Најновите 20 објави

Приказната за митарот и фарисејот

Зошто нашиот Господ Бог го сака и љуби смирението? Оној Кој и Самиот е тоа во вистинска смисла на зборот. Што значи да се љуби? Нели е тоа испразнување од себеси, од своето его, за на тоа место да се смести љубениот? Што значи да се смирувам? Не е ли тоа напуштање на личната вообразеност,…

Смирението нѐ помирува со Бога

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Божествената Литургија во Неделата на митарот и фарисејот, на 25 февруари 2024 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Од денеска, возљубени мои, започна да се употребува божествената книга Посен Триод, којашто ќе се користи на…

(Видео) Сеправославно сослужение, братољубие, архимандритско достоинство на литургиското славје на Св. Партениј

Божествената Литургија е кулминација на љубовта, верата, радоста, милоста, благодатта... Вчерашната празнична архиерејска Литургија, предводена од многу почитуваниот пастир на оваа света Дебарско-кичевска епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Тимотеј, во братско сослужение со нашиот драг, сакан и долгогодишен пријател во Христа, Преосвештениот Епископ Аморејски и Игумен на Манастирот Влатадон г. Никифор, и со возљубениот ни…

Светиот Партениј како образец за умен човек

Слово не Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, на Божествената Литургија во чест на споменот на Свети Партениј Лапсакиски, 7/20 февруари 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Драги браќа и сестри, Честопати се поставува прашањето: што значи да се биде умен или паметен човек? На ова прашање  разни луѓе …

(Видео) Собрание на љубовта во Христа во чест на Св. Партениј и именденот на Старецот

Што е тоа што може да ги натера луѓето да поминат километри и километри, да дојдат од сите страни, да се соберат на заедничка прослава? Ништо друго освен љубовта. Само љубовта, како одговор на љубовта што зрачи од татковското срце. Затоа овој ден ни малку не зачудува тоа што Бигорската Обител е преисполнета со радосни,…

Христос прв ја пресретнува човековата желба

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на Закхеј, по читањето на Светото Евангелие на Божествената Литургија, на 18 февруари 2024 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, Светата Црква уредила евангелскиот расказ за нискиот човек Закхеј цариникот да се чита токму пред подготвителниот период…

Сите минуваме низ тешки мигови

Не е возможно секогаш да се чувствуваме добро. Секогаш да имаме душевен и телесен апетит.  Има моменти кога нè болат и душата и телото. Чувствуваме дека немаме повеќе сили, се чувствуваме уморни и истоштени. Ни тежи дури и сопственото јас. „Оче, дури и себеси не се поднесувам“ – ми велеше една госпоѓа. Да не бидеме…

Сретение Христово – среќавање со Бога

Секој здраворазумен човек копнее по среќа и трага по неа. Ја бара постојано и насекаде. И колку само се радува кога ќе пронајде макар и едно малечко зрно среќа. А среќата доаѓа од средбата. Среќавањето со возжелани личности, со посакувани места, со идеални ситуации. Затоа, потрагата по среќа е главниот двигател на процесите за обединување,…

Какво семејство сакаме?

Живеејќи во светот и во нашево време, гледајќи ги настаните што се случуваат денес, сведочејќи за вознемиреноста, за немирот, за несигурноста коишто постојат, ми доаѓа на ум едно прашање, многу пати во моите мисли и во моето срце – какво семејство, всушност, сакаме денес и какво семејство би требало да сакаме? И тоа, набљудувајќи од…

Смирението е најкраткиот пат кон спасението

Оној кој има смирение Го подражава Самиот Христос. Никогаш не застранува, не осудува, не се гордее. Никогаш не посакува власт. Избегнува човечки почести. Не влегува во суетни расправи за ништо од овој свет! Не е дрзок кога зборува и секогаш прифаќа совети од другите. Избегнува убави облеки и неговиот надворешен изглед е едноставен и смирен.…

