето Господово Во петокот на 31 октомври, наспроти празникот на св. праведен Јован Кронштадски,

read more
Во Москва ќе се одржи концертно-театарска претстава заснована на книгата

„Не свети, а свети“ 06 ноември 2014 лето Господово На 11 и 12 јануари во Москва ќе се одржи концертно-театарска претстава заснована на книгата од архимандрит Тихон Шевкунов „Не свети, а свети“.

read more
Митрополитот Киевски Онуфриј спроти својот 70ти роденден го посети Атос

06 ноември 2014 лето Господово На 04 ноември, денот на празнување на Казанската икона на Божјата Мајка, во рускиот атонски манастир на св. Пантелејмон на поклонение пристигна претстојате

read more
Саудискиот муфтија: „Црквите на Запад се претворија во стапици за муслиманите“

06 ноември 2014 лето Господово Познатиот религиозен учител од Саудиска Арабија ги предупреди муслиманите да не посетуваат Цркви во Европа, плашејќи се од нивното погубно влијание, прен

read more
Христијански брачен пар запалени живи во Пакистан

06 ноември 2014 лето Господово Двајца пакистански христијани беа фрлени во фурна од тули и запалени живи,  како последица на клевета за хула. Убиството

read more
Патријарх Јован X: „Атос е бројаница за целиот свет“

05 ноември 2014 лето Господово „Ноќе кога човечките гласови, и движења, и врева, ќе се облечат во тишина, осветли го со Себе секое движење на мојата душа, Исусе, Светлино на праведните.

read more
Во џамиите на Ирак се објавуваат огласи за продажба на христијани

05 ноември 2014 лето Господово Во џамиите на Ирак се шират рекламни огласи за продажба на христијани. „Од 30 до 40 годишни – 35 илјади динари, од 10 до 20 годишен - 150 илјади динари, за 6 годишни - 200 илјади. На еден човек може да му се продадат најмногу три робови“, го цитираше огласот раководител

read more
Мисијата во Сиера Леоне: еболата се шири, но меѓу заразените нема православни

05 ноември 2014 лето Господово Епидемијата на ебола продолжува да зема жртви. Повеќе од 1000 луѓе неделно се заразуваат во Западна Африка, но по Божја промисла, меѓу заразените нема ниту е

read more
Антиохискиот Патријарх во Ормилија

04 ноември 2014 лето Господово Антиохискиот Патријарх Јован во понеделникот на 03 ноември 2014 година, ја посети заедницата на Свештениот Манастир „Благовештение на Богородица“ Ормилија

read more
Во храмот на св. Димитриј во Солун се собраа илјадници на Последование на миротo

04 ноември 2014 лето Господово Една седмица по празникот на св. Димитриј Мироточив (по нов календар), во солунскиот храм каде што се чуваат неговите свети мошти се прави таканаречено

read more
Во Петербург се одржа првиот меѓународен форум „Милосрдие“

02 ноември 2014 лето Господово Во организациониот комитет на форумот учествуваа претставници на Комитетот за младинска политика во интеракција со општествените организации на Санкт Петербург,

read more
Илјадници Финци ја напуштија Лутеранската црква за неколку дена

01 декември 2014 лето Господово Илјадници Финци се откажаа од Лутеранската црква во петокот, како реакција на заземениот став на Лутеранскиот архиепископ Кари Макисен, во врска со хомосексуалните бракови, соопшти Франс прес. Финскиот парламент во петокот одобри граѓанска иници

read more
Грчкиот Синод: Нема да се извршува опело над луѓето

кои посакале да бидат кремирани 01 ноември 2014 лето Господово Светиот Синод на Грчката Црква ги информира своите клирици во сите епархии за решението да не се извшува опело и помен над луѓет

read more
Патријарх Вартоломеј: „Борба за опстанок“ го карактеризира животот

на Црквата во Турција 30 октомври 2014 лето Господово Во разговор со австриски новинари во Фанар, Вселенскиот Патријарх Вартоломеј го опиша животот на Православната Црква во Турција како „борба за опстанок“,

read more
Митрополит Волоколамски Иларион: се случува геноцид на христијаните

со премолчена согласност од западните држави 29 октомври 2014 лето Господово „Во некои земји на Блискиот Исток се случува геноцид на христијаните со премолчена согласност и,

read more
Патријархот Антиохиски ја поздрави Света Гора

28 октомври 2014 лето Господово Денес, 28 октомври, Антиохискиот Патријарх Јован ја поздрави Светогорската монашка Држава.

read more
Во Москва пристигнува поглаварот на Коптската Црква

28 октомври 2014 лето Господово Првиот ерарх на Коптската Црква, Патријарх Теодор (Тавардос) II, пристигнува во официјална посета на Русија, соопшти за РИА Новости секретарот од Одделот з

read more
Антиохискиот Патријарх бара промена на дневниот ред на Сеправославниот Собор

27 октомври 2014 лето Господово Антиохискиот Патријарх Јован, којшто е во официјална посета на Атинската Архиепископија, даде критика на дневниот ред на Сеправославниот Собор, којшто

read more
Изложба во Петербург на руски црковен вез од XVII до XXI век

26 октомври 2014 лето Господово Во Државниот Музеј за Историја на Религијата од 23 октомври беше отворена уникатна изложба под име „Конецот на молитвата низ вековите“, на која се претста

read more
Во Каиро мироточат и крвоточат икони

26 октомври 2014 лето Господово Христијанската заедница на Каиро е потресена од чудо: две икони на нашиот Господ Исус Христос, во домот на едно од Коптските семејства во египетската прест

read more
Литија со иконата на св. Димитриј во Солун

25 Октомври 2014 лето Господово Неколку стотици верници се собраа нешто пред почетокот на традиционалната литија со иконата и со светите мошти на св. Димитриј, еден ден пред празникот на патрон

read more
Во Црногорската престолнина организирана литија за заштита на семејството

25 октомври 2014 лето Господово Српската Православна Црква организираше литија по улиците на Црногорската престолнина. Според соопштението на претставителот на Црногорската митрополија, уч

read more
Патријарх Вартоломеј: Православието не е едноставно Црква од минатото

23 октомври 2014 лето Господово Поздрав од Неговата Сесветост до конференцијата во Торонто за Вселенската Патријаршија Ваше Блаженство и возљубен брат митрополит Со

read more
Австралија: На стјуардеса ѝ забранија да носи крст со распетие на работа

23 октомври 2014 лето Господово Православната христијанка Георгина Сарикоди, бивша соработничка во крупната австралиска компанија Qantas, изјави дека станала предмет на дискриминација за

read more
Ерусалимскиот Патријарх доаѓа во Романија да донесе делче од Чесниот Крст

23 Октомври 2014 лето Господово Од 24 до 27 Октомври 2014 год., на покана на Романскиот Патријарх Данаил, Неговата Светост, Патријархот Ерусалимски Теофил III ќе присуствува на славата на св. преподоб

read more
Во Грција беше направена многуилјадна литија со Атонската икона

23 Октомври 2014 лето Господово Илјадници верници зедоа учество во литијата со иконата на Пресвета Богородица „Парамитија“ (Утешение). Автентична копија на Атонската чудотворна икона бе

read more
Во Државната палата поднесено барање за забрана на празнување на Halloween

23 Октомври 2014 лето Господово Член на Државната палата Георгиј Федоров повика да се стави крај на празнувањето на Halloween во Русија.

read more
Митрополит Иларион: Европа се движи кон диктатура во име на слободата

на задоволување на човечките страсти 21 октомври 2014 лето Господово Претседателот на Одделот за надворешни црковни односи на Московската Патријаршија,

read more
Во Православниот институт во Шамбези отворена новата академска година

21 октомври 2014 лето Господово На 18 октомври во Богословскиот институт во Шамбези, којшто е сместен во Православниот центар на Вселенската Патријаршија, беше от

read more
Во Софија се собираат сведоштва за канонизација на архиепископот Серафим

21 октомври 2014 лето Господово Подворјето на Руската Православна Црква во Софија – храмот „Св. Николај Чудотворец“, познат кај народот како „Руска црква“, собира сведоштва од луѓе к

read more
Антиохискиот Патријарх Јован ќе ја посети Света Гора Атон

20 октомври 2014 лето Господово Во вторник 28 октомври Патријархот со својата придружба, како што се очекува, ќе пристигне во престолнината на Света Гора, Кареја, каде за него е предвиден тор

read more
Митрополит Амфилохиј: на Балканот зема замав нео-османизмот

20 октомври 2014 лето Господово Според мислењето на митрополитот Црногорско-Приморски Амфилохиј, на Балканот нео-османизмот зема сѐ поголем замав. Тоа може јасно да се види во настроение

read more
Археолози открија византиски манастир во Израел

20 октомври 2014 лето Господово Археолози од Израел открија рановизантиски манастир на околу 30 км западно од Ерусалим. Тие сметаат дека,  и покрај тоа што во о

read more
Исламски милитанти распнаа малолетник на крст

19 октомври 2014 лето Господово Исламски милитанти јавно распнаа и погубија малолетник, кого претходно го обвинија за недозволено фотографирање на штабот н

read more
Судија во САД поднесе оставка, одбивајќи да регистрира еднополови бракови

19 октомври 2014 лето Господово Легализацијата на еднополовите бракови во американската држава Северна Каролина, го поттикна вработениот во локалниот административен суд да напише барање за оставка,

read more
Црквата е спремна активно да се бори против откажувањето на мајките

од новороденчињата 18 октомври 2014 лето Господово Советот на Владата на Руската Федерација на тема старателството во областа на социјалната работа,

read more
Терористите на ИДИЛ се плашат од женските баталјони

18 октомври 2014 лето Господово Борците на терористичката група „ИДИЛ“, се трудат да ги избегнат судирите со курдските женски баталјони. Причината за стравот на такфиристите пред сѐ леж

read more
Руската црква апелира до унијатите да престанат со активностите

против неа во Украина 18 октомври 2014 лето Господово Претставникот на Московската Патријаршија апелира до унијатите да се воз

read more
Александрискиот Патријарх беше во посета на најсиромашните делови на Најроби

17 октомври 2014 лето Господово Во раните утрински часови на 12 октомври Блаженејшиот Патријарх Александриски и на цела Африка, пристигна во Најроби (Кенија), на претстојателска посета, соо

read more
Руски монаси ќе произведуваат луксузни италијански сирења

16 октомври 2014 лето Господово Монасите од манастирот „Преображение Христово“ на островот Валаам на Ладошкото езеро, го усвоија производството на елитни италиј

read more
Антиохиската Црква: Луѓето на Сирија плаќаат

плаќаат со својата крв за нечии туѓи, непознати интереси 16 октомври 2014 лето Господово На 09 октомври се одржа редовната седница на Свештениот Синод на Антиохиската Православна Црква, под претседателство на нејз

read more
Акција на посвојување во Државната палата на Руската Федерација

15 октомври 2014 лето Господово На 01 ноември 2014 год., во државната палата на Руската Федерација под паролата „Посвој го идниот параолимпиец“, доброволци од Сојузната Социјална Младинска орга

read more
Ракополагање на новиот митрополит Гревенски, г. Давид

13 октомври 2014 лето Господово Вчера, 12 октомври 2014, во храмот на свети Димитриј Солунски, во умилителна атмосфера, се оствари ракополагањето во епископски чин на новоизбраниот митрополит на Г

read more
Сатанистички книги ќе бидат делени на децата во американските училишта

10 октомври 2014 лето Господово Учење за сатанизмот по училиштата - звучи како материјал за хорор филм, но одлуката на Американскиот суд во врска со Законот за религиозни слободи, им одобри на сатанистите во Флорида да им делат на децата во државните школи едукативен материјал за нив

read more
Храмот „Св. Александар Невски“ во Софија премина во сопственост на БПЦ

09 октомври 2104 лето Господово Неопределениот статус на храмот „Св. Александар Невски“, кој е белег на бугарскиот главен град, беше откриен во 2012 год., во врска со почетокот на ак

read more
Естонскиот Парламент го усвои законот за регистрација на истополови заедници

