Најновите 20 објави

Национализмот во Црквата е неопростлива хула против Христа

Денес Православната Црква го празнува споменот на преподобниот Јустин Ќелиски (Поповиќ), роден на 25 март 1894 г. и упокоен во Господа на 25 март 1979 година. Светиот Синод на Православната Црква на Србија го впиша неговото име во Диптихот на Светиите на 29 април 2010 г. и одреди неговиот спомен да се слави на 1…

Празникот Вознесение Господово во Манастирот Пречиста

Вознесението Христово е настан од огромно значење за целото човештво, жив доказ дека Божественото дело за спасение на човечкиот род е завршено. Како што вели Божествениот Павле: „Слегнатиот е Истиот, Кој се издигна повисоко од сите небеса, за да исполни сè“ (Ефес. 4,10). Синот Божји се овоплоти, прими човечка природа, слезе на Земјата, за да…

Да се облекуваме во сила одозгора

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Вознесение Христово, за време на Светата Литургија во Сечесниот храм на Светото Благовештение во Манастирот Пречиста Кичевска, на 13 јули 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, со благодарствени химни и…

Претставници од Бигорски на именден кај Сесветиот Вселенски Патријарх

Изминативе два дена, на 10 и 11 јуни, кога според новиот стил Црквата Божја го слави споменот на Светите славни Апостоли Вартоломеј и Варнава, како и на Пресветата Владичица наша Богородица, во чест на нејзината чудотворна светогорска икона „Достојно ест“, Неговата Сесветост, Архиепископот на Новиот Рим – Константинопол и Вселенски Патријарх г. г. Вартоломеј, го…

Свечена канонизација на вишенските светители

„Спасителови чеда со души девствени и на Црквата украси достојни сте зашто секоја лага ја разобличивте со подвиг и вера огнена, Спасе сечесен и Спасо со чисто срце, постанавте жители на Рајот и за нас брзи застапници“ (тропар на светите Спасе Вевчански и Спаса Вишенска). Црквата како жив организам чија глава е Самиот Христос секогаш…

Величествено воведување на Светите Спасо и Спаса во Диптихот на Светиите

Вчера, на 8 јуни 2024 година, светата Црква Божја забележа уште еден вонреден и благодатен настан – почеток на впишувањето на Светата Спаса Вишенска во Диптихот на Светиите. Оваа возвишена свеченост најнапред започна со архиерејска вечерна богослужба во храмот „Свети Атанасиј Велики“ во живописното струшко село Вишни. На празничната богослужба претстоеше нашиот возљубен Старец, Епископот…

Соопштение за канонизацијата на Светите Спасо и Спаса Вишенски

Синодот на МПЦ – Охридска Архиепископија ги вброи во редот на светиите Спасе и Спаса Вишенски, со што конечено се заврши еден процес што трае веќе еден век, а кој го започнаа самите верни луѓе. На 8-ми и 9-ти јуни во храмот „Свети Атанасиј“ во село Вишни (Струшки Регион) и во храмот „Света Софија“ во…

Голема прослава на споменот на Свети Јован Владимир во Албанија

Изминативе понеделник и вторник, на 3 и 4 јуни, во мирното село Шијон, близу Елбасан, Р. Албанија, православни свештенослужители и верници од неколку земји, Албанија, С. Македонија, Србија, Црна Гора, се собраа во голем број, за да ја одбележат празничната слава во Светата Обител посветена на Светиот бчаговерен кнез - маченик Јован Владимир. Како претставник…

Франц Кафка и куклата

Имаше еднаш еден човек по име Франц Кафка, кој се одликуваше со својата добрина и мудрост. Еден ден, додека шеташе во паркот, забележа мала девојка која плачеше. Девојката беше многу тажна затоа што ја изгубила својата омилена кукла. Кафка, забележувајќи ја нејзината тага, ѝ пријде и почна да ѝ зборува. Тој ѝ рече дека нејзината…

Во Танзанија крстени 227 деца

Во саботата, на 25 мај 2024 година, во мисионерскиот центар Кинтамали на православната епархија Аруша и Централна Танзанија се одржаа групни крштевки на 227 огласени, со учество на Митрополитот на Молдавија и Буковина, г. Теофан и на надлежниот пастироначалник Епископот г. Агатоник од Александриската Патријаршија. Уште од рано наутро верниците и огласените (катихумените) од сите…