Споменот на тројцата Велики Јерарси и Просветители во Бигорски

Денес Црквата Христова ги празнува со духовни песни и химни трите велики светила на трислонечното Божество, славните учители, просветители, архиереи и чувари на верата, Светите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст. Иако за секого од нив Црквата има одредено посебен ден за празнување, по Божја промисла и за поука на луѓето кои сакале да…

Поуки на Свети Исаак Сирин за благодарноста и за сеќавањето на Бога

Благодарноста на примачот го поттикнува Давателот да дава дарови уште поголеми од претходните. Оној кој е неблагодарен за малото, тој е неверен и неправеден и во големото. Оној кој е болен и ја знае болеста своја, треба да бара лек. Оној кој е свесен за својата болест, блиску е до своето исцеление и лесно ќе…

Од што се раѓа безбожието?

Безбожието се раѓа од лошиот живот и особено од немањето желба тој живот да се исправи. Во тоа бил убеден и големиот научник Блез Паскал (+1662), кога напишал: „Не прави обид да се убедуваш во вечните вистини преку многу докази на разумот, туку гледај да ги намалиш своите страсти“. Безбожникот не живее според Божјиот закон,…

Љубовта како крајниот испит на верата

Бог го љуби целиот човек, бидејќи во човечкото постоење не постои ниту еден аспект кој нема потреба од учество во Божјата љубов. Исполнувањето на првата и големата заповед станува не преку одделни пројави или жртви на човекот, туку преку неговото совршено и потполно себепринесување. Човекот е повикан да Го возљуби Бога со сето свое срце,…

На многаја лета, возљубен наш архипастиру!

„Облечен во силата од небото, која на чудесен начин слезе врз учениците и очевидците на Словото, си се јавил како апостол, богомудар Тимотее. Затоа со нив пееш, радувајќи се: Сето создание да Го благословува Господа, и да Го превозноси во сите векови“ (песна од канонот на Утрена на св. ап. Тимотеј). Нашата света православна Црква,…

Духовна неосетливост – III дел

Рековме дека неосетливоста е тешка болест. Св. Јован Лествичник вели: „Бесчувствието, како телесно, така и душевно, е умртвување на чувството, кое од долготрајна немоќ и немар се претвора во неосетливост“. Која е таа хронична болест? Долгогодишните страсти зад неосетливоста Всушност, неосетливоста сама по себе не е хронична болест. Зад неа се крие едно друго хронично…

Духовна неосетливост – II дел

Духовната неосетливост на Израилот Всушност Израилот постојано страдал од оваа духовна болест, како што и Божјото Слово во повеќе наврати го истакнува тоа. Уште од старозаветните времиња, па до новозаветните, а за жал и до ден денес. Евангелистот Јован, истакнувајќи ги пред Израилот чудесата што Господ ги извршил, одново ќе каже: Иако толку чудесни знаци…

Духовна неосетливост – I дел

Ги знам твоите дела; носиш име дека си жив, а мртов си. (Откровение 3,1) Телесните сетила нивното оштетување и умртвување Кога ќе утврдиме дека некое од сетилата не ни функционира правилно, ние се загрижуваме и веднаш се обраќаме кон лекар. На пример, кога очите ни ги менуваат формите или боите на предметите, или, пак, кога…

Христијаните во светот – V дел

Користење на цивилизацијата, а не злоупотреба Христијаните, вели посланието кон Диогнет, „како граѓани споделуваат сè со останатите, а сепак сè примаат како туѓинци“; односно Христијаните, како граѓани на еден град, учествуваат во сè што тој град го предлага, а истовремено поднесуваат сè како да не се граѓани на тој град. Кога Христијанинот, како граѓанин на…

Христијаните во светот – IV дел

Луѓето мислат на свој начин, но јас како Христијанин, мислам поинаку. Затоа моето излегување од светот нема да биде просторно – монаштвото е рековме друго нешто – туку тропосно, односно според однесувањето. Она што Бог го кажува како во Стариот така и во Новиот Завет, е тоа што е наведено во 6,17 од Второто Посланието…