09 октомври 2014 лето Господово Со два гласа повеќе Парламентот на Естонија денес го усвои законот за соживот, кој овозможува официјално регистрирање на односот на луѓето ш

read more
185 Цркви запалени во Нигерија во последните 2 месеци

08 октомври 2014 лето Господово Во Нигериската област Маидугури, за два месеци торористите на „Боко Харам“ изгореа 185 цркви. 190 илјади жители ги напуштија своите домови за да избегаат од насилството. Ова го соопштува ватиканското агентство „Fides“, според сведочењето на свештен

read more
Државната Дума определи список на места каде може да се извршуваат

религиозни обреди без разрешение од власта 08 октомври 2014 лето Господово Државната Дума, на второто и третото читање ги усвои поправките во законот „За слободата на совеста и за религиозните здруженија“ определу

read more
Меѓународен теолошки конгрес во Букурешт

08 октомври 2014 лето Господово На 06 октомври 2014 год., во националниот центар „Dumitru Stăniloae“, започна Меѓународниот конгрес на тема „Смислата и важноста на Светата Тајна Исповед и на Светата Тајна Евхаристија во современата православна теологија, духовност и мисија“.

read more
Во Черкаската област го запалија сатанскиот „храм“

07 октомври 2014 лето Господово Во селото Пастирско на Смелјанскиот реон од Черкаската област, во ноќта на 03 октомври непознати луѓе ја запалија куќата во која се наоѓаше сатанистичкиот „храм

read more
Црквата советува секој ден да се чита Евангелието

07 октомври 2014 лето Господово Во Руската Црква повикаа на секојдневно читање на Евангелието и потенцираа како тоа правилно да се прави. „Веројатно, има малку луѓе во Црквата кои ја прочитале целата Библија, но Црквата отс

read more
Патријарх Кирил му се заблагодари на Путин

за грижата за духовната состојба на народот 07 октомври 2014 лето Господово Патријархот Московски и на цела Русија, Кирил, му го честита на претседателот на Русија Владимир Путин неговиот роденден.

read more
Албанската Православна Црква продолжува со социјалната кујна за сиромашните

06 октомври 2014 лето Господово Црквата се раководи од Христовите зборови  во своето учење и дела. Имајќи на секогаш на ум дека Христос Самиот нѐ учеше да ги љубиме и да им служиме на сите, а осо

read more
Книгата на Светејшиот Патријарх претставена на астрофизичарите

05 октомври 2014 лето Господово Претседателот на СИНФО В. Р. Легоида, се сретна со колективот на специјалната астрофизичарска обсерваторија РАН и на научните сорабо

read more
Шпанските археолози: пронајдоа едно од најраните изображенија на Исус Христос

05 октомври 2014 лето Господово Најдената плочка потекнува од IV век и е една од најраните изображенија на Исус Христос, соопштува Christian Today. Се претпоставува д

read more
Патријархот Грузиски Илија II ќе биде кум на повеќе од 600 бебиња

04 октомври 2014 лето Господово Во овој период, Католикос Патријархот Илија II ќе стане кум на 621 дете, соопштува Новости-Грузија. На новокрстените Светејшиот ќе им подари свидетелство за крштение и крст

read more
Во Германија се одржа марш против прогоните за верата на Блискиот Исток

02 октомври 2014 лето Господово Членови од различни религиозни општини бараат да се воспостави „заштитна зона“ во регионот, со цел да се заштитат верските малцинства од тероризмот на ИДИЛ, соопштува Седм

read more
Психолозите советуваат: На децата повеќе да им се чита од Библијата

и да се разговара со нив за заповедите 01 октомври 2014 лето Господово Психолозите гледаат голем воспитувачки потенцијал во Библијата и христијанските заповеди. 

read more
Во Стразбур се гради Руски храм

01 октомври 2014 лето Господово Со благослов на Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија, Кирил, церемонијата ја предводеше архиепископот Јегоревски Марко, раководител на Управата на

read more
Во централна Португалија се формира нова христијанска општина

01 октомври 2014 лето Господово Создавањето на нова евхаристиска заедница, се случи како резултат на многубројните молитви од чедата на Руската Православна Црква, кои сега живеат во реги

read more
Министерот за образование во Црковната академија Атонијада

30 септември 2014 лето Господово Министерот за образование, Андреас Ловердос, денес ја посети Светогорската Црковна Академија. Министерот соработуваш

read more
Започна со работа Специјалната меѓуправославна комисија

за подготовка на Сеправославниот Собор 30 септември 2014 лето Господово На 30 септември 2014 год., во Православниот центар на Константинополскиот патријархат во Шамбези, близу Женева, започна со работа специјалната

read more
Естонија: Црквата се противи на усвојувањето

на законот за регистрација на хомосексуални „парови“ 30 септември 2014 лето Господово Естонската Православна Црква - Московски Патријархат, повика да се изврши молебен пред масовниот протест против Законот за сожителс

read more
Родениот брат на „калифот“ на ИДИЛ прима христијанство

27 септември 2014 лето Господово Оваа сензационална вест ја пренесе катарскиот канал „Ал-Џазира“. Братот на водачот на исламската терористичка групација ИДИЛ кој се прогласи за калиф, се обраќа во христијанската вера,

read more
Владимир Легоида: „Православното новинарство може да биде само Христоцентрично“

23 септември 2014 лето Господово Претседателот на Синодалниот информативен оддел Владимир Легоида, на средба со учесниците на VI Mеѓународен фестивал за православни медиуми „Верата и светот“, претстави посеб

read more
„Благодарение на Бурановските бабушки“ во Бураново нов храм

22 септември 2014 лето Господово На 12 октомври во Бураново родното место на „Бурановските бабушки“ е закажано торжествено отворање на храмот. Од тој ден па натаму, во црквата ќе може да се одржуваат служ

read more
Во Астрахан судење на врбувачите на борци за Сирија, Египет и Кавказ

22 септември 2014 лето Господово Судот на Советската покраина Астрахан, донесе пресуда за случајот на врбување луѓе во исламскиот регион за учество во илегалната терористичка група во Сирија, Египет и Северен Кавказ, изјави

read more
Патријархот Грузиски ги повика парохјаните на заедничка молитва

21.09.2014 лето Господово Католикос-Патријархот на цела Грузија, Светејшиот и Блаженејшиот Илија II го благословува народот на заедничка молитва на празникот Рожд

read more
Митрополит Фтиотидски Николај: „Европа ја посакува нашата дехристијанизација“

20 септември 2014 лето Господово „Додека ние седиме и не правиме ништо, нашите противници извлекуваат камен по камен од темелите на нашиот живот и Црква, за потоа сѐ само да се сруши“ – изјави митрополитит Фтиотидск

read more
Богородичната икона „Курско-коренаја“ ќе го посети местото на своето наоѓање

19.09.2014 лето Господово Од 23 септември до 4 октомври чудотворната икона на Божјата Мајка „Знамение“ Курско-коренаја ќе се наоѓа во Курската епархија, соопштува „Благове

read more
Турските Учебници: „христијаните – инструменти на непријателските сили“

19.09.2014 лето Господово Министерството за Образование на Турција продолжува да спроведува засилена идеолошка борба против христијанството и христиј

read more
Христијански ракопис, стар 1500 години, е пронајден во библиотеката во Манчестер

18 септември 2014 лето Господово Вработените во библиотеката „Џон Рајленд“ при Универзитетот во Манчестер, соопштија за

read more
Руската пошта издаде маркица со ликот на св. Сергиј Радонешски

17 септември 2014 лето Господово На поштенска марка е претставена литијна поворка на чиешто чело се наоѓа св. Сергиј Радонешски, во позадина се гледа Свето-Троицката Сергиева Лавра, а на небото - јато гулаби (следбен

read more
Се отвори првото училиште-храм во Екатеринбург

17 септември 2014 лето Господово Како што соопштува „Морал во образованието“, основач на новиот проект е Екатеринбуршката епархија. Отвора

read more
„Со ова победувај“:

Христијаните од Багдад направија осумметарски крст за луѓето од Ниневија 17 септември 2014 лето Господово Милитантите на радикалната терористичка група ИДИЛ, кои сѐ почесто

read more
Патријарх Илија II: Невозможно е да се замисли човек без книги

16 септември 2014 лето Господово „Невозможно е да се замисли човек без книги. Радиото, телевизијата и другите медиуми не се доволни. Длабоките знаење должни

read more
Осветувањето на темелите на храмот „Св. Николај“

 кај Светскиот трговски центар ќе се одржи на 18 октомври 15 септември 2014 лето Господово Чинот на осветување на темелите на храмот  „Св. Николај“, кој е

read more
Во Гватемала започна изградбата на православна болница

  15 септември 2014 лето Господово Медицински објект ќе биде во служба на околу педесет села во регионот, изјавува Седмица.ру  До денес, немаше никаква м

read more
Православно христијанско радио ќе започне со емитување на програма,

во Москва од септември 15 септември 2014 лето Господово Православната христијанска радио станица „Радио Вера“, ќе започне со емиту

read more
Руското Министерство за образование предлага

да се продолжи курсот по православна култура до девет години 14 септември 2014 лето Господово Министерството за образование заклучно до 1 ноември, подготвува предлози

read more
Патријарх Кирил:

Должни сме да ги промениме недовербата и стравот што постојат во врска со многудетноста 11 септември 2014 лето Господово Светејшиот Патријарх Московски и на цела Русија Кирил се обрати на

read more
Во Атонскиот манастир Дионисијат ќе биде вратен украден ракопис

11 септември 2014 лето Господово Уникатен ракопис од XII век бил украден од Атонскиот манастир Дионисијат во 1960 год.. Тој долго време бил во приватени колекции, а во 1983 год. би

read more
Во Грузија разработена програма за спасување на манастир – пештера

07 септември 2014 лето Господово Грузиската Влада усвои решение за започнување на проект за спасување на пештерскиот  манастирски комплекс Вардзиа, во регионот Самцхе Џавахети, соопштува Новости-Грузија. В

read more
Во Руската престолнина ќе се одржи Меѓународен Форум во одбрана на семејството

6 септември 2014 лето Господово Центарот за Национална Слава и Фондот „Св. Андреј Првоповикан“, во рамките на националната програма „Светоста на мајчинството“, потоа

read more
Во Египет коптските христијани протестираат против забраната за градење цркви

06 септември 2014 лето Господово Пред 4 год., коптската црква посветена на св. Авраам во селото Мит Нама од епархијата Шубра ал-Хаима (на брегот на Нил) доби д

read more
Во Петербург е најавена литија со многу илјади учесници

06 септември 2014 лето Господово На денот кога се навршуваат 290 год., од пренесувањето на моштите на св. Александар Невски, 12 септември, во Санкт Петербург е п

read more
Архиепископ Хризостом II: Кипраните – жртви на турската инвазија

5 септември 2014 лето Господово „Кипар, по својата географска положба во источниот дел на Медитеранот, е средишна точка на спојот меѓу Европа, Азија и Африка. A неговите жители – по

read more
Геј парадите нанесуваат удар по светите вредности на луѓето од Молдавија