Споменот на Светите Рамноапостолни цареви Константин и Елена во Рајчица

Денес победничката Црква, сè уште блескајќи со боите на Воскресението, низ сплет од прекрасни стихови шепоти тивко во нашите души за славното житие на онаа која заедно со својот богомудар син ја закити вселената со велелепни храмови, за во нив да ја одрази славата Божја. Навистина, кој нема да си спомне за тоа како една…

Промоција на книгата: „Само љубов шириш, Христе“

Во атмосфера на непосредна радост и чисти пасхални восклици, изразени низ детска насмевка и задоволство, во текот на вчерашниот неделен ден помина промоцијата на Велигденската збирка песни за деца, насловена како: „Само љубов шириш, Христе“. Збирката велигденски творби, којашто децата од Дебар, Река, Маврово, но и пошироко, ја составија за своите најдобри пријатели – децата,…

Посета на амбасадорот на Австрија

Како споменик на вечните духовни вредности, заеднички за сите христијански народи, и како стожер на обединувачката сила на културната размена, Свештената Бигорска Обител на Чесниот Претеча, денеска го пречека австрискиот амбасадор во земјава, Неговата Екселенција г. Мартин Памер, кој допатува во десетвековното светилиште заедно со свои соработници. Посетата имаше пријателски карактер и помина во атмосфера…

Спомен за Константинопол

„Денес круната на царството земно ја одлага Царот на сите градови, на мачење предаден се очистува со оган Константиновиот дар, Градот на Богомајката и од рацете на Творецот на вековите венец пресветол на слава вечна прима домот на светите и Градот возљубен“ (од Богослужбата за падот на Константинопол) Ниеден топоним во светската историја не содржи…

„Мал Битолски Монмартр“ повторно во Бигорски

Во вчерашниот прекрасен ден, озаруван од зраците на попразненството на Воскресението Христово, нашиот Манастир беше средиште на еден прекрасен културно-уметнички настан – детската ликовна колонија „Мал Битолски Монмартр“. Оваа уметничка манифестација беше организирана од претседателката на оваа меѓународна детска ликовна колонија, Елена Хаџи-Антоновска и претседателот на УО на Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“…

Молитвениот човек е најголемиот добротвор на човештвото

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на споменот на Светите Кирил и Методиј, на Светата Литургија, во бигорскиот скит во с. Битуше посветен на нив, на 24 мај 2024 лето Спасителово Христос Воскресе! Високопреподобни и сепреподобни отци, браќа и сестри монаси, достојно почитувани ктитори, возљубени браќа и…

Споменот на Светите Браќа Кирил и Методиј во нивниот скит во Битуше

Во пределот каде што започнува моќно да се издигнува импресивниот врв Крчин, во прекрасната зеленина, среде планинскиот мирис и бучењето на водите што стрмно брзаат кон сјајната Радика, денес изобилно се спушти небесниот благослов на Светите сесловенски просветители, рамноапостолните Кирил и Методиј, врз литургиското собрание во храмот и скитот изграден во нивна чест, по молитвите,…

Посета на Евроамбасадорот Дејвид Гир

Денеска во попладневните часови, во посета на Свештената Бигорска Обител на Чесниот Претеча дојде Амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија во Северна Македонија, г. Дејвид Гир, со свои соработници. Ценетите гости имаа можност одблиску да се запознаат со нашата милениумска Светиња. Во духот на манастирското гостопримство, Амбасадорот беше пречекан од нашиот Старец и игумен, Епископот…

Посета на Митрополитот Илија и на православни верници од Финска

Изминативе неколку дена, на наша голема радост, во посета на нашите манастири беше дојдена група од околу триесетина млади православни луѓе од далечната Финска. Овие христољубиви души беа предводени од Високопреосветениот Митрополит на Оулу г. Илија, од Црквата на Финска, а со него и јероѓаконот и епархиски секретар г. Артури Хирвонен и учителот по црковна…

(Видео) Млади играорци во Кнежинскиот Манастир

Светлата Седмица, благословениот Осми ден на Воскресението, го завршува својот календарски тек за оваа година, но не престанува јарко да им светли на верните од вечниот изгрев на Есхатонот. Во светлината на нејзините лачи, денеска, во Светлата Сабота, во Кнежинскиот Манастир над Кичево, се случи еден празненствен настан на велигденско веселие – настап на културно-уметничките…