4 септември 2014 лето Господово ИНТЕРФАКС – Синодот на Православната Црква во Молдавија ги осуди геј парадите и законот „За гарантирање на рамноправност“ усвоен од стр

read more
Патријархот Антиохиски Јован X се сретна со семејствата на паднатите херои

4 септември 2014 лето Господово Блаженејшиот Патријарх Антиохиски и на целиот Исток, Јован X, изјави дека и покрај тешките околности со кои се соочува земјата, си

read more
Нема да се дозволи геј–парада во Крим – Аксенов

02 септември 2014 лето Господово Претставниците на сексуалните малцинства нема да можат да спроведуваат јавни настапи во Крим, изјави вода

read more
ИДИЛ се заканува на Православната Црква во Триполи, либанската армија реагира

02 септември 2014 лето Господово Либанската армија е силно ангажирана во северниот дел на Триполи, од вторник утрото, за да ги успокои стравовите во врска со зак

read more
Русија го повикува Западот и Блискиот Исток да престане да флертува со исламисти

02 септември 2014 лето Господово Москва ги повикува западните партнери да придонесат за исполнување на резолуцијата на ОН којашто беше усвоена непосредно пред ситуацијата со терористите на ИДИЛ, пишува денес Седм

read more
Објавени докази за сквернавењето на разрушениот манастир во Малула (видео)

01 септември 2014 лето Господово Една година подоцна, откако терористите на Ан – Нусра го освоија древниот христијански град и почнаа да ги осквернуваат неговите светињи, о

read more
Патријарх Кирил:

Рушењето на школите и образованието – тоа е рушење на потенцијалот на нацијата 01 септември 2014 лето Господово Патријархот Московски и на цела Русија Кирил, во текот на средбата со

read more
Египетски новинари: ИДИЛ е создадена

 од страна на Запад со пари од монархиите на Арапскиот Залив 29 август 2014 лето Господово Новинарот Хамди Хамуда во ед

read more
Сомалиски терористи извршија егзекуција на христијанин

29 август 2014 лето Господово Терористите на „Ал - Шабаб“ уште од 2005 год., активно работат на чистење на христијаните и нивните храмови од

read more
Комисијата на ОН го објави извештајот за ѕверствата

на исламистите од ИДИЛ во Сирија 29 август 2014 лето Господово „Телата на убиените се изложени на јавно место, често во положба на расп

read more
Патријарх Кирил: Животот според законот на сопственото „јас“ не води кон среќа

29 август 2014 лето Господово Во својата проповед на празникот „Успение на Пресвета Богородица“, Светејшиот Патријарх Кирил напомна дека животот според законот на со

read more
Повеќе од 200 луѓе беа крстени во Руанда

25 август 2014 лето Господово Преосветениот епископ Бурундиски и Руандски, Инокентиј, пристигна од Бужубури (каде се наоѓа неговата епископск

read more
Луѓето од Средниот Исток му заблагодарија на Патријарх Кирил:

За неговите напори да ги заштити христијаните во регионот 24 август 2014 лето Господово Неговата Сесветост Патријархот Московски и на цела Русија, Кирил и Одделот за

read more
На телевизискиот канал „Култура“ се дава премиера на филмот „Православието во Ам

24 август 2014 лето Господово На 24 август на телевизискиот канал „Култура“, се емитува премиера на документарниот филм на митрополитот Волок

read more
Хавајската Ивиронска мироточива икона во посета на Алјаска

24 август 2014 лето Господово Во текот на последните две недели од јули Хавајската Ивиронска мироточива икона патуваше низ Алајска. Бројни чудеса и благослови им беа дарувани преку неа на верните. Н

read more
15 илјади поклоници одат во литија кон Почаев

23 август 2104 лето Господово Во Виницката област околу 15 илјади поклоници тргнаа на литија, со која за 9 дена мора да поминат 300 километри. За ова соопштува Православие во Украина.

read more
Во Хабаровск мироточи иконата на св. Инокентиј Московски

22 август 2014 лето Господово На 20 август 2014 год., во храмот при Хабаровската духовна семинарија започна да мироточи иконата на небесниот покровител на

read more
Заврши летниот православен камп за 2014 г. во Хаџидимовскиот манастир

20 август 2014 лето Господово На 15 август - денот кога по нов календар се празнува Успението на Божјата Мајка – торжествено беш

read more
Претстојателот на Руската Православна Црква се обрати кон ООН,

 Советот на Европа и ОБСЕ со писмо за фактите за притисоците над Украинската Православна Црква во услови на вооружениот конфликт на југоисточна Украина 19 август 2014 лето Господово На 18 август 2014 година, Светејши

read more
Грузиската Православна Црква потпиша договор со Министерството за Одбрана

19 август 2014 Во неделата Грузискиот Министер за Одбрана потпиша меморандум со Православната Црква во земјата. Договорот беше потпишан во Свето-Троичкиот соборен храм помеѓу Министерот за Одбрана

read more
Слово на Светејшиот Патријарх Кирил

 после Литургијата во Голготско-Распетиевиот скит на Соловецкиот манастир 17 август 2014 лето Господово На 17 август 2014 г., во 10-та недела по Педесетница, Неговата Светост,

read more
Терористите на ИДИЛ казнија христијани поради „откажување од вистинската вера“

18 август 2014 лето Господово Членовите на исламската терористичка група ИДИЛ, го продолжуваат гонењето на некогаш многуконфесиона

read more
Востоличен митрополитот на Киев и цела Украина, Онуфриј

18 август 2014 лето Господово Востоличувањето на Неговото блаженство митрополитот Киевски и на цела Украина, Онуф

read more
Албанскиот архиепископ освети храм

16 август 2014 лето Господово Архиепископот на Тирана, Драч и цела Албанија, г. Анастасиј го освети новиот храм на светите Четириесет маченици и беше објавен за почесен граѓанин на општината Алико.

read more
Појасот на Пресвета Богородица вратен во древниот храм „Ум аз-Зинар“во Хомс

16 август 2014 лето Господово Прославувањето на празникот Успение на Пресвета Богородица беше чиноначалствувано од страна на Неговата Светост, Патријархот Моран мор Ингнатиј Афрем II во сирискиот православен храм посветен на Појасот на Пресвета Богородиц

read more
Во Пресвета Богородица Сумела отслужена умилителна и трогателна Литургија

15 август 2014 лето Господово Со Божествената Литургија во свештениот манастир на Пресвета Богородица Сумела во областа Понт во Турција, по петти пат чиноначалствуваше Вселенс

read more
Учесниците на „Селигер 2014“ предлагаат

 да се утврди во Уставот на РФ особената улога на Православието 15 август 2014 лето Господово Учесниците на Младинскиот Форум „Селигер 2014“ решија да истапат со законодавна иницијатива до властите,

read more
Руски археолози го пронајдоа печатот на Вселенскиот патријарх Атанасиј I

14 август 2014 лето Господово Научници од археолошкиот институт на Руската Академија на Науките го пронајдоа личниот печат на Вселенскиот патријарх Атанаси

read more
Обраќање на Светејшиот Патријарх Кирил:

кон претстојателите на Помесните Православни Цркви во врска со ситуацијата во Украина 14 август 2014 лето Господово Во врска со ситуацијата во источна Украина, каде веќе неколку месеци не

read more
Заврши литијата до Рилскиот манастир

14 август 2014 год. Веќе пета година по ред се спроведува иницијативата за изминување на патот од Софија до Рилскиот манастир со пешачење, созерцавање, молитва и духовни разговори. Оваа година на веќе традиционалната литија се приклучија околу 100 поклон

read more
Во САД ги отстрануваат Библијата и христијанската символика од

 хотелите на Воената Морнарица 14 август 2104 лето Господово Во САД  атеистите добија директива за отстранување на Библијата и христ

read more
Московска Патријаршија: Изборот на митрополит Онуфриј

 ја зајакнува надежта за мир 13 август 2014 лето Господово Московската Патријаршија го поздрави изборот на светиот Митрополит Киевски и на цела Украина, преку шефот на

read more
За Претстојател на Украинската Православна Црква е избран:

Митрополитот Черновицки и Буковински Онуфриј  13 август 2014 лето Господово На 13 август беа објавени податоците од изборот на митрополитот Киевски и на

read more
Пораката на архимандрит Христофор Атала до христијаните од Средниот Исток

Август 2014 Вие, христијани од Средниот Исток, „Де не се плаши срцето ваше, верувајте во Бога и во Мене верувајте“(Јован 14,1

read more
Почитуваниот лик на Почаевската Мајка Божја

пристигна во Свјатогорскиот украински манастир 12 август 2014 лето Господово На 10 август, денот на празнувањето на Смоленската икона на Мајката Божја, во

read more
Терористите на Боко Харам убија околу 100 христијани во Нигерија

12 август 2014 лето Господово По неколкунеделни напади на селата во околината на претежно христијанскиот град Гвоза, држава Борно, и

read more
Во епархиите за една година отворени десет нови центри за заштита на мајчинствот

11 август 2014 РПЦ годинава отвори нови центри со комплексна поддршка кон мајчинството во десет градови на Русија, па сега нивната вкупна бројка е шеес

read more
Грузискиот патријарх повика кон приклучување на проектот „Книга за секое село“

11 август 2014 лето Господово Католикос – Патријархот на Грузија Илија II, ги предаде книгите на таканаречената „Подвижна библиотека“. Создадена во рамк

read more
Годинава не се појавија „змиите на Пресвета Богородица“ во Кефалонија

10 август 2014 лето Господово Жителите на селата Маркопуло и Аргинија на Грчкиот остров Кефалонија се загрижени бидејќи оваа година не се појавија т

read more
Поглаварите на Црквите од Блискиот Исток ја повикаа Меѓународната Заедница

да го прекине прогонот на христијаните во регионот 10 август 2014 лето Господово Поглаварите на христијанските  Цркви од Блискиот Исток, испратиле апел до

read more
Во Луганск пристигна Порт-Артурската икона на Божјата Мајка

7 август 2014 лето Господово Во Луганск е донесена чудотворната Порт-Артурска икона на Божјата Мајка, соопштува каналот „Луганск 24“.

read more
Во Екатеринбург се одржа литија за поддршка на мирот во Земјата

7 август 2014 лето Господово Во средата, на денот кога се слави споменот на руските кнезови Борис и Глеб, во Екатеринбург се одржа литија за поддршка на мирот во земјата, соопштува И

read more
Брод – Црква ќе плови за добротворни цели по реката Об

6 август 2014 лето Господово Од 15 – 31 август, духовно-образовна и медицинско-социјална помош ќе добијат жителите од оддалечените села од Сузунската, Ординската, Искитимската

read more
Повеќе од илјада луѓе станаа слушатели

на Единиот центар за далечинско образование на младински водачи 6 август 2014 лето Господово Во април 2014 год., започна со работа единствениот центар за далечинско

read more
Во Дагестан, отворен Првиот Меѓународен меѓурелигиски младински форум

5 август 2014 лето Господово На 4 август 2014 год., на територијата на рекреативниот центар „Кизлярская Лагуна“, кој се наоѓа на брегот на Каспиското море во

read more
Ѓаконија Агапе продолжува со обучување и нови иницијативи во Албанија

3 август 2014 лето Господово Ѓаконија Агапе (служба на љубовта) - општествената, развојна и хуманитарна служба на православната афтокефална црква на Албани

read more
Антиохиска Патријаршија:

Христијаните од Блискиот Исток ќе останат во своите земји 3 август 2014 лето Господово

read more
Светејшиот патријарх Кирил се сретна со дечињата од Сирија

01 август 2014 лето Господово По Божествената Литургија, во храмот посветен на великомаченикот „Св. Георгиј Победоносец“, на Поклонаја Гора во Москва се случи средба на Све

read more
На покана на Фондацијата „Андреј Првоповикан“

сириските сирачиња дојдоа на одмор во Русија  30 јули 2014 лето Господово На покана на Фондацијата „Андреј Првоповикан“ и Центарот за национална

read more
Патријарх Кирил: Евангелското слово не умира

30 јули 2014 лето Господово „Зошто и во XXI век во Москва, во современата метропола, ние се собираме за да го прославиме името на рамноапостолниот кнез Владимир?“ – им посочи на на верниците што се молеа во храмот на Х

read more
Во водите на реката Свијага се изврши соборно крштение

30 јули 2014 лето Господово На 28 јули на денот на празникот на светиот рамноапостолен кнез Владимир и државниот празник на Крштението на Русија, митрополитот

read more
Руската Црква востанови Ден на трезвеноста

29 јули 2014 лето Господово Светиот Синод на Московската патријаршија реши да биде востановено годишно празнување на Денот на тр

read more
Николај Месогејски: „Опасноста не е ако човекот потекнува од животните,

туку ако стане како нив“ 29.07.2014 лето Господово Интервју со митрополитот Месогејски и Лавреотикиски, г. Николај за темата на еволуцијата на човечкиот вид.

read more
Сослужение во чест на св. рамноапостолен Владимир и Крштението на Русите

29 јули 2014 лето Господово Со големо торжество беше прославен споменот на светиот кнез Владимир и споменот на Крштевањето на Русите во Укра

read more
На Тајван локално семејство прими Православие

29 јули 2014 лето Господово На Тајван, на 26 јули, после празникот на светите отци на Шестиот Вселенски Собор, настојателот на Подворјето на Руската правосл

read more
Конгресмен го прекори Обама за игнорирање на геноцидот во Ирак

28 јули 2014 лето Господово Републиканскиот Конгресмен на Вирџинија Френк Волф во четвртокот ја обвини администрацијата на Обама за игнорирање на геноцидот врз ирачките христијани, велејќи дека „христијанството

read more
Грузиската православна црква против грузискиот Exit

27 јули 2014 Постсоветскиот Exit, се нарекуваше Република КаЗантип. Сѐ уште се нарекува така, ама не му се пишува добро. 

read more
Фтиотида: „Да бидете добри христијанки и добри мајки“

25 јули 2014 Во третиот период од црковните кампови што се одржуваат при Светата Митрополија на Фтиотида, од средата 23 јули, учествуваат 180 девојки од основните и средните учил

read more
Екстремистите запалија 1800 години стара црква во Ирак

23 јули 2014 Припадниците на радикалната исламска терористичка група ИДИЛ, во саботата го запалија 1800 години стариот храм на Асирската црква во Мосул, втор г

read more
Ирак: Џихадистите ги протераа монасите од еден древен манастир

22 јули 2014 Џихадистите во Ирак го освоија древниот христијански манастир близу Мосул на север од земјата и ги протераа монасите, известува Благовест инфо, пови

read more
Православно ракополагање во Бујумбура

21 јули 2014 По благословот на Неговата Светост Теодор II, Патријарх Александриски, новиот ѓакон, отец Максим беше ракоположен во неделата 20 јули, во храмот „Пресвета Богородица“

read more
Џихадистите во Ирак прогонија стотици илјади христијани од нивните домови

19 јули 2014 Стотици христијански семејства беа протерани од домовите во ирачкиот град Мосул, откако џихадистите на ИДИЛ им поставија ултиматум до 12 ч. на пладне да се произнесат. „Напуштете или ќе би

read more
Проповед на Светејшиот Патријарх Кирил

 на денот кога се слави споменот на преподобниот Сергиј Радонежски во Троице-Сергиевата лавра 5/18 јули 2014 лето Господово Годишното одбележување на 18 јули како празник на наоѓањето на чесните мошти на преподобни

read more
Помен за блаженоупокоениот Старец Георгиј Капсанис

16 јули 2014 Во Светогорски молитвен дух, непосредно пред свештениот манастир Григоријат се одржа четириесетдневен помен за блаженоупокоениот Старец Георгиј Капсани

read more
Сеноќно бдение во Троица-Сергиевата лавра во спомен на Св. Сергиј Радоњешки

17 јули 2014 На повечерието од празникот на Св. Сергиј Радоњешки, патријархот Московски и на цела Русија Кирил направи сеноќно бдение на соборниот плоштад на Троица-Сергиевата Лавра. На Негова

read more
Свечена литија од градот Хотково до Сергиев Посад

16 јули 2014 год. На 16 јули 2014 год. започнаа основните општоцрковни торжества посветени на празнувањето на 700-годишнината од раѓањето на преподобен Се

read more
Ирачките христијани:

Тоа што ИДИЛ ги откопа моштите на пророкот Јона е лош знак 16 јули 2014 Се смета дека членовите на џихадистичката група ИДИЛ ги от

read more
Руските деца се молат за мир и благоденствие во Украина

16 јули 2014 Литургија, детски молебен и детска литија со особена молба за мир во Украина и Русија, а исто така и литија во спомен на загинатите деца во воениот конфликт во Југ

read more
Мини, паднати во близина на храм во Луганскиот регион, не експлодираа

16 јули 2014 „Во последните неколку дена не престануваат воените дејствија околу градот Александровск“ – соопштува веб сајтот на Свјато-Вознесенскиот Собор на Александ

read more
Радикалните исламисти во Либан:

„Ќе ги замолчиме камбаните на многубошците“ 15 јули 2014 Во своите соопштенија, поместени на со

read more
Мосул: Киднапираните монахињи и сирачиња пуштени на слобода

15 јули 2014 Двете монахињи, а исто така и трите сирачиња киднапирани во Мосул, на 15 јули беа пуштени на слобода од страна на исламистите – известува информативниот портал, повикувајќи се на изјавата на пат

read more
Намесникот на Свјатогорската Успенска Лавра во Украина:

„Во ова тешко време ние даваме испит пред Бога за своето христијанство“ 14 јули 2014 Во Свјатогорската Успенска Лавра 470 бегалци најдоа свое прибежиште. Најмладиот - 1 недела, а најстариот 95 години.

read more
120 илјади луѓе го посетија гробот на Старец Пајсиј Светогорец

14 јули 2014 Пред дваесет години (12 јули 1994) отиде при Господа Старец Пајсиј (Езнепидис)Светогорец. На 12 и 13 јули многумина пристигнаа за да му оддад

read more
Направен е превод на Четвороевангелието и на Лезгински јазик

10 јули 2014 лето Господово Во 2014 г. Институтот за превод на Библијата го објави првиот превод на Четвороевангелието на лезгински јазик.

read more
Коница – Тридневен настан за 20-годишнината од упокојувањето на Старец Пајсиј

08 јули 2014 Општина Коница, во соработка со Дринуполската, Погонијанската и Коницка митрополија, организираат настан, во Коница од 12 – 14 јули, со тема „Почитта кон Старец Пајсиј – 20 год., од неговото упокојување“.

read more
Патријарх Кирил: Плод на ропството на гревот е смртта

07 јули 2014 „Ако човекот ја изгуби својата слобода, ако стане роб на гревот, тогаш настапуваат страшни последици“, истакна Свјатејшиот патријарх Кирил за време на проповедта во Новодевичкиот манастир на 06 јули

read more
Во Хабаровск крстено првото дете

 родено благодарение на активностите на Службата за советување пред абортус 07 јули 2014 На 05 јули 2014 год., се изврши крштение на првото дете родено благодарение

read more
Си замина при Господа Блаженејшиот митрополит Киевски и на цела Украина Владимир

05 јули 2014 лето Господово  На 05 јули 2014 г. си замина при Господа Претстојателот на Украинската Православна Црква, Блаженејшиот митрополит Киевски и на цела Украина Владимир.

read more
Коментар по повод вчерашните протести во главниот град

22 јуни/5 јули 2014 лето Господово Сакајќи да дадеме свој коментар по повод вчерашниот немил и неетички нaстан, кога во главниот гр

read more
Грузиска патријаршија:

Продажбата на земјата на странци ја загрозува егзистенцијата на државата 04 јули 2104 Патријархот Илија II ги повикува властите во земјата да го запрат порцесот на

read more
5 години од денот на упокојувањето на Старец Јосиф Ватопедски

4 јули 2014 На 01 јули се навршија 5 год., од претставувањето на Старец Јосиф Ватопедски. Во Ватопедската обител беа отслужени сеноќно бдение и панихида, соопштува AgionOros.ru. Споменот на Старецот Јосиф го одбележаа митрополитот Лифадски Николај, епископот А

read more
Осветување на храмот на светите Рафаил, Николај и Ирина

03 јули 2014 Во третиот ден од месец јули, денот во кој го чествуваме празникот на пронаоѓањето на светите мошти на светиот маченик Ра

read more
Германија ѝ ја врати на Русија украдената икона од XIX век

03 јули 2014 На една од православните парохии на Костромската област ѝ е вратена стара икона на Светите Првоврховни Апостоли Петар и Павле, запленета во Германија,

read more
Во Москва ќе се одржи конференција посветена на

 Старец Пајсиј Светогорец и Св. Козма Етолски 03 јули 2014 Оваа година се навршуваат 300 лета од денот на раѓањето и 235 год., од маченичкиот кра

read more
Сан Франциско: XIII Младинска Конференција на православната дијаспора

 започна со молебен кон Св. Јован Шангајски Во четвртокот, 27. Јуни, првиот aрхиереј на Руската задгранична црква, Неговото Високопреосвештенство г. Иларион, митрополитот на Источна Америка и Њујорк, одржа молебен кај Светиот

read more
Завршен извештај од антиохиската конференција

Антиохиска заедница: Аспекти и потреби  Од 25 – 28 јуни 2014, Неговото Блаженство Јован Х Патријарх на Антиохија и целиот Исток, заедно со свештенството од Светиот Синод, ги пов

read more
Севастополци предадоа мошти од Св. Георгиј Победоносец и Св. Теодор Ушаков

28 јуни 2014 Добротворната фондација на светиот маченик Бонифациј и подари на Црноморската руска флота кивот со моштите на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец,  Св. Теодор Ушаков (адмирал), како и честичка од Животворнио

read more
Набљудувачи на ОБСЕ ослободени со посредство на Свјатејшиот патријарх Кирил

27 јуни 2014 Членови на мисијата на ОБСЕ која се одржува во регионот на Донецк, беа ослободени од милицијата со посредство на Руската Православна Црква, објави с

read more
Јаболковото дрвце проговори!

 Неверојатна икона од Св. Ирина Хрисоваланту пронајдена во Валсамата, Кефалонија 27.06.2014 год. Малото Јаболково дрво проговори и ја откри вистината во своите корени!

read more
Девојче почнало да заздравува по молитвите кон Св. Лука Кримски

25 јуни 2014 По преживувањето на удар во 2013, на девојчето ѝ се умртвила 1/5 од мозокот, 4 месеци била на респиратор, без движења, на ништо не реагирала, се х

read more
Во автобусите во Хабаровск ќе се емитува православна телевизија

25 јуни 2014 Во јавниот превоз на Хабаровск ќе се појави нов информативен канал, кој ќе соопштува за православниот живот на територија

read more
Синодот на Украинската Православна Црква предупредува:

Свештениците да се воздржуваат од политика и пропаганда 19 јуни 2014 Светиот Синод на Украинската Православна Црква - Московска патријаршија на 19 ју

read more
Обретение на моштите на преподобен Јустин Поповиќ

19 јуни 2014 Како што соопштува сајтот apologeticum.ro, во Србија, во манастирот посветен на светите Архангели – Ќелије, на 12 јуни 2014 год., беше прославено обретението на моштите на Преподобниот Јустин Поповиќ, голем т

read more
Известување на Светиот Синод на БПЦ во врска со геј парадата 2014 во Софија

17 јуни 2014 По повод претстојната геј парада на 21 јуни 2014 год., во Софија, Светиот Синод на БПЦ – Бугарска патријаршија одново се обраќа кон државните и општински институции, како

read more
Римокатоличкиот свештеник Константин Симон, се обрати во Православие

17 јуни 2014 Архиепископот Амвросиј од Петерхоф го изврши чинот на присоединување на католичкиот свештеник Константин Симон кон православната црква. Oваа вест за обраќањето на кат

read more
Обраќање на Неговата Сесветост Патријарх Кирил,

до сета полнота на Руската православна црква 17 јуни 2014  Сесветиот Патријарх Московски и на цела Русија, Кирил, излезе со обраќање кон

read more
Патријарх Илија II: Народот треба да е блиску до своите корени

16 јуни 2014 Гледајќи го епископот Доситеј во ново образуваната Белгиска и Холандска епархија на Грузиската православна црква, нејз

read more
Промена на свештената Епистасија на Света Гора

14 јуни 2014 Утрово, во согласност со Типикот на Света Гора, се изврши промена на свештената Епистасија, каде што нов Протепистат е старецот Симеон Дионисија

read more
Донбас:Свјатогорската Лавра им даде засолниште на 400 бегалци,од нив 100 се деца

13 јуни 2014 400 бегалци, меѓу кои 100 деца и бремени жени, засолни во своите манастирски ѕидови Свјатогорската лавра (во градот Свјатогорск). Оваа информација на сајтот „Право

read more
Чистењето на Ирачките христијани влегува во својата завршна фаза

11 јуни 2014 Владата на Мосул, вториот по големина град во Ирак, падна преку ноќ во рацете на џихадистичката Исламска Држава на Ирак и Левант (ИДИЛ),

read more
Кај моштите на Св. Лука извршен чин на осветување на медицинските мантили

11 јуни 2014 Со благослов на митрополитот Симферополски и Кримски Лазар, на 10 јуни во 07 ч., во Симферопол во Светотроичкиот женски манастир, кај моштите на Св. Лука се изврши

read more
Хеврон: До стеблото на дабот Мамвриски се појавија млади фиданки

11 јуни 2014 На третиот ден од празникот на Света Троица, духовништвото при Руската Духовна Мисија во Ерусалим на чело со игуменот Теофан традиционално се упати кон Хеврон, каде како што е позн

read more
Киднапирани уште 20 жени во Нигерија

Понеделник, 09 Јуни 2014 18:38 Вооружени лица, наводно припадници на терористичката група Боко Харам, киднапирале 20 жени во североисточниот дел на Нигерија, во близина на градот Чибок, каде на 15 април исламистички бо

read more
Опелото на старец Георгиј Капсанис во Солун

26 мај/8 јуни 2014 лето Господово Чесна е во очите на Господа смртта на Неговите преподобни (Пс. 115, 6) Преселувањето од овој привр

read more
Се упокои проигуменот на Свештениот манастир „Григоријат“, Георгиј Капсанис

08 јуни 2014 Според информациите на Ромфеа, се упокои проигуменот на свештениот манастир „Григоријат“ на Света Гора, архимандритот Георгиј Капсанис.

read more
Патријарх Кирил: на народот Божји особено сега му се потребни вистински пастири

07 јуни 2014 Патријархот на Москва и цела Русија Кирил на 04 јуни 2014 год., го поздрави митрополитот Одески и Измаилски Агатангел, како и ректорот, професорите и студентите на Духовн

read more
Православните свештеници во Украина се напаѓани и од унијатите и расколниците

5 август 2014 ПРЕДУПРЕДУВАЧКО СООПШТЕНИЕ ОД ИНФОРМАТИВНИОТ ОДДЕЛ НА СВЕТИОТ СИНОД НА РУСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА Православните свештеници во Украина кои се држат до христијанските нач

read more
Митрополит Иларион:

Во денешното општество гласот на Црквата често станува глас кој вика во пустината 05 јуни 2014 Пред почетокот на четвртиот Православно-католички форум за религија и култ

read more
Лукашенко: Ако ги изгубиме христијанските вредности – губиме сè

05 јуни 2014 Белорускиот претседател Александар Лукашенко вели дека е недопустливо да се исфрлат христијанските вредности од животот на луѓето. 

read more
Лавров: Западот се оддалечува од Русија зашто таа се враќа кон Православието

05 јуни 2014 Рускиот Министер за Надворешни работи Сергиј Лавров, изјави дека Русија се враќа кон традиционалните духовни вредности и тоа е една од причинит

read more
Повеќе од триесет илјади поклоници учествуваат во Великоретската литија

04 јуни 2014 На 03 јуни 2014 год., во Вјатската епархија започна торжествената литија со изображението на Св. Николај чудотворец од градот Киров во селото Великоретско, на брегот на ре

read more
Се упокои старец Мојсеј од Света Гора

03 јуни 2014 Саботата на 01 јуни, по долга болест се упокои старец Мојсеј од Света Гора соопштува сајтот „Света Гора“. Монахот Мојсеј Светогорец се родил во Атина во 1952 го

read more
Епархиите на Донецк и Горловскиј прогласија строг пост

03 јуни 2014 Верниците се повикани да ги засилат нивните молитви за мир и за запирање на воениот судир. Според една древна црковна традиција верните во Донецк ќе постат строго и ќе се

read more
Претставници на сите православни цркви

на осветувањето на соборниот храм во Тирана 02 јуни 2014 Осветувањето на новиот православен соборен храм „Воскресение Христово“ во

read more
Московската Паријаршија создава служба за спречување на конфликти во храмовите

02 јули 2014 Во најскоро време во московските храмови секојдневно ќе започнат да дежураат  мисионери, во чиишто  обврски ќе влегува пречекот на парохјаните, спре

read more
Христијанката од Судан осудена на смрт ќе биде ослободена

02 јуни 2014 Суданката, осудена на смрт поради откажување од исламот и брак со христијанин, ќе биде ослободена во следните неколку дена, соопштува ве

read more
Четворица патријарси ќе го отворат новиот храм „Воскресение Христово“ во Тирана

31 мај 2014 Во недела (01 мај) четворица патријарси и четворица архиепископи, ќе присуствуваат на отворањето на новиот соборен храм на Албанската православна црква во Тира

read more
Висока Коптска црковна делегација во историска посета

 на Монашката Република на Света Гора 29 мај 2014 Со благослов на папата Теодор II висока делегација на Коптската православна црква на Александрија и цела Африка направи историска посета на светата Монашка Републи

read more
За средбата помеѓу Вселенскиот патријарх и Римскиот папа во Ерусалим

28 мај 2014 Римскиот папа Франциск ја заврши својата тридневна посета во Ерусалим на која оствари средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј. Ова негово историско патување се поклопува со 50 годишнината од средбата помеѓу Вселенскиот патријарх од Константинопол Атинагора, и папата Павле V

read more
Почина на 73 годишна возраст Ликургос Ангелопулос

18 мај 2014 Си замина кај Бога оној кој целиот свој живот Го славеше и воспеваше, великиот учител на Византиска музика Ликургос Ангелопулос, кој ја изгуби битката со бо

read more
Повик за помош за постраданите од поплавите

5/18 мај 2014 лето Господово Сострадувајќи со нашите браќа, кои пострадаа во поплавите и во овие тешки ми

read more
Христијанка осудена на смрт затоа што се одрекла од исламот

15 мај 2014  Во Судан во четвртокот една христијанка била осудена на смртна казна поради нејзината одлука да го нап

read more
Премиерот на Грузија: „Целата наша историја се темели на христијанската вера“

15 мај 2014 Премиерот на Грузија Ираклиј Гарибашвили присуствуваше на петтиот меѓународен симпозиум кој се одржа во организација на Меѓународниот центар з

read more
Киднапираните христијански девојчиња од Нигерија принудени да примат ислам

14 мај 2014 Помина еден месец откако во нигерискиот град Шибок, припадниците на терористичката група „Боко Харам“ киднапираа повеќе од двеста девојчиња – ученички во лок

read more
Донирани над една милијарда рубљи за изградба на 200 храмови во Москва

12 мај 2014 лето Господово Верниците подарија повеќе од милијарда рубљи на Фондот за поддршка на проектот за изградба на 200 православни комплек

read more
Заедничко славење на празникот на светите Браќа Кирил и Методиј во Софија

28 април/11 мај 2014 лето Господово „Колку е убаво и колку е мило кога браќата живеат заедно“ (Пс. 132, 1) Д

read more
Во запален Сириски храм по чудо се спасија стари икони

11 мај 2014 Во стариот Сириски град Хомс „потполно се разрушени и тешко оштетени 11 христијански храмови“, раскажа за Либанскиот весник „The daily Star“, локалниот свештеник Џо

read more
Воденски Јоил: „Неопходно е христијаните

 како критериум за животот да ги земат светиите“ 10.05.2014 год. Со големо торжество и оваа година Агринио го прослави својот заштитник и

read more
Старец Пајсиј Светогорец ќе биде канонизиран во јули

08 мај 2014 Се ближи времето кога Вселенската патријаршија ќе ги канонизира двете важни личности од поновата црковна историја. Се работи за Старец Пајсиј Светогорец

read more
Десетици илјади Перуанци излегоа на демонстрации против еднополовите бракови

07 мај 2014 Десетици илјади Перуанци зедоа учество во демонстрациите во заштита на традиционалното семејство, кои се одржаа во Лима на 03 мај. Демонстрантите протестираа п

read more
Во Ерусалим откриена тврдина на пророкот Давид

06 мај 2014  Израелскиот археолог Ели Шукрон, изјави дека во текот на ископувањата во Ерусалим, ја пронајде легендарната тврдина освоена од древноеврејскиот цар Давид, при

read more
Путин го забрани пцуењето на културни манифестации

Вторник 06 Мај 2014 Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин потпиша нов закон со кој се забранува пцуење во уметноста, но и на културни и забавни манифестации.

read more
Покана за предавање на проф. д-р Владета Јеротиќ:

Кога религиозноста станува психолошки проблем?    На 07. мај 2014 година (среда), во салата „Архиепископ Доситеј“ при Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ – Скопје, со почеток во 10:30 часот истакнатиот психијатар академик проф. д-р Владе

read more
Во Египет пронајденa една од најдревните претстави на Спасителот

05 мај 2014 Група шпански археолози, после детални ископувања, пронајдоа најверојатно една од најдревните претстави на Исус Христос од коптско потекло, пренесува информативниот портал „Tayyar.org“.

read more
Доделена државната награда „Гоце Делчев“

04 мај 2014  Државната награда „Гоце Делчев“ за особено значајно остварување во сите области од науката кои се од интерес за Република Македонија денеска во националното Собрание свечено им беше врачена н

read more
Изјава на патријархот Кирил во врска со новото заострување

 на меѓуграѓанскиот конфликт во Украина 03 мај 2014  Сесветиот патријарх Московски и на цела Русија, Кирил, даде изјава во врска со

read more
Во Одеса прогласена тридневна жалост

3 мај 2014 На 3 мај во 13 : 00 часот, со благослов на Високопреосвештениот Агатангел, митрополит Одески и Измаилски, Преосвештениот Диодор епископ Јужненски, викар на Одеската

read more
Патријарх Кирил: „Господ може да го спаси секој грешник“

03 мај 2014 „Господ може да го спаси секој грешник, дури и оној кому општеството не може да му прости“ – истакна патријархот Кирил во својата проповед на 0

read more
Во Соборниот храм „Св. Владимир“ се одржа божествена Литургија за деца

02 мај 2014 На 01 мај 2014 година, во Свето - Владимирскиот соборен храм во Херсон, беше отслужена божествена Литургија, која во ѕидините на долниот храм на Со

read more
Во родното место на блажена Матрона Московска отворена куќа – музеј

2 мај 2014 Денес во селото Себино во Кимовскиот регион се одржа церемонијата за отворањето на куќата-музеј на блажената старица Матрона Московска, изјавува „Тулские известија

read more
Собрани средства од Романската Црква за сириските христијани

30 април 2014 Во сите цркви и манастири на Романската патријаршија започна собирање на помош за сириските христијани и за оние од другите области на Средниот исток, од кои многу станаа жртви на прогонство и насилс

read more
Турскиот премиер планира да устрои молитва во храмот „Св. софија“

30 април 2014 Ердоган ја разгледува можноста за муслиманска молитва во храмот „Св. Софија“ во Константинопол, известува Ромфеа. Според турскиот весник „Радикал“ на кој се повикув

read more
Рускиот претседател Владимир Путин го посети Валаам

28 април 2014  Утрото на 27 април 2014 год., во втората недела по Пасха, на Антипасха епископот Троицки Пакратиј отслужи божествена Литургија во нижиот храм на Преображенск

read more
Војници во подготовка за победната парада се причестија

 со светите Христови тајни 26.04.2014 Повеќе од 1000 војници од единиците на Кантемировската дивизија, од

read more
Пасха прогласена за државен празник во Египет

23 Април 2014  Пасхалните денови 20 и 21 април, во Египет беа официјално прогласени како неработни за сите граѓани на aрапската република, независно

read more
Во Пакистан убиен христијанин после расправија за Пасха и постот

21 април 2014  Во Пакистан после дискусија за Пасхалните празници и постот, убиен е христијанинот Сани

read more
На второ Воскресение во Атина се читаше Евангелие и на знаковен јазик

Атинскиот архиепископ Ероним отслужи празнична богослужба во пасхалната недела, кога се прочита Евангелското благовестие за Воскресението на 12 различни јазици. Таканареченото второ Воскресение во Православието е познато како „вечер

read more
Реакција по повод богохулството во „Фокус“

8/21 април 2014 лето Господово, Воскресение Христово – Пасха, втор ден  Во овие денови на пасхална радост и празнување, во име на Братството на св

read more
Велигденско послание

Среда, 16 Април 2014 

read more
Претседателот на Сирија, од Малула им ја честита на христијаните Пасха

20 април 2014 По повод Велигден од центарот на Малула, град во околината на Дамаск, претседателот Башар ал – Асад им п

read more
Патријаршиско послание за света Пасха 2014 г. † Вартоломеј,

По милоста Божја архиепископ на Константинопол – Нов Рим и Вселенски Патријарх, до сета полнота на Црквата,  благодат, мир и милост од Христа, воскреснат во слава!

read more
Ноќта на Велипеток со бездомниците во Атина

19 април 2014 Доброволци од добротворната организација „Мисија“ при Атинската архиепископија во ноќта на Велики Петок – ноќ на Христовата смрт, посетија стотици бездомниц

read more
Американскиот музеј Гети му го враќа на Света Гора ракописот од XII век

10 април 2014 Музејот „Гети“ во Лос Анџелес објави дека ќе му го врати на Светогорскиот манастир Дионисијат рачно напишаниот Нов Завет од XII век со бесценети минија

read more
Се упокои во Господа митрополитот Загребско-љубљански, г. Јован

4 април 2014 г. На 3 април 2014 г. во клиничко-болничкиот центар „Милосрдни сестри“ во Загреб се упокои во Господа Н. В. М

read more
Во Грција ново чудо на светителот Лука, архиепископот Кримски

04 април 2014 Ново чудо на светителот Лука, архиепископот Кримски, се случи во Грција, Арголида, во градот Аргос, соопштува Ромфеа.

read more
Француски активисти во одбрана на традиционалните вредности во Европа

01 април 2014 Во Четврток, 3 април во 15 : 00 ч., соопштува ИТАР – ТАСС, ќе се одржи прес-конференција во која учество ќе земат членови на француск

read more
Патријарх Кирил: „Ако слободата ги урива Божјите закони, тоа не е слобода, туку

30 март 2014 „Уривањето на традиционалните вредности, денес влијае и на меѓуличносните односи“, изјави Неговата Сесветост, патриј

read more
Ирачката Влада ги легализира браковите со деца

28 март 2014 Во Ирачката држава расте незадоволството против законот, усвоен кон крајот на претходниот месец од страна на Кабинетот на министри во земјата, со којшто се дозволува брак со девојчиња кои сè уште не достигнале возраст од девет г

read more
Чудо ги спаси трите христијанки во Дамаск: „Возевме, надевајќи се на Христа“

28 март 2014 Три православни Сиријки, ангажирани во хуманитарни и милосрдни активности, во тоа време брзале кон болницата. Само по чудо избегнале смрт во масовната престрелка во еден од реоните на Дамаск – пренесува информативниот портал „Линк“.

read more
Прослава на св. Бенедикт Нурсиски во с. Манастирец

14/27 март 2014 лето Господово „Послушај ги, синко, поуките на учителот и приклони го увото на своето срце; подготвено прими го советот на возљубениот отец и успешно спроведи го на дело. На таков начин, преку подви

read more
Владимир Путин: Неопходно е да создадеме вредности

 кои би се потпирале на нашата историја и традиција 26 март 2014 „Денес е многу важно да се создаваат услови за реализација на огромниот

read more
Се разгледува идејата црковниот брак да се стави на исто рамниште со граѓанскиот

24 март 2014 „Верувам во црковниот брак“, призна министерот за култура Петар Стојанович вчера. Тој соопшти дека заедно со Бугарскиот патријарх

read more
Владиката Наум е новиот Русенски митрополит

23 март 2014 г. Денес во синодалниот параклис „Св. цар Борис” се одржа канонскиот избор за нов Русенски митрополит. После гла

read more
„Волја на свети Лука“- велат на Крим за унијата со Русија

20 март 2014  Еден светија нераскинливо поврзан со неговата област. Во многустрадалниот Крим, кој во последно време беше станал центарот на светот, народот му се моли на свети Лука.

read more
Иницијатива на Санкт Петербург:

Празнување на споменот на св. Јован Кронштадски како градски празник 19 март 2014 Законодавното собрание на Санкт Петербург даде предлог да се внесе во списокот на градски празници денот на светиот праве

read more
Востоличен новиот игумен на Григоријатскиот манастир

16 март 2014 Утрово во светиот патријаршиски и ставропигија

read more
Прва групна крштевка на деца во јужен Судан

16 март 2014 По милоста Божја и со благословот на Неговата Сесветост Теодор II, папа и патријарх на Александрија, во вторникот 25 февруари 2014 година Не

read more
Ослободени монахињите од Малула

10 март 2014 Тринаесетте либански и сириски монахињи кои беа грабнати од манастирот „Св. Текла“ во Малула, во декември 2013 год.,и заробени од страна на терористичката група ан – Нусра, беа ослободени на 09 март 2014 год., и сега

read more
Торжествено сослужување на претстојателите во Фанар

09 март 2014 Во амбиент на торжество и голема побожност во храмот „Св. Георгиј“ во Фанар, беше прославена денес „Неделата на победата на Православието“.

read more
Послание на претстојателите на православните цркви

06 – 09 март 2014 год., Фанар Во името на Отецот, Синот и Светиот Дух По милоста Божја претстојателите на Светите автокефални православни цркви, до православните верници насекаде во светот, до сите наши христијански браќ

read more
Претстојателите решија: Великиот Собор е закажан за 2016 година

07 – 08 март 2014 Според се уште неофицијална, но сигурна информација претстојателите на Помесните православни цркви, денес, сепак,

read more
Свети Лука Војнојасенецки исцели тинејџер од Русија

07 март 2014  Во Аргос беа донесени моштите на св. Лука, лекар и архиепископ Симферополски и Кримски. Светињата беше донесена за поклонение на верниците во соборниот храм „Св. Петар“. Освен тоа, во храмот беа донесени за поклонение и

read more
Изгубен контактот со монахињите од Малула

07 март 2014 Групата на преговарачи од Сириските власти не можат да воспостават контакт со дванаесетте монахињи, кои беа претходно грабнати од страна на

read more
Луѓе со ограничени можности се собраа на служба во Петрозаводск

06 март 2014 Со благослов на настојателот на храмот, протоереј Јован Терењак, на 01 март 2014 год., во Александро - Невскиот соборен храм во Петрозаводск беа доне

read more
Средба на поглаварите на Православните Цркви почнува во Вселенската патријаршија

06 март 2014 На покана на Неговата Сесветост патријархот Вартоломеј, поглаварите на сите православни Цркви се собраа од 06 – 09 март 2014 год., на свет Синаксис во Фанар за да дискутираат за прашања што ги засегаат сите православни Цркви во светот, како и во врск

read more
Христијаните во Либија ставени на мета

05 март 2014  Неколку дена откако седум Копти беа идентификувани како христијани, извлечени од нивните домови и погубени од „непознати стрелци“ во Јарута, околу дваесет милји западно од Бенгази, и натаму продолжува грабнувањето убивањето на Египетскит

read more
Прекор на САД за не промовирањето на христијанството во училиштата

04 март 2014 Асирскиот член на Парламентот Џонатан Бетекелија го отфрли извештајот за човечки права на САД за Иран, велејќи дека во САД, чиишто службеници тврда

read more
Најстариот тропар кон Богородица

03 март 2014 Досега, најраната позната молитва кон Пресвета Богородица е позната како „Прибегнуваме кон твојата добросрдечност“, на грчки: Ὑπὸ τὴν σ

read more
Исламските бунтовници во Сирија

„Денес во Ракка – утре во Рим“ 03 март 2014 Исламистичката група во североисточна Сирија која се стреми да создаде калифат на територијата под нејзина контрола, побара од христијаните да платат данок в

read more
Патријарх Кирил: Иднината на словенските руски народи е заедничка

02 март 2014 Новоизбраниот местобљустител на Киевската катедра, митрополит Онуфриј, се обрати кон патријархот Московски и на цела Русија Кирил, повикувај

read more
Послание за Светиот и Велик Пост Вартоломеј,

по Божја милост архиепископ на Константинопол – Новиот Рим и Вселенски патријарх до верните чеда на Црквата:  Благодат и мир од нашиот Господ и Спасител Исус Христос и молитви, благослови и прошка од нас

read more
Пронајдени моштите на големиот Грузиски светија Старец Гаврил (Ургебадзе)

23 февруари 2014 На 22 февруари 2014 год., во Грузија во древната престолнина Мцхет, во женскиот манастир „Самтавр

read more
Патријархот Теодор II во посета на сиропиталиште во Надал, Мозамбик

22 февруари 2014 На 15 февруари 2014 год., на вториот ден од посетата на Неговата Светост на Мозамбик, патријархот и папа

read more
Грчката Влада нема да направи туристички центар од Света Гора

21 февруари 2014 Во своето интервју за грчката радио станица Алфа 98, 9, во врска со посетата на премиерот Самарас на Атос, минатиот викенд секретарот на кабинет

read more
Избран е нов игумен на светиот манастир Григоријат во Света Гора

Четврток 20 Февруари, 2014 година Според информациите од Romfea.gr, братството на манастирот избра нов игумен, монахот Христофор.

read more
Средба на поглаварите на Помесните Православни Цркви

21 февруари 2014 Според извештаите на Цариградската Патријаршија, средбата ќе биде пред сè потврда на единството на Помесните Православни Цркви, но и прилика да се разгледаат важните прашања кои се однесуваат на животот на Црквата. Глав

read more
Се повлече од игуменската должност старец Георгиј Капсанис

4/17 февруари 2014 лето Господово Поради нарушено здравје и телесна немоќ, мина

read more
„Вратете нè дома“

Бунтовниците објавија ново видео со монахињите од Малула 12 февруари 2014 Монахињите можеби се наоѓаат во центарот на воените дејствија, ако с

read more
Римокатолиците ја шират книгата „Молитвослов на револуционерот“ на Мајдан

12 февруари 2014 Римокатолиците ги разгоруваат страстите на Мајдан во Киев, изјави раководителот на прес службата на

read more
Н. С. патријарх Кирил, се сретна со претседателот г-дин Ѓорге Иванов

10 февруари 2014 На 9 февруари 2014 год., во Московски Кремљ Неговата Светост патријарх Мо

read more
Парижаните бараат да се забрани организацијата „Фемен“

9 февруари 2014 Околу илјада луѓе се собраа во француската престолнина на демонстрации, барајќи да се забрани а

read more
Жителите на Светата земја треба да имаат една држава заедничка за сите,

смета официјалното лице на Ерусалимската патријаршија 09 февруари 2014 Во Светата земја нем

read more
Во Сахалинскиот соборен храм непознат човек отворил оган.

 Двајца убиени, шест ранети 09 февруари 2014 „Околу 14 часот (06 : 00 Мск.) во соборниот храм на Јужно-сахалинската и

read more
Архиепископот Севастиски Теодосиј го посети селото

крај еден многу древен манастир 07 февруари 2014 Архиепископот Севастиски Теодосиј, кого на Арапскиот Исток го нарекуваат Аталла Ханна, минатата недела направи официјал

read more
Молебен пред почетокот на Олимпијадата во Сочи

07 февруари 2014 Вечерта спроти официјалното отворање на Зимските Олимписки Игри патријархот Московски и на цела Русија, Кирил отслужи молебен во храмот на „Неракотворниот образ на Христо

read more
Патријархот на РПЦ Кирил:

 Трае необјавената војна против Русија како тврдина на Православието 07 февруари 2014 „Не е случајно тоа што непријателот го избра токму Волгоград како место на

read more
Осветени темели на црква посветена на св. Порфириј Кавсокаливит во Лангада

07. 02. 2014 Во атмосфера на радост и силни чувства, вечерта на 07 февруари беа осветени темелите за нова црква во чест на св. Порфириј Кавсокаливит во областа Хераклеа, Лангада. 

read more
Бугарија ќе ја финансира реставрацијата на Атонскиот манастир Зограф

05 февруари 2014 Комисијата за верски прашања при Народното Собрание на Бугарија едногласно изгласа да се финансираат р

read more
На Руските деца во училиштата ќе им се ограничи пристапот

 кон социјалните мрежи и игрите 01 февруари 2014 Министерството за образование и Министерството за врски постигнаа согласност околу списокот на информации коишто се забранети да се шират преку интернетот во учил

read more
Патријархот повикува да се спречи „било каков обид“

 за легализирање на истополови бракови 31.01.2014 год. Претстојателот на Руската православна црква побара забрана на државно ниво за правните обиди за легализирање на

read more
Чудотворни икони во воздушна литија над Украина

28 јануари 2014 Неколку чудотворни икони на Пресвета Богородица и со мошти на светии денес беа внесени во авион кој во текот на седум часа ќе ја обиколи цела Украина,

read more
Во Руската државна Дума постои предлог за забрана

на сите сексуални пропаганди меѓу малолетниците 27 јануари 2014 Во државната Дума се предлага забраната на пропаганда на сексуални односи

read more
Во грчко село открија исчезната чудотворна икона од Пресвета Богородица

26 јануари 2014 Во грчкото село Мелики, Иматија (во централниот дел на Егејска Македонија), по половина век ја открија чудотворната икона на Пресвета Богородица Меликиотиса, која ги запазила жителите на селото во времето на граѓанската војна в

read more
Чудото на Пресвета Богородица во христијанскиот град Саиднаја

26 јануари 2014 год. Пријавено беше чудо на Пресвета Богородица во манастирот Саиднаја. Ова место е најпознатото христијанско живеалиште и најголемо место за поклонение во р

read more
Руската православна телевизија „ТВ Спас“ и во Србија

24 јануари 2014 год Соборноста ја насочува духовната стратегија на Русија кон конзервативизмот, кој се одразува во обновата на државата и нацијата, запазувањето на духовните и морални вр

read more
Православни свештеници во епицентарот на протестите во Киев

23.01.2014 год Тројца монаси од Киево-печерската лавра застанаа меѓу демонстрантите и полицијата на плоштадот на Независноста во Киев, со надеж дека ќе запрат крвопролева

read more
Сите светињи во Малула се осквернети или уништени

21.01.2014 год. Радикалната опозициска група, Џабат ал-Нусра, која го зазеде малиот христијански град Малула во Сириј

read more
Радосна објава на Христовото Рождество ширум Македонија

28 декември/10 јануари 2013/14 л. Г. Во секој човек постои една божествена искра, една таинствена нераскинлива врска со духовниот свет, која го потсетува постојано да копнее и да ја бара заедницата со Бога, да Му се радув

read more
Божикно послание

† СТЕФАН ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА,

read more
Архимандрит Ефрем Ватопедски

 Дел од беседа изречена на 10.12.2013 во хотелот Electra Palace во Солун Монаштвото е многу значаен дел од Црквата. Иако монахот бега од светот, неговото бегство не е од малодушност, како што некои сметаат. На пример, од некои луѓе може

read more
Патријарх Вартоломеј – 40 години архиерејска служба

27 декември 2013  На празникот на Рождеството Христово по н.с - 25 декември 2013 год., се навршија 40

read more
Божиќно послание на Антиохискиот патријарх:

 Ние и понатаму се искачуваме на жртвеник 27 декември 2013  По милоста на Бога Севишниот, пoслание на Јован X, патријарх на Антиохија и на целиот Исток, до браќата пастири на Светата Антиохиска Црква и нејзините

read more
Патријаршиско послание за Божик

+ВАРТОЛОМЕЈ ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП НА КОНСТАНТИНОПОЛ, НОВ РИМ И ВСЕЛЕНСКИ ПАТРИЈАРХ ДО СЕТА ПОЛНОТА НА ЦРКВАТА БЛАГОДАТ, МИЛОСТ И МИР ОД РОДЕН

read more
Западната либерална револуција влегува во разурнувачка фаза,

и ги укинува христијанските норми   22.12.2013 год. ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД АЛЕКСЕЈ ПУШКОВ , ПРЕТСЕДАТЕЛ НА НАДВОРЕШНОПОЛИТИЧКИОТ КОМИТЕТ НА ДРЖАВНАТА ДУМА

read more
Грчката црква упати апел до народот:

за семејството, хомосексуалните и граѓански „бракови“ 19 декември 2013 Грчката православна црква официјално се изјасни против новиот закон, кој им овозможува на паровите што не се во брак правно да го признаат с

read more
Старец Пајсиј Светогорец ќе биде канонизиран наскоро

19 декември 2013 Пајсиј Светогорец и останатите старци од Света Гора Атонска ќе бидат канонизирани наскоро,  известува веб сајтот AgionOros.ru, повикувајќи се на авторитативниот грчки портал Hellas Orthodoxy. 

read more
За празникот Христово Рождество во Русија

ќе ги донесат од Атон даровите на мудреците 13 декември 2013 Во текот на јануари 2014 год., за празникот Рождество Христово по стар стил во Русија, Украина

read more
Православното мисионерско братство во Африка празнува 50 години постоење

11 декември 2013 Патријархот Александриски и на цела Африка Теодор II, му го честита златниот јубилеј на православното мисионерско братство кое е основано во 1963 год.,  заблагодарувајќи се за нивната пожртвуваната работа, која денес го опфаќа целиот континент.

read more
Во Киев се подготвува православна литија против „евросодомската експанзија“

3.12.2013 год. Украинското православно братство на св. Александар Невски, заедно со организациите Православен избор и Народен собор ќе организираат во Киев литија против „за

read more
Исламисти ги киднапираа монахињите

од православниот манастир „Св. Текла “ во Сирија 3.12.2013год. Вчера вечер исламисти од „Ал Нусра“ ја одведоа игуманијата од манастирот „Св. Т

read more
Во Грција составија тропари за преп. Порфириј (Кавсокаливит)

 На 2 декември во цела Грција за прв пат со многубројни празнични богослуженија беше чествуван споменот на новопрославениот светец на Православната црква, старец Порфириј (Кавсокаливит) (+1991). Икони од преп. Порфириј имаше во многу цркви и манастири ширум Грциј

read more
Хрватите со референдум ги отфрлија хомосексуалните бракови

2.12.2013год. Хрватите со референдум ја утврдија промената во уставот, со која се забрануваат хомосексуалните бракови. На референдумот зедоа учество 33.79 % од гласачите во Хрватска. Според пребројувањето на гласовите, скоро 65% од учесниците во референдумо

read more
Отворено писмо на православен свештеник од Сирија

28 ноември 2013 Радикалните исламистички групи повторно ги напаѓаат христијанските населби во околината на Дамаск – овој пат целта на терористите беше градот Дејр Атија – пренесува информативниот п

read more
Старец Порфириј Кавсокаливит се вбројува во диптихот на светиите

Денес, 27 ноември 2013, под претседателство на Неговата Сесветост, се состана светиот и свештен Синод на редовна седница, за да ги разглед

read more
Сѐ почести се случаите на вандализам над црквите во Крит

26 ноември 2013 Критската архиепископија и државните власти на Крит се загрижени поради сѐ почестите случаи на вандализам над православните цркви во Ираклион.

read more
Ги поништија епархиските избори за митрополит на Варна

23 ноември 2013 Според прелиминарните информации, Светиот Синод донесе одлука за поништување на епархиските избори за Варненски и Великопреславски митрополит. Претстои одредувањето на нов датум за гласањето во Варна, како и ревизија на списокот на

read more
Во Светиот Синод беа доставени илјада и триста потписи

 за поништување на изборите за Варненски митрополит 21 – 23 ноември 2013 Вчера во Светиот Синод беше предадена петиција со потписи за поништување

read more
Спор помеѓу Турција и Грција

 во врска со претворањето на црквата „Света Софија“ во џамија  22 ноември 2013 Турција и Грција ја продолжија денес размената на остри изјави по повод можната промена на намената на еден од најубавите символи на Ист

read more
Професор зографисува црква со затворениците

22 ноември 2013 Професорот во Уметничкото училиште во Ниш, Станиша Радојловиќ, во текот  на последниот месец им помага

read more
Сириските христијани бегаат од киднапирања, силувања, егзекуции

20. 11. 2013 год. Бегајќи од напади, киднапирања и убиства од рацете на џихадистите и ОСА бунтовниците, сириската древна христијанска заедница чувствува стра

read more
Во Русија усвоен закон за забрана на реклами за абортусот и надрилекарствата

18.11.2013 год. Руската Државна дума после второто и третото разгледување го прифати нацрт законот за забрана на реклами за абортусот и надрилекарствата. Со овој нацрт закон 62 законодавни акти се усогласуваат со

read more
Во Дамаск ги погребаа малите деца убиени во христијанскиот кварт

13 ноември 2013 Девет деца беа убиени на 11 ноември во христијанскиот кварт во Дамаск. Војната во христијанскиот кварт на сирискиот главен град се одразува на нов

read more
read more
Свештеник станал советник на Ерменскиот претседател

за прашања во врска со образованието 07 ноември 2013 Претседателот на Ерменија Серж Таргсјан го назначи за свој советник за прашања во врска со образованието св

read more
Литија во Петербург собрала 54 илјади луѓе

05 ноември 2013 Низ Санкт Петербург помина получасовна литија во чест на празникот на Казанската икона на Мајката Божја, која собра околу 54 илјади учесници, соопштува „

read more
Протоереј Алексеј Умински – Зошто ги напуштив социјалните мрежи

04 ноември 2013 „Се уморив. Имаше време кога сметав дека репостирањето, проповедите, преписките можат да имаат смисла. Некои од тие луѓе со кои водев преписка,

read more
Устоличување во Тетово

3 ноември 2013 „Биди добар служител на Исус Христос, хранет со зборовите на верата и на доброто учење што си го примил“. (1 Тим. 4,6)   Прекрасниот бисер под Шара, градот херојски, град со блеска

read more
Апел од страна на архиепископот Selwanos Boutros

за безбедноста на христијаните во Saddad и Homs во Сирија 27 октомври 2013 До сите меѓународни, хуманитарни и верски организации и институции и д

read more
Служба во храмот на преподобна Параскева во Дебар

27.10.2013 год. Денес кога го славиме споменот на светите отци од Седмиот вселенски собор во Никеја а истовремено си спомнуваме и за преподобната Параскева, сестринството од манастирот на Победоносецот во Рајчица беше покането да учествува на светата Литургија во храмот посветен на свети

read more
Заплакаа две икони на архангел Михаил на Родос

26.10.2013 год. Во храмот на „Светите Архангели“ во старото гробиште на Јалисос, на островот Родос заплакаа две икони на архангел Михаил. Служителите ги забележале солзите уште утредента при отворањето на храмот. Едната икона

read more
Се освети храмот на Мачениците – најубавата глетка на Битола

13/26 октомври 2013 лето Господово, спомен на св. Злата Мегленска „Радувај се во Господа, прославен граду Битола, на Четириесетте победоносни маченици Христови славна родителке. Зашто тие на насилието и предлозите о

read more
Морето изнесе на брегот на Сочи Иверска икона на Мајката Божја

25.10.2013 год. Во малото селце Головинка, на крајбрежјето на Сочи, морето изнесе на брегот Иверска икона на Мајката

read more
Во Сирија изградена статуа на Исус Христос со рекордна големина

22. Октомври 2013 Бронзена статуа на Исус Христос, повисока од познатата статуа на Христос Спасителот во Рио де Жанеиро, се појави во раскината од војни Сирија. Статуата

read more
Синајскиот манастир „Св. Екатерина“ одново отворен за поклоници

22 Октомври 2013 Манастирот „Св. Екатерина“ на Синајскиот полуостров во Египет повторно е отворен за поклоници, соопштува „Благовест инфо“. Пристапот кон него беше затворен

read more
Седумнаесетта недела по Педесетница

20.10.2013 година  храм „Пресвета Богородица – Каменско“ - Охрид  „Ти кој заради нас се роди од Дева и распнување претрпе Благи, соборувајќи ја смртта со смрт и воскресението го најави како Б

read more
Околу 50 илјади сириски христијани бараат Руско државјанство

16.10.2013 Околу 50 илјади сириски христијани – лекари, инженери, адвокати, претприемници, од Каламун во провинцијата Дамаск, каде што се наоѓаат светски позна

read more
Седум икони од Струшкиот регион се најдоа на листата украдени црковни предмети

СИТЕЛ, 11. 10. 2013   Вкупно седум икони од Струшкиот регион се најдоа помеѓу повеќе од илјада непроценливо вредни икони, фрески и други црковни предмети кои беа пронајдени деновиве кај двајца албански државјани, соопшти митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј.  

read more
Манастирот „Св. Текла“ во Малула и натаму под опсада

11. 10. 2013 РИА новости пренесува дека според соопштението од четвртокот на 10 октомври 2013, од страна на претставникот на Антиохиската православна црква, епископ Арамејски Исак (Баракат), на два пати успешно е предадена хуманитарна помош за монахињите и децата, сокриени од терористите во Си

read more
Во Ниш торжествено беше прославена 1700 - годишнината од Миланскиот едикт

07. 10. 2013 На 06 октомври со торжествена Света Литургија отслужена од страна на Неговата Светост Вселенскиот патријарх Вартоломеј, во градот Ниш беше одбележан јубилејот од издавањето на Миланскиот едикт. Заедно со него сослужуваа Ерусалимскиот патријарх Теофил, Московскиот патријарх Кир

read more
Во руските возови ќе може да се слушаат предавања со историска и религиозна тема

02 октомври 2013 Патниците во скоро двеста возови со подалечни дестинации во Русија, додека патуваат, ќе можат да слушаат предавања со историска и религ

read more
Одбележување 1.700 Г. Миланскиот едикт и 1.150 Г. од Моравската мисија

 28.09.2013   По повод 1.700 г. од Миланскиот едикт на римскиот цар Константин со кој се прогласи слобода на исповедувањето на Христијанската вера и 1.150 г. од почетокот на Моравската мисија на сесловенските учители Кирил и Методиј,  Македонската православна црква – Охридска архиепис

read more
Падот на актуелниот режим во Сирија

би значело и крај за христијанството на тие простори 06. 09. 2013 Во случај на пад на актуелната Влада на претседателот Башар ал – Асад, христијанското население во Сирија би било дефинитивно уништено и

read more
Во Грција го затвораат „Центарот за запазување на aтонското наследство“

04. 09. 2013 Грчката Влада го затвора „Центарот за запазување на светогорското наследство“, којшто беше државна

read more
Рускиот патријарх: Не смееме да му допуштиме на Западот да нѐ преформатира

02. 09. 2013 Москва Рускиот патријарх Кирил, колку и да изгледа непотребно тоа, ги повика своите сонародници да го бранат суверенитет на Русија. Како причина ги наведе н

read more
Патријарх Московски: Многуте деца во едно семејство се благослов

30. 08. 2013 „Многуте деца бараат и многу напор, и затоа понекогаш младите брачни двојки избегнуваат да родат второ или трето дете", рече Патријарх

read more
Поради огромните поплави на Далечниот Исток, сè поголем број на православни

23  Август 2013  Во последно време на Далечниот Исток, кој е сериозно погоден од силните поплави, сè поголем е бројот на луѓето кои го примаат Пр

read more
Повеќе од 50 илјади верници притекнаа на полската Света Гора

22 август 2013 На планината Грамбарка позната како Света Гора во Полска свечено прославен празникот Преображение, по стар стил 

read more
Исламисти нападнале православен манастир во Сирија

20 август 2013    Вооружени екстремисти го нападнале православниот манастир „Св. Георгиј“ во Западна Сирија, којшто е еден од еден од најстарите обители во таа област, имено датира од IV век. Според информацијата на ИТА

read more
Aндора го тргна Христовиот лик од своите евромонети

19 август 2013     Европската унија ја замоли Андора да го промени надворешниот изглед на евромонетата која се кова во ова кнежевство, при што да го тргне ликот на Христос Седржителот и да го замени со некаков неутрален приказ. Властите на ЕУ својата молба ја поткрепија со стремежот да се

read more
Египетскиот воен командант се завети дека повторно ќе ги изгради Коптските цркви

17 август 2013 Според извештајот на новинската агенција Mid-East Christian News, египетскиот министер за одбрана нареди поправка и реконструкција на сите цркви што претрпеа штета или оштетувања во насилните демонстрации во земјата од мина

read more
Руската православна црква собра средства

 за жртвите на вооружениот судир во Сирија 17 август 2013 Одделот за црковни добротворни цели и социјалната служба при

read more
Во Одеса се освети храм за глувонеми

12 Август 2013 На 6 август Одескиот и Измаилски митрополит Агатангел освети храм, посветен на св. преподобномаченица Елисавета (Тодоровна). Тој е изграден на територијата на Одеската областна детска кожно-венерична болница. Во н

read more
Руската Црква во Цариград повторно ги отвори вратите

 10 Август 2013 По 41 година руската црква „Св. пророк Илија“ во Цариград, или денешен Истанбул, повторно ги отвори вратите за православно богослужение на словенски јазик. Црквата во чест на св. пророк Илија, изградена во османлиската престолнина во XIX век, во истанбулската н

read more
Православните во Витлеем ќе градат младински духовен центар

10 Август 2013 Во понеделник, 5 август 2013 година, Ерусалимскиот патријарх Теофил ІІІ го прими Јорданскиот архиепископ Теофилакт, патријаршискиот намесник во Витлеем, заедно со група православни Палестинци од заедниц

read more
Папата Франциск: Светлината е од исток, а на Запад раскошот

04. 08. 2013 На враќање од Бразилија во Рим, папата Франциск одржа прес конференција во авионот и меѓу многуте теми даде

read more
Вселенската Патријаршија ги канонизира

 последниот Трапезунтски император Давид Комнен и неговите деца 02. 08. 2013 На 11-ти јули Цариградската Вселенска патријаршија со своја синодална

read more
Иконата Одигитрија вратена од Ксенофонт во Ватопед

23 јули 2013 год. Беше потребно да поминат 283 години па чудотворната икона на Богородица Одигитрија да се врати во манастирот Ватопед.

read more
Путин: Црквата е природен партнер на државата

вторник, 23 јули 2013, Православната црква е природен партнер на политичката власт, изјави рускиот претседател Владимир Путин во докумен

read more
Романскиот патријарх освети величествен храм посветен на св.Илија во Букурешт

22 јули 2013 год. На Илинден (по нов стил, којшто е прифатен во Романија) романскиот патријарх Даниил во Букурешт освети нов величествен храм, посветен на светиот про

read more
Сонот за Арапска Пролет премина во најстрашен кошмар на верска омраза

14. 07. 2013  Муслимански екстремисти ни ги убиваат свештениците, ни ги палат црквите и ни ги киднапираат жените: Како египетскиот сон за Арапска Пролет премина во најстрашен кошмар на верска омраза

read more
Русите го празнуваат денот на семејството, љубовта и верноста

08. јули 2013  Денес христијаните во Русија го чествуваат споменот на свв. Петар и Февронија, чијшто ден во последните го

read more
Вагон-црква во Русија

08. јули 2013  Еден вагон од возната композиција, Русите го претворија во храм посветен на свети Николај Мирликиски Чудотворец, со основна цел тој да послужи во духовната обнова на Русија. Овој постојано пату